Bērni, Grūtniecība un dzemdības

Pētījums: Kāpēc dzemdētājām jādod vairāk laika. Šobrīd izmanto 19. gadsimta normas

Pēdējās stundas dzemdībās, kas notiek pēc ķeizargrieziena operācijas. Abām sievietēm šī bijusi pieredze, kas iedvesmoja abām vēlāk kļūt par profesionālām dūlām. Foto - Nikki Williams, bedheadbirth.com

Kad dzemdētājām izstumšanas periodam atvēl vienu stundu vairāk, ķeizargriezienu skaits sarūk uz pusi, liecina jauna pētījuma dati.

Laiks, kuru sieviete pavada dzemdību otrajā fāzē – izstumšanas periodā, kas beidzas ar bērna piedzimšanu, ir viens no saspringtākajiem brīžiem viņas dzīvē, un ārsti tam ļoti vērīgi seko.

Amerikas Akušieru un ginekologu koledžas pētnieki secinājuši, ka pirmdzemdētājas parasti izstumj bērnu trīs stundās, ja viņām bijusi epidurālā anestēzija, divās, ja tāda nav veikta, bet vispārēji viņām otrais dzemdību periods ir ilgāks nekā sievietēm, kuras iepriekš jau dzemdējušas. Šādā situācijā medicīniskais personāls var izlemt par labu ķeizargriezienam vai dzemdību pasteidzināšanai ar vakuuma vai stangu palīdzību.

Bet, ja sievietēm izstumšanas periodam atvēl kaut vai tikai vienu papildu stundu, ķeizargriezienu īpatsvars samazinās aptuveni divas reizes, secināts jaunākajā pētījumā, kas publicēts izdevuma “The American Journal of Obstetrics and Gynecology” marta numurā. Lai gan tas nav apjomīgs un diez vai tuvākajā laikā ietekmēs standarta medicīnisko pieeju, pētnieki uzsver, ka tas ļauj kritiski aplūkot iespējami novecojošo praksi.

“Ieteicamais laiks nāk no 19. gadsimta ekspertu viedokļa,” izteicās viena no pētījuma autoriem, Tomasa Džefersona Universitātes fetālās medicīnas pētniece Aleksa Gimovska. “Kopš tā laika īstenībā bijuši tikai retrospektīvi dati, kas izmantoti šīs vadlīnijas apstiprināšanai.”

20. gadsimta piecdesmitajos gados zinātnieki pārskatīja agrākus datus un secināja, ka sievietes, kuras piedzemdēja bērnu divu stundu ietvaros, retāk cieta, piemēram, no infekcijām un nopietnas pēcdzemdību asiņošanas. 1955. gadā cita pētnieku grupa secināja, ka vairākums sieviešu bez anestēzijas dzemdē divu stundu laikā.

Jaunākajā pētījumā ietverta informācija par 78 pirmdzemdētājām Tomasa Džefersona Universitātes slimnīcā, kurām pēc nejaušības principa piešķīra vai nu parasto trīs stundu laiku izstumšanai, vai vēl vienu papildu stundu. (Pētījumā iekļāva tikai sievietes, kurām tika pielietota epidurālā anestēzija, ne tāpēc, ka tā vēlētos, bet gan tādēļ, ka vienkārši nebija citu dzemdētāju, kas nesaņemtu pretsāpju zāles un kvalificētos pētījuma mērķiem.)

“Varētu būt ieguvumi, ja sievietēm ļautu ilgāk turpināt dabiskas dzemdības,” uzskata Gimovska.

Kopumā 43,2 procentiem sieviešu, kurām ļāva izstumšanas periodu turpināt parastās trīs stundas, galu galā veica ķeizargriezienu. Ja dabiskā izstumšana varēja turpināties četras stundas, ķeizargrieziens bija vajadzīgs tikai 19,5 procentos gadījumu.

“Pētījums patiesībā parādīja to, ko praksē esam redzējuši jau gadiem ilgi: var būt ieguvumi no tā, ka ļauj dzemdībām turpināties ilgāk,” sacīja Gimovska. “Mēs ar prieku redzējām, ka šajā konkrētajā sieviešu grupā šis lēmums ievērojami samazināja nepieciešamību pēc ķeizargrieziena.”

Pētnieki arī neatrada nekādus pierādījumus tam, ka ilgāks izstumšanas periods apdraudētu sieviešu vai viņu mazuļu veselību vairāk nekā standarta laiks, lai gan Gimovska brīdināja, ka pētījuma apjoms ir pārāk mazs, lai patiesi atklātu visus iespējamos riskus.

Agrākos pētījumos norādīts uz riskiem mātei un bērnam, ja dzemdības turpinās pārāk ilgi, viņa sacīja, norādīt, ka šajā jomā vajadzīga tālāka izpēte.

Neapšaubāmi daudzām sievietēm un mazuļiem ķeizargrieziens ir dzīvības un nāves jautājums. Pasaules Veselības organizācija jau sen rekomendējusi, ka ķeizargriezienu skaitam valstī nevajadzētu pārsniegt 10 līdz 15 procentus no visām dzemdībām, bet nesens pētījums atklāja, ka mātes un bērna nāves gadījumu īpatsvars turpina samazināties tajās valstīs, kur ķeizargriezienu līmenis sasniedz pat 19 procentus no visām dzemdībām. Ir reizes, kad šī operācija glābj dzīvības.

8 Komentāri

 1. Aatraak,aatraak,esi atbraukusi kliegt vai dzemdeet…utt.Ja man sis svariigais notikums ir vienreiz,divreiz muuzaa un dzirdu tikai rupjas lamas…..tad labaak nedzemdeeju.

 2. Nu 78 dzemdētājas – tas nesasniedz nopietna pētījuma apjomu. Kā ārste skatos skeptiski – kur links uz pētījumu? Nopietns pētījums, kas var ietekmēt pētījumus ilgst vairākus gadus un apkopo tūkstošiem gadījumu dažadās valstīs un slimnīcās. 78 ir pārāk maz lai spriestu par tendenci.

  Mūsdienās dzemdības tingri monitorē ar kardiotokografiju un skatās gan uz laiku, gan mazuļa labsajūtu, diemžēl ieilgstot otrajam periodam bieži vien arī mazuļa sirdsdarbība sāk decelerēties, kas liecina par nepieciešamību procesu pasteidzināt.

  Nevajag domāt, ka mēs, akušieri, esam visi idioti un nesaprotam, kas notiek. Mūsu mērķis nav Jums visām ieriebt un sačakarēt dzīvi, mūsu galvenais mērķis ir dzīva mamma un dzīvs, vesels bērns – arī ja tas liek iet pret kosmosa, dabas, ezotēriskajām prāta un ķermeņa balansa stīgām un tml figņu (ko esmu dzirdejusi pati personīgi visādos dūlu apmācību saietos grūtniecēm). Neaizmirstiet, ka arī dūlas un vecmātes grib nopelnīt un ir ieinteresētas, lai Jūsu izmantotu viņu pakalpojumus, parakstītos uz mājdzemdībām un tml. Tas ir bizness, kurš pēdējos gados tiek arvien viarāk popularizets, ietekmējot gŗūtnieces brīžos, kad viņas pārņem emocijas nevis racionāla domāšana.

  1. Piekrītu, ka pētījums ir mazs, lai spriestu par tendencēm, kas arī rakstā minēts. Rakstā arī minēts izdevums un numurs, kurā tas publicēts, tā kā, meklējot, nevajadzētu būt problēmām atrast. Lūk, links http://www.ajog.org/article/S0002-9378%2815%2902594-6/abstract
   Kā zināms, šis jau arī nav vienīgais pētījums, kurā pievēršas izpētei, vai nav jāpārskata priekšstati par dzemdību ilgumu. Ir arī citi. Piemēram, https://evidencebasedbirth.com/friedmans-curve-and-failure-to-progress-a-leading-cause-of-unplanned-c-sections/
   Pētījumu veikusi ārste, asociētā profesore, nevis vecmāte. Precīzāk, vesela ārstu komanda, kas meklē racionālus izskaidrojumus.

 3. Man ir četri puikas- esmu tētis, kas piedalījies visās četrās radībās. Pēdējās divas bijušas mājdzemdības. Ļoti pozitīva pieredze mājdzemdībās. Svarīgs ir viss process līdz dzemdībām. Ja mamma un tētis paši ir gatavi, mazo gaida, tās nozīmē – ir domājoši, kā pašiem būt veseliem, vispirms jau ar veselām domām, kritiski attiecas pilnīgi pret jebkuriem apgalvojumiem jebkurā dzīves sfērā, sākot ar laika ziņām un beidzot ar vecāku pamācībām, citiem vārdiem spēj ticēt sev, tad spēj saklausīt to pozitīvo, kas iekšienē pačukst tieši šajā brīdī piemērotāko risinājumu un to arī izdarīt. Tā kā radošiem cilvēkiem patīk brīvība, tad tiem būs tendence izvēlēties mājdzemdības.

 4. Da nu, suunu ciema maaminju tradicionaalaa vaideeshana ir tieshi par to, ka ljaunie dakteri shaam netaisa pietiekami daudz uzshkjeershanu. Dzemdeet normaalaa celjaa sen vairs nav speejiigas, un vispaar vislabaak buutu, ja dakteri shaam tur ieshuutu raavejsleedzeeju – parauj valjaa un beernu izcelj, bez kaadas [email protected]#$as mociishanas.

 5. es nesaprotu, par kurām 3 stundām ir runa. ar pirmo kontrakcijas bija neciešamas 18 h, ko atrados pirmsdzemdību palātā, pret rītu sajutu, ka galva jau nāk ārā. sasaucu personālu, man palīdzeja tikt lidz “galdam” un izspiedu. kurā brīdī tad skaitas, ka sākās dzemdības?

  1. Rita, rakstā ir par izstumšanas periodu. Parasti to skaita no brīža, kad bērniņu sāk aktīvi stumt (dažkārt arī no brīža, kad ir pilns jeb 10 cm dzemdes kakla atvērums).

Pievienot komentāru