Ārstēšana, Vēzis

Kur un par cik nosaka pārmantotā vēža risku?

Foto-Shutterstock.com

Lasītāja jautā: “Analīzes aktrisei Andželīnai Džolijai ļāva izvairīties no krūts vēža, jo parādīja, ka pastāv paaugstināts risks ar to saslimt. Vai tādas veic arī Latvijā, un cik maksā?”

Saslimšana ar pārmantoto vēzi ir saistīta ar mutācijām – gēnu defektiem jeb bojājumiem.

Pārmantotā krūts un olnīcu vēža attīstību nosaka mutācijas divos gēnos (BRCA1 un BRCA2). Apjomīgā pētījumā Latvijā noskaidrots, ka 80% no visiem pārmantotā krūts un olnīcu vēža gadījumiem saistīti ar divām noteiktām mutācijām gēnā BRCA1, kuras risku kaut kad dzīves laikā saslimt ar ļaundabīgu audzēju palielina līdz pat 20 reizēm. Ja ir aizdomas par pārmantotu krūts vai olnīcu vēzi, arī mūsu valstī iespējama pašlaik zināmo audzēju gēnu defektu izmeklēšana.

Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcā darbojas Pārmantotā vēža konsultatīvais kabinets. Ar ģimenes ārsta nosūtījumu speciālista konsultācija un izmeklējumi ir pieejami bez maksas, ja pacients atbilst noteiktiem medicīniskiem kritērijiem: ģimenē vismaz divi asinsradinieki slimojuši ar krūts vai olnīcu vēzi, ģimenē kādam krūts vēzis diagnosticēts pirms 40 gadu vecuma, bet olnīcu vēzis – pirms 50 gadu vecuma, ar krūts vēzi slimojis vīriešu kārtas radinieks, ģimenē vismaz trīs pirmās pakāpes asinsradinieki (piemēram, dēls, tēvs, tēva māsa) slimojuši ar jebkāda veida ļaundabīgu audzēju.

Arī sertificētajā klīniski diagnostiskajā laboratorijā GenEra iespējams veikt DNS testu iedzimtā krūts un olnīcu vēža riska noteikšanai. Ar ārsta speciālista (ģenētiķa, onkologa, ginekologa) nosūtījumu to apmaksā valsts, bet bez nosūtījuma jāmaksā 100 eiro.

Par maksu testu var veikt vēl vairākās medicīnas iestādēs, piemēram, Veselības centra 4 laboratorijā vai Bauskas slimnīcā. Par DNS testu iedzimtā krūts un olnīcu vēža riska noteikšanai gēnā BRCA1 jāmaksā 77 eiro, bet BRCA2 – 55 eiro.

 

logo-36

 

 

Pievienot komentāru