Ārstniecības augi, Netradicionāli

Ievas ziedi un augļi veselībai, pat podagrai, elpceļiem un aknām. Kā tos izmanto?

Foto no 36,6C arhīva
Svarīgi zināt!

* Ievu preparātus iekšķīgi nedrīkst lietot grūtnieces.

* Glikozīds amigdalīns nedaudz atrodams visās svaigi vāktās ievas sastāvdaļās, visvairāk tās augļu kauliņos. Nonācis cilvēka organismā, šis glikozīds gremošanas traktā tiek sašķelts, veidojot zilskābi, tāpēc svaigu ogu kauliņu ēšana ir bīstama! Žāvēšanas un uzglabāšanas laikā amigdalīna daudzums samazinās un, prātīgi lietojot, vairs raizes nesagādā.

* Ievas preparātu pārdozēšana var izraisīt galvassāpes, reiboni, vemšanu.

* Visus ievas preparātus var izmantot insektu – kožu, mušu, blusu – atbaidīšanai un iznīcināšanai.

Ievu laiks – īss smaržā apreibušu vakaru un lakstīgalu nakšu brīdis maija viducī. Atgādinājums, ka agrie siltuma viļņi nāk un pārskrien pēc saviem likumiem, bet pavasara salnām vajadzīga arī ievu ziedēšana.

Varbūt tāpēc šim rožu dzimtas kokam vai krūmam tāds spēks, ka tajā tik daudzkā vienkopus: rūgta un salda, ledaini dzestra un spiedīgi versmaina. Vilinājums sagrābt daudz un atgādinājums, ka ķermenim, garam un dvēselei vajag maz.

Stiprinot veselību, vairojot skaistumu, attīrot auru un dažādojot ēdienkarti, izmantojami gan ievas pumpuri un ziedi, gan lapas un miza, gan augļi un pat aromāts.

Visa šī bagātība lietojama kā tikko sarūpēta, tā arī žāvēta, kaltēta, pulverizēta vai iemānīta tējā, uzlējumā un ekstraktā. Tas, ka ieva satur miecvielas, antociānus, cukurus, pektīnvielas, flavonoīdus, organiskās skābes, visām auga sastāvdaļām piešķir savekošu, sviedrējošu, pretiekaisuma un pretmikrobu iedarbību, ļauj mazināt zarnu trakta kaites. Tomēr jāatceras, ka ieva, jo īpaši ogas, satur arī glikozīdu amigdalīnu.

Pārliecinies tūlīt – labs!

* Kamēr ziedonis vēl nav ieskrējies, vācami ievas pumpuri tinktūras gatavošanai – ar vēl neizplaukušo lapiņu izvilkumu degvīnā (1:10) var ierīvēt reimatisma vai podagras sāpju skartos locekļus un vietas, ko mēdz raut krampji. Pumpuri lietojami gan svaigi, gan ēnā un mierīgā siltumā izžāvēti.

* Pirms ziedēšanas jāsteidz sarūpēt jauno zariņu miza. Tai ir sviedrējošs, pretiekaisuma, pretmikrobu un pretsāpju efekts. Ar novārījumu (20 grami mizas uz 300 gramiem ūdens) var apmazgāt furunkulus, ekzēmas, rozes un kašķa skartās vietas, augoņus. Caurejas, podagras un reimatisku sāpju reizēs arī lietot iekšķīgi – pa ēdamkarotei trīs reizes dienā.
Svaigi sakasīts mizas pikucītis, piespiests smaganām, mazina zobu sāpes.

Mizas izvilkums eļļā der sasprēgājušu papēžu dziedināšanai.

* Skaistākā maija dāvana ir ievas ziedi.

Iedarbīga ir ievziedu uzlējuma komprese konjunktivīta gadījumā: tējkaroti ziedu aplej ar glāzi vēsa ūdens, ļauj 4 līdz 8 stundas ievilkties, nokāš. Samērcē šķidrumā drāniņu un liek uz acīm. Ja ēdamkaroti ziedu aplej ar glāzi verdoša ūdens un ļauj stundu ievilkties, iegūts līdzeklis brūču, čūlu un izgulējumu apmazgāšanai, arī ārējo dzimumorgānu skalošanai trihomonozes gadījumā. Un pa ēdamkarotei pārreiz dienā (tējkarote kaltētu ziedu uz glāzi ūdens) var lietot pret vemšanu, elpceļu iekaisuma un klepus mazināšanai, kā arī podagras un reimatisko sāpju gadījumā.

Ziedu tēja palīdz tikt galā ar vēdergraizēm un aizcietējumu, lietojama aknu labsajūtas uzlabošanai.

Pāris ievziedu zariņu pirtsslotā ne tikai visu telpu nodrošina ar pavasarīgu aromātu, bet arī dezinficē ādu un iedarbojas gan nomierinoši, gan atsāpinoši.

Sažāvēti ziedi un sīkās zaru galotnītes ir viena no svarīgākajām sastāvdaļām sāpju mazināšanai un miega uzlabošanai domātos spilventiņos – kopā ar auzu salmiem, raudeni, vībotni, apini, piparmētru. Ja smarža par spēcīgu, tos var ielikt gultas kājgalī vai pa tvērienam, lai remdinātu darbā pārpūlētu vai reimatisma mocītu roku sāpes.

Pievienot komentāru