Ārstēšana, Citas slimības

Kas atmodina psoriāzi un ar ko to var sajaukt

Foto - Shutterstock
Padomi

• Psoriātisku ādu ikdienā kopj ar speciāliem krēmiem un ziedēm, kuru sastāvā ir 3–10% salicilskābes, sēra vai urīnvielas. Speciālajiem šampūniem ar šādu sastāvu var būt specifiska smarža.

• Divreiz nedēļā uz 20 minūtēm ieteicamas eļļas un ūdens emulsijas peldes – tās nomierina, mīkstina un ietauko ādu, mazina zvīņošanos. Remisijas periodiem piemērotas vārāmā un jūras sāls peldes.

Psoriāzi senatnē uzskatīja par vienu no spitālības jeb lepras izpausmēm. Mūsdienās par zvīņēdi informācijas ir daudz vairāk, tomēr tā tiek pētīta joprojām.

Ietekmējošie faktori

Psoriāze jeb zvīņēde ir viena no biežāk sastopamajām hroniskajām ādas slimībām. Ir vairākas hipotēzes par tās cēloņiem, bet arvien nav skaidrs, kā dažādi faktori, savstarpēji mijiedarbojoties organismā, veicina saslimšanu un ietekmē tās attīstību.

Pirms divtūkstoš gadiem ar psoriāzi sirgstošos izolēja no sabiedrības, bet mūsdienās ir pilnīgi skaidrs, ka tā nav lipīga slimība un zvīņēdi nevar iegūt savstarpējā saskarsmē. Saslimšanas attīstībā infekcijai gan ir neliela nozīme, tomēr tā var būt tikai zvīņēdes ierosinātāja. Psoriāzes iemesls var būt fiziska vai psihiska trauma, infekcijas, laika apstākļu maiņa, vielmaiņas un imūnsistēmas traucējumi. Tas nozīmē, ka veidojas antivielas, kas darbojas pret organisma ādas šūnām. Tomēr šāda imunitātes reakcija nerodas tukšā vietā – parasti ir vielmaiņas traucējumu, neiroendokrīnu saslimšanu, stresa, pārslimotu infekciju (īpaši streptokoku izraisītu) vai intoksikācijas radīti labvēlīgi apstākļi.

Viens no veicinošiem faktoriem ir pārmantojamība – ja vienam no vecākiem ir psoriāze, par 30–40% palielinās risks ar to saslimt bērnam. Tiesa, pārmanto nevis pašu slimību, bet tikai noslieci uz to.

Ir noskaidrota psoriāzes saikne ar alkoholu un smēķēšanu, kā arī slimības paasinājuma laikā mehānisks ādas kairinājums, piemēram, tetovējums, veicina jaunus izsitumus.

Dermatoloģe Tatjana Sidorčika piebilst, ka psoriāzi ietekmē aknu veselības stāvoklis, jo šis orgāns atbild par toksisku vielmaiņas atlikumproduktu šķelšanu jeb neitralizēšanu. Turklāt aknās sintezējas vielas, kam ir ļoti liela nozīme šūnu vielmaiņā.

Slimību rosinošs faktors var būt arī cukura diabēts.

Pievienot komentāru