Ārstēšana, Citas slimības

Mājās suns vai kaķis… Lietot pretparazītu līdzekļus arī saimniekam?

Foto - Shutterstock

Uzkrītošā prettārpu zāļu reklamēšana internetā liek aizdomāties, ka reizē ar suņu un kaķu regulāru attārpošanu arī cilvēkam profilaksei jālieto medikamenti pret zarnu parazītiem, it īpaši, ja mīlulis guļ saimnieka gultā. Vai tas tiesa? LAINE RĪGĀ

 

Pret cilvēka un mājdzīvnieka parazītu apkarošanu, protams, nedrīkst izturēties pavirši, tomēr zinātniskā institūta “Bior” vecākā eksperte parazitoloģijā un LU Zooloģijas un dzīvnieku ekoloģijas katedras pasniedzēja Gunita Deksne rosina uz to skatīties objektīvi: – Ja ir diagnoze par parazītu, ko cilvēks var dabūt no mājdzīvnieka, tad, protams, jārīkojas. Mūsu organismā var iemitināties, piemēram, cilvēkam netipiskais parazīts Toxocara canis, arī lenteņi, kuriem starpsaimnieki ir blusas. Tāpēc vismaz pirms sezonas sākuma dzīvnieks jāatbluso un jāattārpo. Spalīši ir cilvēka parazīti. Ja pie kaķa anālās atveres pamana aptuveni centimetru garu veidojumu, tas visdrīzāk ir toksokara. Pēdējā laikā aktuāls ir ehinokoks (Echinococcus granulosus) – lentenis, kura ļaunā daba izpaužas pēc desmit, divdesmit gadiem, kad ehinokoka pūšļi ir izauguši cilvēka aknās, liesā, nierēs.

Dzimumgatavību sasniegušie ehinokoki, parasti pat vairāki simti tūkstošu lenteņu, parazitē kaķa un savvaļas plēsēja zarnās. Katrs lentenis ir 2–6 mm garš un sastāv no galviņas, kakliņa un 3–4 posmiem, no kuriem pēdējā posmā ir apmēram 800 olu. No slima dzīvnieka organisma kopā ar izkārnījumiem ārējā vidē izdalās ehinokoku posmi, kas ilgi spēj kustēties, izdalīt olas, kas pielīp pie dzīvnieku apmatojuma. Cilvēks saslimst, norijot olas vai posmus, ko apkārtējā vidē izkaisa suņi. Arī citu starpsaimnieku gremošanas traktā no olām atbrīvojas kāpuri, kas ieurbjas asinsvados un ar asinīm aizceļo uz aknām, plaušām, smadzenēm un citiem orgāniem.

Gunita Deksne tomēr neiesaka vienlaikus ar mājas mīluļa attārpošanu reizi pusgadā zāles dzert arī saimniekam, jo tie ir specifiski medikamenti. – Piemēram, ja kaķis neēd, novājē, dzīvniekam ir caureja, šīs pazīmes liek rīkoties. Ja dzīvnieka fekālijās laboratorijā tiešām atrod parazītu olas, noteikti jādomā par paša saimnieka aizsardzību, jo saskare ar mājdzīvnieku ir diezgan tuva. Tas, ka mīlulim dod nolaizīt savu pusdienu šķīvi, daudz nekaitē, jo parazīti atrodas pie dzīvnieka dibena. Bučojoties ar suni, gan var inficēties, jo šim dzīvniekam patīk vārtīties cita dzīvnieka fekālijās. Parazītu olas ar neapbruņotu aci nav saredzamas, bet, ja pamana tārpus, tas liecina, ka mājdzīvnieks jau kādu laiku ir invadēts, parazītiem iekšā vairs nav vietas. Tad pie veterinārārsta jādodas steigšus.

Šādā situācijā arī suņa vai kaķa saimniekam un ģimenes locekļiem būs jādzer universāls medikaments, ko aptiekā var nopirkt bez receptes. Savukārt, pat ja cilvēks guļ vienā gultā ar suni vai kaķi, kuram nav nekādu pazīmju par parazītiem, profilaksei prettārpu zāles nav jālieto.

 

UZZIŅA

Kas kaitē cilvēkam un dzīvniekam

• Suņiem, kaķiem un cilvēkiem kopīgi parazīti ir arī apaļtārpi un āķtārpi, ko tautas valodā dēvē par cērmēm, askarīdi un ankilostomas. Cilvēki invadējas, apēdot parazītu oliņas, kas nokļuvušas apkārtējā vidē. Tas nav retums, jo kaķi labprāt nokārtojas bērnu smilšu kastēs, bet suņi – rotaļlaukumos un zālājos.

• Āķtārpu kāpuri pat caur veselu ādu var iekļūt cilvēka organismā, kur sāk migrēt pa ķermeņa audiem, bojājot tos.

• Lenteņu starpsaimnieki var būt truši, aitas, kazas, liellopi, cūkas, zivis un it īpaši blusas.

 

 

7 ieteikumi profilaksei

1. Lai izvairītos no blusām, neļaujiet mājas kaķim staigāt ārā, it īpaši rudeņos un pavasaros. Lietojiet preparātus, kakla siksniņu blusu atbaidīšanai.

2. Mājdzīvniekam nevajadzētu piedāvāt svaigu gaļu.

3. Ja kaķa izkārnījumos cērmes un citi parazīti nav redzami, reizi pusgadā tomēr jālieto attiecīgi medikamenti. Jāattārpo arī suns.

4. Sadzīvē jāievēro tīrība, kaķa tualete jāmazgā ar karstu ūdeni un mazgājamo līdzekli. Ja nav pārliecības par imūnsistēmas stāvokli, grūtniecēm kaķa tualeti nevajadzētu tīrīt.

5. Uzturoties vidē, kur daudz klaiņojošu vai savvaļas dzīvnieku, suns vai kaķis jaunus parazītus var dabūt pavisam drīz pēc attārpošanas. Lai cīnītos pret parazītiem, kaķis visa mūža laikā regulāri jāattārpo ar veterinārārsta izrakstītu līdzekli.

6. Ja ir blusas, zāles jālieto atkārtoti, jo, norijot kukaiņus, kaķim var rasties plakantārpi (lenteņi). Attārpot vajag arī tāpēc, ka kaķi parazītus var nodot cilvēkiem.

7. Jāizvairās glaudīt svešus dzīvniekus, pēc saskares ar tiem jāmazgā rokas.

1 komentārs

  1. tas ir šausmīgi, kad noskaties, tas vaučers ar mēli ir izlaizījis no nagu starpām visādus netīrumus, ar zobiem izkodis no sava kažoka blusas, ar mēli aplaizījis savas pārkarsušās olas, tad citam “vaučeram” zem astes pārbaudījis šā “pases” derīguma termiņu un par balvu izlaiza saimniekam vai šā bērniem mūli, lūpas, arī lūpas tā kā nošļakst vien – brrrrr !!!!

Pievienot komentāru