Dzīvesveids, Skaistumkopšana

Komprese no maizes mīkstuma un vēl 12 rūpes, kas pēdām patiks

Foto - Shutterstock

Beidzot var ieslidināt kājas vieglās, gaišās kurpītēs vai sandalēs, lai pēdas var uzelpot. Tomēr jāparūpējas, lai kājas būtu glītas un veselas. Šajā žurnālā uzzināsiet:

Lai drošs un vesels atbalsts!

1. Nereti visērtākie šķiet sporta apavi, jo tie paredzēti taisnvirziena kustībai, atvieglo pēdas pārvēlienu, tiem ir stabils pēdas atbalsts, tāpēc tos var nēsāt ikdienā.

2. Ne tikai pēdu un kāju veselībai, bet visam ķermenim ieteicamākais sporta veids ir iešana! To, ka staigāšana ir vislabākās zāles, zināja jau Hipokrats.

3. Kājām patiks vannošana reizi nedēļā. Ūdenim var pievienot sodu, vannas sāli, kliņģerīšu tinktūru vai kumelīšu novārījumu. Pēc vannošanas pēdas rūpīgi jānosusina un jāieziež ar krēmu.

4. Ir cilvēki, kuriem diskomfortu rada gandrīz jebkuri apavi, jo āda ir jutīga pret kairinājumiem. Tādā gadījumā uz ādas vai konkrētās apavu savienojuma vietas jāuzlīmē silikona plāksteris.

5. Ja kājas nogurušas, tās var pavannot ūdenī, kam pievienotas pāris šķīstošā aspirīna tabletes. Pēc tam kājas jānoskalo ar tīru ūdeni un jānoslauka.

6. Labs treniņš un norūdīšanās vienlaikus – iešana basām kājām pa pļavu, mežu vai pludmali. Tā kā vairākums no mums pie tā nav pieraduši, sākumā pietiks ar 15–20 minūšu garām baskāju pastaigām.

7. Ādas sabiezējumu mīkstināšanai noderēs komprese no maizes mīkstuma, kas piesūcināts ar parasto etiķi. Kompresi uz pēdām var noturēt visu nakti, no rīta kājas nomazgāt un uzklāt barojošu krēmu.

8. Pēdu pašmasāžai īpašas prasmes nav nepieciešamas, to var darīt ar ne pārāk stingrām apļveida kustībām. Šī procedūra nomierinās, vairos labsajūtu.

9. Lai mazinātu nelāgo smaku, skapī, kur glabā apavus, var ievietot trauciņu ar sodu.

10. Romiešu imperators Jūlijs Cēzars uzskatīja, ka viņa karaspēka veiksme ir atkarīga no karavīru apaviem. To laiku gudrākie prāti atklāja, ka optimāls papēža augstums ir apmēram 2,5 centimetri. Mūsdienās ieteicams 2–4 centimetrus augsts papēdis.

11. Nepiemērotu apavu dēļ bērnībā izveidojušos nepareizu gaitas stereotipu vēlāk ir ļoti grūti mainīt, taču tas nav neiespējami!

12. Kopš bērnības nēsājot nepiemērotus apavus, izveidojas nepareizs gaitas stereotips un kustību secīgums pēdās, kas tālāk ietekmē lielo locītavu, ceļgalu, muguras un pārējā ķermeņa veselību. Tas, cik ātri rodas šādi bojājumi, atkarīgs no ikdienas aktivitātēm, ķermeņa svara un kopējās fiziskās sagatavotības.

13. Lielu kaitējumu pēdām nodara sievietes, kuras diendienā valkā augstpapēžu apavus, – tad pēdu problēmas ir nenovēršamas. Taču, ja pēdas ir veselas, īpašos gadījumos var uzvilkt arī neērtus, bet skaistus apavus. Augstpapēžu kurpes gan nedrīkst nēsāt ilgi, turklāt pēc tam jārod iespēja pēdas atpūtināt un pavingrināt.

 

Drīzumā – vēl raksti par pēdu un kāju kopšanu!

Mūsu eksperti

RAIVIS BUKOLOVSKIS, AT Latvia tehniskais ortopēds, ārsts

Kristīna Grigorjeva, Veselības centra 4 dermatoloģe

MONTA PUIDE, veselības centra Vivendi fizioterapeite

SANDRA ROZENŠTOKA, sporta ārste Sporta laboratorijā, Latvijas Sporta
medicīnas asociācijas prezidente

Iveta Skadmane-Šūmākere, Veselības centra 4 Dermatoloģijas klīnikas un Pēdu centra ārstnieciskās pēdu aprūpes speciāliste

 

logo-36

 

Pievienot komentāru