Ārstēšana, Vēzis

Pēc vēža savā labā gribu darīt daudz. Efektīvas atbalsta aktivitātes pēc…

Foto - Shutterstock

Pēc tam, kad izārstēts vēzis, daudzi slimnieki dara visu iespējamo, lai tikai slimība vairs neatkārtotos: meklē alternatīvas modernajai medicīnai, lieto dažādus augu valsts produktus, dzer vitamīnus, vingro. Onkoloģe Dace Baltiņa atbalsta dažādu veidu aktivitātes, iesakot neaizmirst arī par ikdienišķu un šķietami vienkāršu nodarbju labvēlīgo ietekmi uz veselību. Tīkamas sarunas ar draugiem, laba mūzika, gards ēdiens, pastaigas un dabas skaistums var dot daudz vairāk nekā dažs uztura bagātinātājs.

 

1. Gribu vingrot

Kad vēzis izārstēts, fiziskās aktivitātes ir ne tikai vēlamas, bet pat ieteicamas: pierādīts, ka vadīta fiziskā slodze ievērojami uzlabo dzīvildzi. Tomēr ne vienmēr pēc smagas slimības un visus spēkus izsmeļošas ārstēšanas iespējams saņemties, lai atsāktu kustēties. Onkoloģe Dace Baltiņa atzīst – retais uzreiz pēc ārstēšanās ir gatavs nosoļot garas distances vai skriet, taču zinoša fizioterapeita vadībā var iemācīties, kā izkustēties kaut vai sēžot. “Mums ir ļoti labi un zinoši jaunās paaudzes fizioterapeiti, kuri prot saudzīgi strādāt ar vēža pacientiem,” ārste iesaka vispirms vērsties pie speciālista, kurš, ņemot vērā slimnieka stāvokli, izvēlēsies piemērotāko slodzi. Par vienu no atbilstošākajiem sporta veidiem vēža pacientiem var uzskatīt nūjošanu – tā ir pietiekami vispusīga un vienlaikus mērena ķermeņa izkustināšana. Turklāt tā neprasa lielus ieguldījumus, vien gribas piepūli.

 

2. Gribu dzert vitamīnus

“Pacienti bieži vaicā, vai vajag lietot vitamīnus, kaut ko, kas sakārto imūnsistēmu,” stāsta Dace Baltiņa. “Imūnsistēma ir tik sarežģīta un līdz galam neizzināta, ka ar vitamīniem vien būs maz līdzēts. Nav tā, ka padzeršu kaut kādas zālītes un viss nostāsies savā vietā.” Ārste mudina vairāk domāt par kustībām, uzturu, miega kvalitāti, attiecībām ar apkārtējiem, jo nav tādu uztura bagātinātāja, kas visu saliktu pa plauktiņiem. Cita lieta, ja pacientam ir izoperēts kuņģis vai zarnas 
un varētu būt traucēta kādu vielu uzsūkšanās, 
taču tad vitamīnu vai minerālvielu lietošanai jābūt pamatotai ar izmeklējumu rezultātiem, kas apliecina, ka organismā kaut kā trūkst. “Doma, ka ir kādi vitamīni ar brīnumainu iedarbību, ir ļoti izdevīga to izplatītājiem,” spriež onkoloģe. Daudz grūtāk ir mainit savu uzvedibu un attieksmi – ir taču vieglāk iedzert kādu kapsuliņu, nevis sākt veselīgāk ēst un vairāk kustēties.

Pievienot komentāru