Ārstēšana, Citas slimības

Hemangioma: kāpēc tā rodas un vai noteikti jālikvidē?

Foto - Shutterstock

Kā rodas

Piepeši parādījies spilgti sārts punktiņš uz ādas pamazām kļuvis par paprāvu plankumu… Tomēr uztraukumu par iespējamu bīstamu kaiti klīdina ārsta diagnoze – tā ir hemangioma, labdabīgs ādas veidojums. Kāpēc hemangioma rodas, un vai tā noteikti jālikvidē?

“Ar šādu veidojumu bērni jau piedzimst, taču angioma var rasties arī vēlāk, dzīves laikā. Vairākums šādu veidojumu ir tikai kosmētisks defekts, tomēr nereti tie var liecināt arī par nopietnu veselības problēmu,” skaidro dermatoloģe Lauma Valeine.

Pastāv vairāku veidu iedzimti asinsvadu veidojumi. Lielākā daļa no tiem pieskaitāmi pie attīstības traucējumiem jeb malformācijām. Daļa veidojumu var būt izskaidrojami ar ģenētiskām patoloģijām.

Hemangiomas atšķiras pēc izskata un struktūras, tomēr vienojošais ir to rašanās veids. Ātri savairojas asinsvadus veidojošās endotēlija šūnas, rodas paplašināts asinsvadu tīklojums. Tas var būt gan savīts vienkopus kā kamoliņā, gan izvietojies paralēli ādas virsmai.

“Asinsvadu jaunveidojumu ieraugām ādas virspusē kā sarkanas krāsas punktu vai plankumu. Tas var būt dažādā intensitātē – no gaiši sārta līdz purpursarkanam. Mēdz būt arī ādas krāsas asinsvadu veidojumi.

Ja asinsvadi izvietoti tuvāk ādas virspusei, veidojums ir gaišāks, bet, ja tie atrodas dziļāk, – tumšāks. Pastāv sakarība arī starp angiomas krāsu un nepaklausīgo asinsvadu izmēru, jo tie var savairoties gan kā smalki diedziņi, gan kā rupji linu striķi,” salīdzina Lauma Valeine.

Hemangioma var būt dažāda lieluma – no pusmilimetra līdz pat pamatīgam plankumam. Iedzimtā hemangioma var plesties pat pa pusi kājas vai rokas, segt lielu daļu sejas.

Veidojums mēdz būt ne tikai vienā līmenī ar ādu, bet arī mazliet piepacelts, izvelvēts uz āru. Piemēram, ķiršveida angioma ir kā sarkans ķirsītis uz ādas, tikai daudz sīkāka.

Hemangioma var izveidoties arī dažādos iekšējos orgānos, piemēram, aknās, zarnu traktā, bronhos vai galvas smadzenēs. Ar to ārstēšanu nodarbojas citu specialitāšu mediķi.

Mazuļa nejaukais pavadonis

Vairāki asinsvadu veidojumi, piemēram, ķiršveida angioma, senilā hemangioma, keratoakantoma un tā dēvētais venozais ezers, rodas dzīves laikā. Tie parasti parādās pusmūžā vai vēlāk, pārsvarā traucējot vien izskatam vai psiholoģiskajai labsajūtai.

Taču ar aplamu asinsvadu zīmi mēdz arī piedzimt. Iedzimtie veidojumi ir visbiežāk sastopamais jaundzimušo labdabīgais audzējs. Tiek lēsts, ka šāda asinsvadu vaina vidēji ir 1–2,5% jaundzimušo.

Iedzimtie asinsvadu veidojumi, kā rāda pats nosaukums, ir ģenētiski mantoti no vecākiem. Šīs malformācijas vēl tiek pētītas, un pašlaik nevar precīzi noteikt, kā un kāpēc tās tiek pārmantotas, uzsver ārste.

Nav gan tā, ka mazulim zīme uz ādas būs tieši tajā pašā vietā kā kādam no vecākiem.

Daudziem bērniņiem ir tā dēvētais portvīna traips – neregulārs plankums uz ādas, kas var būt vairāk vai mazāk sārts vai pat purpursarkans. Visbiežāk tas parādās uz sejas vai kakla, taču mēdz būt arī citās ķermeņa vietās, piemēram, gļotādās.

Iedzimtā angioma mazulim var nesagādāt sāpes vai citādas nepatīkamas izjūtas, tā ir vienīgi vizuāls ādas defekts. Turklāt daļa šo veidojumu ar laiku izzūd paši no sevis. Tomēr ne visas angiomas ir nelielas un virspusējas. Ja veidojums ir dziļš un plešas lielā ādas laukumā, tas var kropļot izskatu, līdz ar to vēlāk radīt psiholoģiskas problēmas. Jāsaprot, ka augs bērns un līdzi ar viņu – veidojums, jo arī asinsvadi palielināsies.Ielauzums/citāts: Pasaulē vairākums mediķu uzskata: ja zīdainim ir liela hemangioma, tā jālikvidē un jo ātrāk, jo labāk.

Turklāt nereti veidojums uz ādas liecina par iekšējo orgānu iedzimtu patoloģiju. Ir dažādi sindromi, kam viena no izpausmēm ir hemangioma.

Jebkurā gadījumā, ja jaundzimušajam ir šāds veidojums, vajadzētu konsultēties ar ārstu, kā rīkoties tālāk. Turklāt hemangioma regulāri jākontrolē pie pediatra vai dermatologa, lai konstatētu, vai tā neaug un nemainās.

1 komentārs

Pievienot komentāru