Ārstēšana, Veselības politika

Latvijā būs valsts obligātā veselības apdrošināšana; nodokļu nemaksātāji nesaņems pakalpojumus

Foto-Shutterstock

Politiskajā dienaskārtībā atkal atgriezies jautājums par valsts obligāto veselības apdrošināšanu Latvijā. Premjera Māra Kučinska vadītā darba grupa vienojusies, ka valsts apmaksātu veselības aprūpes pakalpojumu saņemšana tiks saistīta ar nodokļu nomaksu, un tie, kas nodokļus nemaksās, plānveida bezmaksas veselības pakalpojumus vairs nevarēs saņemt. Šo kārtību varētu ieviest jau no nākamā gada, vienlaikus par vismaz 1% palielinot tā dēvēto sociālo nodokli, vēstīja “TV3 Ziņas”.

Valsts obligāto veselības apdrošināšanu mēģināts ieviest vairākkārt, taču līdz šim viss atdūries pret politisko mazspēju. Šogad situācija medicīnā kļuvusi kritiska – ārsti un medmāsas mazā atalgojuma dēļ no nozares mūk. Pacienti ir neapmierināti. Tāpēc trūkstošā nauda medicīnai tiek meklēta ar sabiedrībā nepopulāru soli – nodokļu palielināšanu.

Politiķi neslēpj, ka veselības apdrošināšana ieviešana cita starpa arī nozīmē, ka tie, kas nodokli nemaksās, nesaņem pilnu veselības pakalpojumu klāstu.

Saeimas Sociālo lietu komisijas vadītāja Aija Barča gan akcentē, ka Īrija un Anglija strādājošiem nav pamata satraukties, jo Eiropā ieviesta jauna kartība, kas ļauj par citā valstī saņemtiem medicīnas pakalpojumiem prasīt kompensāciju savā mītnes zemē.

Tāpat tiek uzsvērts, ka veselības apdrošināšana organizēšana būs ekskluzīva valsts funkcija. To nodrošinās un uzraudzīs reorganizētais Nacionālās veselības dienests.

Saskaņā ar ieceri konkrētāku piedāvājumu, kā rast trūkstošos 450 miljonus medicīnai, premjers varētu paziņot jau šo trešdien, jo darba grupai darbs jāpabeidz līdz jūnijam.

Lai nodzēstu ugunsgrēku veselības aprūpē, nākamgad veselības aprūpes budžetam būtu jāpieaug par aptuveni 200 miljoniem eiro. Daļa nauda mēģinās piesaistīt, reformējot nozari un palielinot budžeta deficītu. Taču šādi naudu nedrīkst izmantot šobrīd akūtākajai problēma

32 Komentāri

 1. Neatkārtosim atkal 90.gadu kļūdu! Lai naudas līdzekļu izlietojums veselības aprūpei būtu caurskatāms,slimokasēm ir jābūt neatkarīgām,ar pašu dalībnieku vēlētu vadību,kā citās ES valstīs,nevis pakļautām ministrei Čakšai (jo Nacionālais veselības dienests atrodas Veselības ministrijas pakļautībā).

 2. Kā ar mātēm, kas ir mājsaimnieces? Viņas strādā mājās rūpējoties par ģimeni un nodokļus nemaksā. Viņām (un mājsaimniekiem – tēviem) veselības apdrošināšana nepienākas? Vai studējošie, kas jau labu laiku pilngadīgi, bet vēl nestrādā?
  No raksta galīgi nevar saprast.
  Jo doma kā tāda ir lieliska. Tikai jāsaprot, kā ar sabiedrības vissliktāk aizsargāto daļu. Nu var būt, ka šeit dibināt ģimeni būs vēl neizdevīgāk kā līdz šim?

 3. Lai zemkopiba ministrija atmaksa tos milionus ko izterejusi premijam ,piemaksam un parejam.Lai 100 dikdieni samazina sev algas kaut uz 30 procentiem ,nauda uzreiz paradisies.Notiek atlase,ko nepaveic Stalins un Hitlers to pilna spara censas paveikt musu tautas kalpi.

 4. Tiek darīts viss,lai cilvēki neietu pēc ārsta. Priekš kam papildus nauda,ja pakalpojumu būs mazāk? Un mediķi nepriecājas,jo arī tos vajadzēs mazāk. ZSS grib iznīcināt savu tautu tā vietā,lai sakārtotu nozari.

 5. Musu soc nodoklis jau sobrid ir pietiwkosi liels. Problema ir pvn shemas un nespeja iekaset pareizi un uzpustaja birokratija. Atlaizot pusi klerku, pa lielam nekas nemainitos. Ietaupitu papiru.

 6. Kaut kā liekas, ka kāds visu laiku izdzēš komentārus, kas neatbalsta šo dīvaino ieceri. Nauda patiesībā būtu jāiegūst tur kur tā netiek iekasēta. Vai arī apliekot cukuru, alkoholu u.c. lietas, kas reāli nodrošina pacientus slimnīcām ar lielāku nodokli un tādā veidā tos 200 miljonus sakasīsiet godīgi un neapoliekot ar papildus nodokli tos, kas grib dzīvot veselīgi un necelt IKP apmeklējot slimnīcas, bet to darīt strādājot un reāli radot naudu.

 7. Šitādi ļautiņi tikai kaisa skujas latviešu partiju pēdējai gaitai. Zemniekam būs jāmaksā nodoklis medicīnai par pakalpojumiem, kurus viņam nav iespēju saņemt. Autobuss vienu reizi dienā brauc. Ir pakalpojumi, kurus var saņemt tikai Rīgā. Varbūt šādi plānprātīgie deputātiņi garantēs arī nokļūšanu pie ārsta ziemā, kad ceļi ir neizbraucami.

 8. Naudu veselībai varētu pielikt mūžīgi izsalkušais Lattelekom Gulbis,kurš jau atkal izgudrojis pacelt cenas – lai viņam laba apetīte !

 9. Nesen sanāca skatīties dokumentālo filmu par veselības aprūpi tramplandā, kur ~1000000 cilvēku ir bez jebkādas veselības aprošināšanas. Viņiem vienīgā iespēja ir nesāt līdzi pārdesmit tūkstošus, lai kritiskā situācijā varētu izdzīvot. Kā piemērs tika minēts cilvēks laukos, kas nejauši pazaudēja 3 pirkstu, kur ārsti lika izvēlēties kuru no trim piešūt. Summa bija astronomiska tāpēc arī visus 3 nepiešuva, jo nebija tik daudz tūkstoši cilvēkam, ko samaksāt. Vai tas ir civēcīgi? Vai tas ir tas ar ko mums un mūsu bērniem būs jasaskaras?

 10. Kā nemaksā nodokļus??? Katrs, kas nopērk maizes kukuli, degvielas litru vai cigarešu paciņu, maksā milzu nodokļus. Kas tad ir tie, kas mūsu valstī var kaut ko nemaksāt? Nekustamā īpašuma nodoklis, PVN, ceļa nodoklis, akcīze – vai tad tie nav nodokļi????

 11. Varētu algas sev samazināt, nevis pacelt nodokļus! Drīz tikai saeima dzīvos LV! Pārējie būs aizbraukuši prom, ja būs spējīgi. Pārejie nomirs parādos! Super! Prieks dzīvot tādā valstī! Kur deputātiem rūp tikai savas kabatas! Profānu bars!

 12. Gribētu saņemt atbildi, kāpēc LV ir atkal jāpaaugstina nodoklis, ja LT un EE darbaspēka nodokļi jau ir mazāki un tur obligātā veselības apdrošināšana ir jau iekļauta?

 13. Nez vai bus. Par to jau runaja sen – Dr. I. Circene un citi. Kapec Igaunija un Lietuva var? Bet, mes, balini neka !!! Neesam daritaji. dziedataji un dancotaj gan. Vairak runataji tikai.

 14. Par kadu bezmaksas medicinu vispar var runat? Ja katra vizite pie arsta jasedz pasam? Vel lielaks nodoklis? Ta jau smaga nasta iedzivotajiem. Nevari samaksat veic pasarstesanos un smaga stavokli nonac slimnica? Tad gan arste vismaz par puscenu. Kamer nekriti gar zemi vari staigat. Jaunajam maminam ari jamaksa pilna cena par arsta viziti, ja nevar dabut gimenes arsta nosutijumu. Un pat gadijuma, ja gimenes arsts nav bijis vajadzigs daudzus gadus, tad pat tik daudz ka pa pastu nosutijumu pie specialista neatsuta. Par ko vel var runat? Iedzit tautu lielaka trukuma un bailes par ritdienu?

 15. ta jau mes maksajam nodoklus un daudz …ne vel par veseleibu,par ugunsdzesejiem,par policistiem un citiem akstiem jamaksa.Bet,kur valsts liek tos milzigos nodoklus.Kapec ir uzpustas darba vietas iestades.Kapec vajadziga pasvaldibas policija,kas milzigi daudz norij naudas un no tiem akstiem nav labuma.Ka kas …ta vini neiejaucas.vini tikai soda par dzersanu uz ielas un izsmekiem,par sunu kakam,par sliktu uzvedibu uz ielam.Sausmas.Kapec mums liekezi pasvaldibas ir vajadzigi,ja vini neko nav spejigi atrisinat,palidzet…tikai sodus uzlikt

Pievienot komentāru