Ārstēšana, Sirds un asinsvadi

Kā nepalaist garām sirds slimību, īpaši, ja smēķē

Foto - Shutterstock
UZZIŅA 

Līdz 2017. gada 20. maijam notika pāreja uz jaunu smēķēšanai paredzētu tabakas izstrādājumu, augu smēķēšanas produktu, elektronisko cigarešu un uzpildes flakonu iepakojuma noformējumu, uz kura jāizvieto brīdinājumi par to kaitīgo ietekmi uz veselību.

Saskaņā ar “Eirobarometra” datiem par 2014. gadu Latvijā ikdienā smēķē ap 30% iedzīvotāju, kas vecāki par 15 gadiem. Taču tendence ir cerīga, jo divu gadu laikā, kas pagājuši kopš iepriekšējā pētījuma, pīpmaņu skaits mūsu valstī sarucis par 6%. Tas nozīmē, ka šā kaitīgā ieraduma izplatības ziņā Eiropas Savienības valstu vidū no pirmā trijnieka esam noslīdējuši līdz “godpilnajai” sestajai vai septītajai vietai, ko dalām ar tādu pīpmaņu zemi kā Ungārija. Pilnīgi iespējams, ka jaunie pretsmēķēšanas pasākumi vēl vairāk deldēs cigarešu draugu pulku.

Nebaida pat kājas amputācija

Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas ķirurģiskās infekcijas klīnikas ķirurģijas nodaļas vadītājam Jurim Nikolajenko ikdienā nākas saskarties ar smēķētājiem, kuriem ielaistas perifēro artēriju slimības dēļ jānoņem kāja. Asinsvadi tā nosprostojušies, ka apstājusies asinsrite un sākusies audu atmiršana – gangrēna. Kad pirksti vai pat visa pēda jau kļuvusi melna, vienīgais, uz ko pacients var cerēt, – kāju amputēs pēc iespējas zemāk. Ārsts novērojis, ka visbiežāk šāds liktenis piemeklē vīriešus pensijas gados ar ievērojamu smēķētāja stāžu.

Smēķēšana rada izmaiņas asinsvadu sieniņās, veicinot aterosklerotisko plāksnīšu veidošanos. Asinsvadi kļūst šaurāki vai pat slēdzas pavisam, un kādai ķermeņa daļai vairs pietiekamā daudzumā nepieplūst asinis. Ja asins apgāde pārtrūkst, audi pakāpeniski sāk atmirt. Daļai smēķētāju vairāk cieš galvas un kakla artērijas, tostarp miega artērija, radot insulta draudus, daļai – kāju (perifēro artēriju slimība) asinsvadi, vēl citiem – sirds artērijas, izraisot koronāro sirds slimību un miokarda infarktu.

Ja smēķē gados jauna sieviete, kas vienlaikus lieto arī hormonālās kontracepcijas līdzekļus, pieaug iespēja, ka kādu no asinsvadiem pēkšņi aizsprostos trombs. Trombs var izveidoties gan kāju dziļajos asinsvados, gan sirds vai smadzeņu asinsvados, bet retos gadījumos arī citās vietās, piemēram, acī, izraisot daļēju vai pat pilnīgu redzes zudumu.

“Pēkšņas sāpes, diskomforts krūtīs var liecināt par nepietiekamu asins un līdz ar to arī skābekļa piegādi miokardam – miokarda išēmiju. Daļai pacientu var būt arī netipiski simptomi, piemēram, sāpes rokā, žoklī, vēderā, pēkšņs elpas trūkums,” stāsta Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Sirds un asinsvadu slimību klīnikas vadītājs Artis Kalniņš. Viņš norāda, ka visbiežāk ar akūtām sirds veselības problēmām slimnīcas uzņemšanas nodaļā nonāk 40 – 50 gadus veci vīrieši, kas daudz smēķē un nekontrolē savu svaru, asinsspiedienu un holesterīna līmeni.

“Ja parādījušies kādi sirds slimības simptomi, piemēram, sirds ritma paātrināšanās, vajag konsultēties ar savu ģimenes ārstu, kurš izlems, kādi izmeklējumi nepieciešami. Laikus neatklāta un neārstēta sirds slimība, ko papildina veselībai kaitīgi ieradumi, var izraisīt ļoti nopietnas veselības problēmas, iespējams, pat ar neatgriezeniskām sekām,” atzīst kardiologs.

1 komentārs

  1. Ģimenes ārsti un man zinamie kardiologi ir vai nu maz kvalificēti vai sociāli neatbildīgi cilvēki,jo nespēj vai negrib neko zināt par arodslīmības iespaidā radušos sirds slimību komplektā ar skeleta-muskuļu problemām un pat zāles pret augstu asinspiedienu ir jāgāda zem letes.Veselības aprūpes sistēma tiek degradēta sistematiski uz cilvēku ciešanu rēķina un kādiem tas ir ļoti ienesīgi.

Pievienot komentāru