Veselam
Ārstēšana

Laiks ievākt priežu pumpurus un stādīt ārstniecības augus, iesaka Artūrs Tereško 16

Foto – Shutterstock

Pagājušajā nedēļā “Latvijas Avīzē” izlasīju rakstu par to, kā izmantot pienenes, gaiļbiksītes un baltās panātres. Kādus vēl augus šobrīd var ievākt drogām un izmantot tāpat, veselības uzlabošanai? Alise Sergejeva Siguldā

Atbild fitoterapeits Artūrs Tereško: “Pašreiz ir īstais laiks ievākt priežu pumpurus. Tie ir pamodušies, kļuvuši lielāki, sveķaini, lipīgi. Tos labāk un ērtāk lasīt no nozāģētiem kokiem cirsmās, nevis no jaunaudzēm. Ja priedēm nolauž galotnes pumpurus, tad tās aug ar daudzām galotnēm un neder lietaskokiem.

Priežu pumpuri satur ēteriskās eļļas, sveķus, C vitamīnu. Pumpuru novārījumu izmanto kā dezinficējošu un krēpas šķidrinošu līdzekli akūta un hroniska bronhīta ārstēšanai, tvaiku inhalācijās iesnu gadījumā. Pievienojot skuju novārījumu vannai, iznāk lieliska relaksējoša, depresiju mazinoša procedūra. Recepte: ņem ēdamkaroti pumpuru, aplej ar divām glāzēm vāroša ūdens, vienu līdz divas stundas patur noslēgtā traukā, lieto pa 1/4 glāzei četras reizes dienā.

Ir īstais laiks arī izveidot ārstniecības augu dārziņu, jo paša audzētie augi palīdz vislabāk, un, kas ir ļoti svarīgi, vienmēr ir pa rokai. Iesaku iziet pļavā ar lāpstu un ķerru un izrakt ar visu velēnu asinszāli, raudeni, ancīti, gaiļbiksīti, sveķeni, trejdaivu sunīti, plostbārdi, vērmeli, panātri, pelašķi un citus ārstnieciskos augus, un saliņu veidā iestādīt savā dārzā. Tad uz vairākiem gadiem jums būs sava dārza aptieka.

Ancīšu tēja palīdz atbrīvoties no balss aizsmakuma un balss “nosēšanās”, kas gadās dziedātājiem un lektoriem, tā ir laba arī kā žultsdzinēja pēc smagu ēdienu lietošanas.

Gaiļbiksītes ar visām saknēm var lietot novārījuma veidā sāpīga klepus gadījumā, lapas jāsamīca, jāsagriež un kā zaļumi jāpievieno dažādiem ēdieniem.

Vienlaikus ar gaiļbiksītēm pēc uzbūves līdzīgiem, bet tikai violeti ziliem divkrāsainiem ziediem uzzied lakacis. Tas jāmeklē ēnainās vietās, vecos parkos. Augs satur retus mikroelementus – vanādiju, titānu, sudrabu, niķeli, varu, kā arī piecu veidu flavonoīdus. Kopš seniem laikiem lakačus lieto plaušu slimību ārstēšanai, šī auga novārījumu lieto gremošanas traucējumu, caurejas novēršanai, hemoroīdu gadījumos, arī aknu un nieru slimību gadījumā. Tā kā lakacis satur aktīvu mikroelementu kompleksu, kas stimulē asinsradi, to lieto mazasinības ārstēšanai, nebaidoties no pārdozēšanas, jo lakaču sastāvā ir glikopeptīds, kurš līdzīgi heparīnam darbojas kā antikoagulants.

Plostbārdis ir viens no efektīvākajiem augiem nieru ārstēšanai. Pašreiz tas vēl ir tikai šauru lapu puduris. Vienu noraujot, izdalās balta salda sula. No lapiņām sanāk ļoti garšīgi salātiņi.

Ne sliktāk garšo arī gārsas salāti, turklāt tie attīra organismu no liekiem sāļiem. Tādēļ tie ļoti ieteicami cilvēkiem, kas sirgst ar podagru, jo izvada urīnskābes sāļus, kas veicina sīko pirkstu locītavu piepampumu, stīvumu un sāpes. Lai iegūtu veselīgu, garšīgu un smaržīgu tēju, savā dārzā iesaku audzēt pūķgalvi. Šis augs uzlabo arī aknu darbību, tāpēc tas ieteicams pēc pārslimota aknu iekaisuma un citu aknu slimību gadījumā.

Efektīvi novērst zarnu darbības traucējumus, piemēram, aizcietējumus, palīdzēs vīrcele. Tā ir viena no dekoratīvākajām lauku puķēm – aug mitrās vietās, zied spilgti dzelteniem, lauvmutītei līdzīgiem ziediem, vircoti smaržo. Vīrceli lieto, lai paaugstinātu vēnu tonusu, ja ir varikozas vēnas vai hemoroīdi.

Apetītes ierobežošanai un vielmaiņas stimulēšanai, kā arī pret ādas kaitēm iesaku ieaudzēt trejkrāsu vijolīti. Tās vietā var izmantot arī lauku atraitnīti, kura atmatās aug lielā daudzumā. Šis augs jau mēģina ziedēt par spīti vēlajam pavasarim. Atraitnītes savāc, izžāvē un lieto kā tēju. To gatavo šādi: vienu ēdamkaroti smalkumu aplej ar glāzi karsta ūdens, pēc 10 minūtēm tēja gatava. Ieteicams pagatavot un lietot pāris reizes dienā asiņu attīrīšanai un sejas krāsas uzlabošanai.

Nātres ir īpaši vērtīgas, jo satur virkni vitamīnu, kuru mums tā trūkst pēc garās ziemas. Tajās ir K, C, A, B vitamīni, pantotēnskābe, skudrskābe, kas izdalās caur nātru lapu dziedzerīšiem un rada nātrenes efektu. Nātres paātrina asiņu recēšanu, tāpēc tās lieto pret dažādām asiņošanām. Augs arī stiprina matus, bet vairāk piemērotas tumšu matu skalošanai un mitrināšanai, jo krāso matus melnā krāsā. Lai nātres varētu lietot uzturā, zaļās lapas aplej ar verdošu ūdeni, tad tās zaudē kodīgumu.”

LA.lv