Bērni, Bērnība

Puikiņš sieviešu tualetē, saplēsta citu manta… Uzvedības etiķete tiem, kuriem ir bērni

Foto - Fotolia/enterphoto

Vai var runāt par savu bērnu ar kolēģiem, kā pabarot bērnu ar krūti, nešokējot apkārtējos un ko darīt, ja mazais draiskulis saplēsis zeķubikses svešai sievietei, stāsta etiķetes eksperte Tatjana Nikolajeva.

“Viņš taču ir bērns,” – dažām mātēm tas ir, šķiet, galvenais attaisnojums, kad viņu bērns kaut ko sastrādājis. Un, ja viņa pati izpaudusies, ir vēl viena ne mazāk populāra frāze: “Es taču esmu māte.” Bet līdzīgi izteicieni parasti izraisa citos tikai aizkaitinājumu un neapmierinātību. Kā pareizi uzvesties, ja ar bērnu esi nonākusi kutelīgā situācijā?

Par lūgumu palaist bez rindas

Principā, ja māte ar bērnu lūdz citiem palaist viņus bez rindas – tas nepārkāpj pieklājības normas robežas. Galvenais, ka viņa ir gatava pieņemt atteikumu (jo cilvēki ir dažādi), un nerīkos par to skandālu. Bet ja sieviete pati ir nolēmusi, ka ikvienam vajadzētu palaist viņu pirmo un burtiski lien bez rindas, pastumjot malā citus – tas ir neglīti.

Privātas sarunas ar kolēģiem par bērniem

Ja jūsu kolēģei arī ir bērns, un viņa labprāt apspriež dažādas tēmas par bērniem, jūs apmaināties ar pieredzi, nekas traks tas nav. Piemēram, poliklīnikās mātes bieži vien tā dara. Tomēr jāsaprot, ka šādas saruna nav patīkamas pilnīgi visiem. Ticiet man, tava bērna veiksmīga pakakāšana un pareizā kakas krāsa maz interesē apkārtējos, it īpaši, ja viņi šajā laikā dzer kafiju un ēd savu sviestmaizi. Jebkurā gadījumā, skaļi apspriest šādus jautājumus nav nepieciešams.

Par podiņiem un pamperiem sabiedriskās vietās

Internetā kādu laiku varēja redzēt attēlu, kurā ātrās ēdināšanas restorānā sieviete pacēlusi dzēriena glāzi pie bērna, un viņš tajā čurā izbrīnītu cilvēku acu priekšā. Šāda rīcība ir nepieņemama! Iespējams, mātei tāds skats neizraisa riebumu, bet kā ar citiem? Ja mazulis sagribējis uz tualeti dabā vai parkā – paejiet malā. Tas nenozīmē, ka jums pilnīgi jānoslēpjas, bet jāaiziet līdz vietai, kur maz cilvēku. Ne visiem ir patīkami redzēt līdzīgu rīcību.

Tāds pats noteikums attiecas uz pamperiem, īpaši, ja bērns ir ne tikai pačurājis, bet pastrādājis nopietnāk. Smaržu nav iespējams noslēpt. Noteikti ejiet uz tualeti, un tur nodarbojieties ar šo jautājumu.

Par bērna barošanu ar krūti citu acu priekšā

Tas jādara, nešokējot citus. Lielākā daļa no mums katru dienu neredz ar krūti barojošu māti. Galvenais ir nepārvērst barošanu par striptīzu, nevajag izvilkt laukā visu krūti. Var piesegt mazuļa galvu vai pamēģināt noiet maliņā, ja ir iespēja.

5 Komentāri

  1. Nu ja sievietei dzīvē nav nekas cits sasniegts kā vien bērns piedzemdēts tas ir saprotams, ka ap sīci grozās visa džīve, visa sieveites būtības un pastāvēšanas jēga.

   Tikai jāsaprot, ka citiem uz Jūsu sīci ir maigi sakot pajāt – pirmkārt tāpēc, ka citiem uztrauc tikai savi bērni un otrkārt, citus tas vienkārši neinteresē.

   Man pašai ir bērns un neuzskatu, ka visa pasaule man ir kaut ko parādā, ar savu bērnu nevienam neuzbāžos un respektēju citu cilvēku vēlmes un intereses, piemēram vēlmi mierīgi paēst restorānā, klausīties koncertu vai baudīt teātra izrādi vai kaut vai tik banāli kā izbaudīt laiku sēžot transportā, kuru nespārda sīcis.

   IEspējams ir vērts aizdomāties, cik ļoti esam nonākuši bērn-centriskā pasaules uztverē. Liekas, ka tiem, kam bērni ir uz brīdi atslēdzas racionalitāte un viss sāk rotēt ap mazo dzīvību. Saprotams, bet tikai Jūsu dzīve. Nevajag pieprasīt baigo piekāpību un sapratni no svešiem cilvēkiem. Man piemērām vispār neinteresē sveši bērni un viņu mammu problēmas vai nespēja audzināt savus sīčus, jo man tādu problēmu nav.

Pievienot komentāru