Veselam
Psiholoģija

Braucam atpūsties! Viens no otra… 16

Foto: shutterstock.com

Beidzot pienākusi ilgi gaidītā vasara un aizvien biežāk piemeklē pārdomas par to, kā atpūsties un ar ko. Iztēle uzbur romantiskas brīvdienas ar mīļoto. Jo vairāk domā par to, jo mazāk pievilcīga šķiet šī ideja – ainas no romantiskām pēkšņi pārvēršas par šausmu filmu. Tu atceries pagājušo atvaļinājumu – pastāvīgas nesaskaņas, konflikti un aizkaitinājums. Varbūt labāk atpūsties vienai vai kopā ar draudzeni? Un gadās arī tā, ka tu ar nepacietību gaidi kopīgo atvaļinājumu, bet tavs mīļotais piedāvā atpūtu… vienam no otra.

Šādas situācijas nav retums, neskatoties uz reklāmām, kurās Viņš un Viņa laimīgi smaida kādas jūras krastā vai pie arhitektūras pieminekļa. Protams, var būt daudz iemeslu pavadīt brīvdienas atsevišķi. Piemēram, darbs, trūkst līdzekļu ceļojumam visai ģimenei, interešu atšķirība u.c.

Reklāmas glezno idillisku ainu par kopīgām ģimenes brīvdienām, psihologi vienā balsī apgalvo, ka kopīgas brīvdienas stiprina ģimeni. No kurienes tad rodas vientuļās mātes ar bērniem kūrortos vai vīri, kuri dod priekšroku atpūsties draugu kompānijā? No kurienes nāk šīs domas?

Gribu brīvībā!

Iespējams, kādam no jums dzīve kopā apnikusi. Tādā gadījumā vismaz pagaidu atbrīvošanās tiek uztverta ar sajūsmu. Brīvība no otrās pusītes, pastāvīgas uzraudzības un mājsaimniecības pienākumu trūkums – tas ir tas, ko dvēsele prasa!

Diemžēl šajā situācijā kopīgas brīvdienas neko neatrisinās. Un arī atsevišķas nē. Atsvešinātība starp cilvēkiem uzkrājas pakāpeniski, un, kad attiecības kļūst par apgrūtinājumu, tās paliks tādas jebkurā vidē, pat visromantiskākajā. Ja jūs parasti pavadāt kopā ne pārāk daudz laika, jo katram ir savs darbs un daudzas citas lietas, brīvdienās nāksies būt kopā 24 stundas diennaktī, un tas ir smags pārbaudījums. Kādam no jums grūti komunicēt pat to nelielo laika daudzumu, kas ir ikdienas dzīvē, un kopējā atpūta tikai pasliktinās situāciju. Ja attiecības pasliktinājušās, atpūta neatrisinās šo problēmu, tikai var paātrināt skumjās beigas.

Pārtraukums

Pat visstabilākajā un laimīgākajā savienībā partneriem rodas vēlme atpūsties vienam no otra. Tur nav nekā neparasta. Iedomājies, ka tev ļoti garšo sarkanie ikri. Tu ēd tos katru dienu. Daudzus gadus. Daudz sarkano ikru. Agrāk vai vēlāk radīsies vēlme kādu laiku no tiem atteikties. Ņem vērā, nevis vairs neēst vispār, bet kādu nedēļu, divas. Bet pēc tam cik laimīgs atkal izbaudīsi to garšu!

Visi cilvēki ir dažādi. Dažiem cilvēkiem vairāk ir nepieciešama komunikācija, dažiem mazāk. Daži cilvēki var atgūt spēkus tikai palikuši vieni. Ir arī tādi, kam jo vairāk cilvēku, jo labāk. Un mums visiem ir nepieciešama uzmanības pārslēgšana, pretējā gadījumā zaudējam dzīves garšu; ja katru dienu darām vienu un to pašu, pat visinteresantāko lietu, pēc kāda laika tas kļūst par rutīnu. Katram cilvēkam ir sava emocionālā komforta zona un tā ir jāciena, tas ir vienīgais veids, kā veidot patiesi harmoniskas attiecības.

Izvairīties no tādas pārsātināšanas var visa gada garumā – satiekoties ar saviem draugiem, ejot uz baseinu, sporta klubu u.tml. Cik jauki pēc tam padalīties iespaidos! Tas ļauj nekoncentrēties vienam uz otru un dzīvot pilnvērtīgu dzīvi, nejūtot ierobežojumus.

Mēs esam tik dažādi!

Jūsu uzskati par perfektām brīvdienām radikāli atšķiras. Viņš ir ekstrēmo sporta veidu piekritējs, visu gadu sapņo par raftingu. Bet tu kopš bērnības baidies no ūdens un traukšanās pa kalnu upēm ir iespējama tikai, ja tev būtu jāevakuējas no katastrofas zonas. Tev patīk klasiskas brīvdienas pludmalē ar ekskursijām uz tuvējiem muzejiem. Ko darīt? Braukt divatā uz raftingu? Tu drīzāk aiz bailēm nomirsi jau pa ceļam, nekā sasniegsi galamērķi.

Kaut gan saka, ka kopā pieredzēti ekstrēmi piedzīvojumi satuvina. Tie sniedz tādu adrenalīna devu, ka tas ir pietiekami apmēram sešu mēnešu laimīgai dzīvei. Ja esi gatava uz visu mīļotā cilvēka dēļ, ir vērts mēģināt. Bet notikumi var risināties pēc atšķirīga scenārija. Grūtību nomocīta, pastāvīgi piedzīvojot šausmas, tu sāc ienīst viņu arvien vairāk un vairāk. Sabojātas brīvdienas. Abiem.

Vai, piemēram, vīrietis varonīgi nolemj doties uz kūrortu. Un visur pavada tevi, pat ekskursijās. Viņa acis ir skumjas, vispārējais izskats drūms. Tu sāc nervozēt – ir grūti baudīt dzīvi blakus atklāti garlaikotam cilvēkam. Atvaļinājums atkal sabojāts. Šādā situācijā atsevišķa atpūta tiešām var saglabāt harmoniju attiecībās. Iedomājies, cik jauki tas būs viņam, pēc divām nedēļām pavadītām starp neskūtiem vīriešiem mežā, satikt tevi – skaistu, atpūtušos un mīļu!

Šādā situācijā labs variants var būt kopīgs hobijs. Tas var būt jebkas: sākot no tauriņu kolekcionēšanas līdz alpīnismam, pats svarīgākais, ka tas patīk abiem. Nenoliedzami, kopējas nodarbes esamība saliedē pāri, padara dzīvi interesantāku, kā arī sniedz daudz pozitīvu emociju.

Plusi un mīnusi

Gan atsevišķām, gan kopīgām brīvdienām ir savi plusi un mīnusi. Atpūšoties atsevišķi, pastāv reāla iespēja atpūsties no otra, sailgoties un atsvaidzināt jūtas. Tas ir īpaši jauki, ja jūs abi strādājat vienā birojā, vai, vēl ļaunāk, mājās. Nav nepieciešams apvienot nesaderīgas intereses un aktivitātes, pielāgoties viens otram, vari būt pats (ja iespējams).

Taču arī mīnusu šādai laika pavadīšanai ir pietiekami. Nebūs kopīgas pieredzes un atmiņu, kuras tā sasildīta dvēseli un atsvaidzina jūtas. Nebūs divatā pavadīta laika prom no ikdienas problēmām un darba, iespējas ar citādām acīm no malas paskatīties uz otru. Jauna situācija vienmēr ļauj saskatīt cilvēkā citas izpausmes, robežas. Varbūt jau esi aizmirsusi, cik jautrs, maigs un gādīgs var būt labi atpūties vīrs. Bet viņš atcerēsies, cik esi pievilcīga, apburoša un arī citi vīrieši tevi pamana. Šis fakts ne tikai palielinās viņa pašapziņu, bet jūsu jūtas sasildīs par kādu grādu.

Jebkurā variantā atsevišķās brīvdienas var dvēselē raisīt trauksmi – ko viņš tur darīja bez manis? Vai vispār bija tur, kur apgalvo, ka bijis? Arī viņš var tevi nomocīt ar šaubām un greizsirdību: kāpēc tu atgriezies tik priecīga un laimīga? Vai tev bija tik labi bez manis?

Cilvēki atvaļinājumā atslābinās un žēl būtu pārim to pavadīt šķirti. Jūs atpūšaties viens no otra un atgriežaties ikdienas rutīnā: darbs – mājas – brīvdienas. Tas pats interjers, tās pašas problēmas. Nekas jauns. Varbūt tomēr ir vērts doties raftingā?

Autore psiholoģe Jekaterina Gorškova.

Avots: psyprof.ru

LA.lv