Ārstēšana, Veselības politika

Kā iegūt naudu medicīnai: Obligātais maksājums vai lielāks PVN

Foto - Ieva Čīka/LETA

Ministru prezidenta Māra Kučinska vadītā darba grupa lemšanai koalīcijā virzīs divus obligātās veselības apdrošināšanas variantus – 20 eiro obligātā maksājuma ieviešanu, kā arī pievienotās vērtības nodokļa paaugstināšanu par 1%, lai to novirzītu medicīnai.

Valdības vadītājs nevarēja pateikt, vai koalīcijā varētu tikt atbalstīts viens no šiem priekšlikumiem. “Gaidīšanas laiks ir beidzies, mēs liekam punktu nedēļas beigās,” solīja Kučinskis.

Latvijas Bankas virzītā ideja par 20 eiro no katra strādājošā veselības aprūpes nodrošināšanai iegūst reālas aprises. Kaut darba grupā šim priekšlikumam nebija nekāda atbalsta, tomēr nav cita labāka priekšlikuma, lai šo varētu ignorēt.

Labklājības ministrs Jānis Reirs atstāja darba grupas sanāksmi, pirms tā nebija beigusies, jo viņam viss bija skaidrs – sociālās apdrošināšanas iemaksas nepaaugstinās un no tām neatņems nevienu procentu. Darba grupā nebija ne mazāko domstarpību, ka plānveida veselības aprūpi no valsts apmaksāto veselības aprūpes pakalpojumu groza saņems tie, kas maksā sociālo nodokli. Bet tiem, kuri nepiedalās apdrošināšanas sistēmā, tiks noteikts līdzmaksājums. Tas, cik liels tas būs, vēl neesot zināms.

Kaut gan vienošanās par finansējuma avotu medicīnai netika panākta, tomēr koalīcijai tiks nosūtīti divi priekšlikumi – sākot ar 2018. gada 1. janvāri, ieviest katram strādājošajam 20 eiro obligāto veselības apdrošināšanu, kā arī otrs variants, ko atbalsta Ministru prezidents, – ieviest obligāto veselības apdrošināšanu, bet deficīta segšanai novirzīt medicīnai 1% pievienotās vērtības nodokli (PVN), kas ir aptuveni 80 miljoni eiro un ar ko pietikšot mediķu algu paaugstināšanai. Kučinskis sacīja, ka PVN varētu tikt palielināts par vienu procentu, kas nosegtu veselības apdrošināšanas ieviešanu.

Kučinskis apgalvoja, ka tas, ko cilvēki par šo naudu saņems, “paliek arvien vairāk skaidrāks”. “Papildu finansējums ļaus ļoti strikti noteikt, cik ilgā laika posmā pakalpojums būs pie­ejams, detalizēti tiks izstrādāts rindu garums,” skaidroja Ministru prezidents.

Kā lai sabiedrībai paskaidro, ka obligātais maksājums plānots visiem vienāds, neatkarīgi no naudas maka biezuma? Ilmārs Rimšēvičs, Latvijas Bankas prezidents: “Latvijas Banka nepiedāvā vienkārši ieskaitīt 20 eiro, bet cilvēks neko nezina, kas viņam par to pienākas. Ir skaidri jāpasaka, cik Latvijas iedzīvotāju un kādus pakalpojumus saņems, cik tas maksās, kā šī nauda tiks kontrolēta. Kad tiks apzināts šīs naudas kopējais grozs, mēs pavilksim svītru apakšā un precīzi noteiksim, ka tas ir sākuma veselības aprūpes pakalpojumu grozs. Pēc mūsu aprēķiniem, valsts budžets varētu iegūt aptuveni 250 miljonus, un tā būtu nauda, ar kuru varētu samaksāt ārstiem un māsiņām un ar kuru ievērojami varētu samazināt rindas.”

11 Komentāri

  1. Jauns totalitārisma paveids LV- Kučinskisms. Kur garantija, ka mana Nauda nonāks medicīnā, jo 27 gadu pieredze liecina, ka 90% ”tadas” naudas izmanto tieši tādi kučinski, dombrovski, š’durski u.c seržanti. Neticu un Neticēšu šādu neliešu ”prognōzēm”!!

  2. Man minimala alga,nevaru galus savilkt,gruti izdzivot,kur nu vel man neparko atnems 20 eiro,tas ir arprats.No ka man vel atteikties?Televizoru nevaru atlauties skatities ,jo nesanak naudinas.Kas palidzes?Valdiba mani apzog,jo no minimalas algas nodokli aiziet deputatu lielajam algam.Butu man automats visus vinus apsautu,citiem zagliem par macibu un tad saktu vienreiz domat par tautu.

  3. Kāpēc klusē par to, ka jāsamazina birokrātu armija veselības sistēmā. Stingrāk jāskatās tā saucamās arodsaslimšanas. Tagad, kurš ir nekaunīgs dabū visu. Kāpēc atkal nodokļu maksātājiem ir jāstutē kāda no valsts sistēmām? Šobrīd tā būs (jau sen ir) medicīna, rīt tā būs izglītība, tad-kultūra,utt. Tad jau lai savāc uzreiz visu algu, nevis tā-pa druskai. Pilnīgi un galīgi atsakos maksāt. Jau tā maksāju sociālo nodokli un eju pie maksas ārstiem. Vēl kaut kāda mistiska apdrošināšana vai PVN celšana. Tiem, kuri zvērēja, ka PVN netiks celts, šos viņu zvērestus sabāzt mutēs atpakaļ.

  4. Atkal pašnodarbinatajiem, jaunajām māmiņām, pensionāriem ir jāuztur valsts un pašvaldības ierēdņi, kuriem ir valsts garantētā veselības aprūpe, tas ir, medicīna bez maksas. Ir jau novērots, ka ierēdnis savā darba laikā apmeklè medicīnas iestādes tādā veidā uzdzīvo uz valsts rēķina, jo saņem algu par to, k apmeklē bezmaksas medicīnas pakalpojumu, kuru uztur valsts. Šeit neviens neko nesaka, jāiet revolūcijā, jo cik ilgi dzīvos kruti un mums ir jāuztur viņi prettiesiski, jo es arī esmu cilvēks un gribu dzīvot kā ierēdņi, jo strādāju tā pat kā viņi un valstij nesu savu dienestu jeb palīdzu uzturēt lv cilvēkiem izglītību uttt

  5. Kāpēc igaunijā ar mazāku cilvēku skaitu ir lielāki budžeta ieņēmumi? kāpēc viņiem veselības aprūpe ir bezmaksas? viņiem sanāk. kāpēc mums nesanāk? tikai tāpēc , ka mūsu milzonīgais birokrātiskais aparāts norij visu. tiek maksātas prēmijas, piemaksas, komandējumi uz eksotiskām valstīm utt, katru gadu valdība sev palielina algas. katru dienu dzirdam vienu un to pašu, vajag palielināt nodoklus, vajag ieviest jaunus nodokļus utt. nu ziniet līdz nelabumam jau….. kad beidzot KADDD, pieķersies un sāks samazināt valdība savus izdevumus.

Pievienot komentāru