Ārstēšana, Citas slimības

Skolotājiem un pensionāriem vēnu slimības biežāk. Astoņi jautājumi par vēnu operācijām

Foto no "Veselības centra 4" arhīva

Sākoties vasaras sezonai, “Veselības centrs 4” tradicionāli aicina izglītības darbiniekus un seniorus parūpēties par savu vēnu veselību, piedāvājot īpašas atlaides. Kādēļ skolotāji un pensionāri vairāk pakļauti vēnu slimību riskam un vai vēnu operācija nebūs šķērslis, lai aktīvi izbaudītu vasaru, jautāju Baltijas vēnu klīnikas asinsvadu ķirurgam, flebologam Ivaram Prudānam (attēlā).

 

Kādēļ jau vairākus gadus pēc kārtas pievēršat uzmanību tieši šīm pacientu grupām?

Gan skolotājiem, gan pensionāriem vēnu problēmas ir aktuālas. Pensionāriem tāpēc, ka daudzi no viņiem visu mūžu ir strādājuši profesijās, kas saistītas ar ilgstošu stāvēšanu vai sēdēšanu, kas nelabvēlīgi ietekmē kāju vēnu veselības stāvokli. Pēc darba gaitu beigšanas daļa senioru pārāk daudz laika pavada pie televizora Arī skolotāji, darba pienākumus veicot, vai nu sēž, vai stāv klases priekšā. Nereti vēnu problēmas kombinējas ar citām, līdzīgām patoloģijām, tādēļ seniori un izglītības darbinieki ir laipni gaidīti flebologa kabinetā, lai kopā ar speciālistu noskaidrotu, kāds ir diskomforta, smaguma sajūtas, tūskas un citu simptomu patiesais iemesls un ko darīt tālāk.

 

Agrāk uzskatīja, ka vasara nav piemērots gadalaiks vēnu operācijām, jo brūces dzīstot sliktāk, visu vasaru būšot jāstaigā kompresijas zeķēs.

Mūsdienās vēnu operācijas ir ļoti saudzīgas – nav lielu rētu, nav jāliek šuves. Mūsu klīnikAstoā tiek piedāvātas tikai visjaunākās metodes, kuras pasaulē pašreiz izmanto vēnu ārstēšanā: gan lāzerķirurģiju, gan radiofrekvences ķirurģiju, gan vēnu termisko slēgšanu ar tvaika impulsiem, gan vēnu slēgšanu ar bioloģisko līmi. Piemēram, bioloģiskas līmes izmantošanu vēnu ārstēšanā ieviesa samērā nesen, bet mūsu klīnikas ķirurgi šo metodi apguvuši tik labi, ka apmāca citu Eiropas valstu speciālistus. Turklāt, operējot ar šo metodi, anestēzija vispār nav nepieciešama, pacientam nav jāvalkā arī kompresijas zeķes.

Operējot ar citām metodēm, tās kādu brīdi ir jāvalkā, bet ne jau nu visu vasaru. Turklāt šīs zeķes kļuvušas daudz kvalitatīvākas, tādēļ pat karstā laikā tās nesagādā lielas neērtības.

 

Dažreiz seniori domā, ka ir jau par vecu vēnu operācijām. Vai gadi mēdz būt šķērslis?

Nē, nav nekādu vecuma ierobežojumu. Vecākajam pacientam, kuram ar lāzeru operēju vēnas, bija 96 gadi. Viņš dzīvoja viens pats, vēnas bija bojātas, arī venozais spiediens augsts, un naktī tās sāka asiņot. Sirmgalvis nevēlējās, lai asiņošana atkārtotos, nevēlējās palikt uz gultas, tādēļ izlēma veikt operāciju.

 

Cik noturīgs ir operācijas rezultāts? Kas jāievēro pēcoperācijas periodā?

Garantēju, ka pēc mūsu klīnikas asinsvadu ķirurgu veiktās operācijas bojātā vēna ir salabota uz mūžu. Taču kājās ir arī citas vēnas, kurās ar laiku var rasties bojājumi.

Operācija ilgst mazāk par stundu. Pēc tam pacientu pārsien, uzvelk kompresijas zeķes un viņš var doties mājās veseļoties. No lidošanas ar lidmašīnu gan kādu laiku vajadzētu atturēties, jo gaisā ir spiediena starpība, kas var izraisīt trombu veidošanos. Spiediena starpība vispār nelabvēlīgi ietekmē venozo sistēmu. Ir pierādīts, ka katrai otrajai stjuartei, kas nostrādājusi savā profesijā vismaz pusgadu un nav valkājusi kompresijas zeķes, rodas lielākas vai mazākas vēnu problēmas.

1 komentārs

Pievienot komentāru