Ārstēšana, Citas slimības

Vai mājdzīvnieku saimniekiem profilaktiski jālieto prettārpu zāles?

Foto - Shutterstock

Lasītājs jautā: “Man mājās ir kaķis, kuru divas reizes gadā attārpoju. Aizdomājos, vai arī pašai vajadzētu lietot prettārpu līdzekli, jo dzīvnieks laiza man seju. Vai man varētu būt paaugstināts risks inficēties ar kādiem parazītiem, piemēram, cērmēm? Kādas pazīmes var novērot, ja organismā ir parazīti?”

“Parazītiskie tārpi jeb helminti ir liela zemāko tārpu grupa, kas spēj iemitināties cilvēka organismā, izraisot parazītiskas slimības – helmintozes,” atbild Veselības centru apvienības poliklīnikas uztura speciāliste Marina Kaplāne. Lipīgi ir tikai dažu veidu tārpi. Tā kā cērmes vairojas ar oliņām, ar tām samērā viegli var inficēties arī cilvēks.

Kaķis tārpus var iegūt pat no mušas, jēlas gaļas vai zivs. Tāpēc nepieciešams ievērot higiēnu – pirms ēšanas un pēc saskares ar dzīvnieku mazgāt rokas, regulāri mainīt smiltis kaķa tualetē, turklāt tas jādara, izmantojot cimdus. Dzīvnieku vajag attārpot.

Reizi gadā arī mājdzīvnieka īpašniekam ieteicams zāļu kurss profilakses nolūkos. Ja mainījusies pašsajūta, jāveic asiņu un fēču analīzes. Par iespējamu infekciju liecina ādas un miega problēmas, svara zudums, nogurums, depresija, muskuļu un kaulu sāpes.

“Pēdējā laikā pacienti sāk interesēties par šo jautājumu. Stāsta, ka paziņas katru gadu attārpojas, vaicā, vai tā vajadzētu darīt pašiem,” stāsta ģimenes ārste Ella Šatalova. “Vēl pirms pāris gadiem bērniem no viena gada vecuma bija jāveic izmeklēšana. Divas reizes gadā pirmsskolas vecuma bērniem bija nepieciešama attārpošana, uz nakti iedodot kādu no prettārpu līdzekļiem. Tagad šādu pasākumu profilakses programmā vairs nav, to ieteikt ir katra ģimenes ārsta kompetencē.”

Ārste saka, ka attārpošanas preparāts nav kaitīgs, neuzsūcas zarnu traktā un to var droši lietot. Pieaugušie ikdienā mazgā rokas, tāpēc medikamentoza profilakse nav tik nepieciešama kā bērniem.

“Cērme savu attīstības ciklu iziet dzīvnieka organismā. Cilvēks var inficēties ar cērmju oliņām no netīras augsnes, nevis no pašām cērmēm vai tiešā saskarē ar kaķi. Drīzāk jāuztraucas par parazītiem lamblijām un šistostomām, ko nereti jauc ar citām saslimšanām. Latvijā parazitoloģija ir samērā zemā līmenī, parazītus īsti nemākam diagnosticēt un arī ārstēt, pielāgojot devas un preparātus.”

Lai noskaidrotu, vai organismā ir parazīti, var nodot analīzes. Tomēr negatīva atbilde ne vienmēr izslēdz parazītu esamību. Lai justos drošāk, jāveic profilaktiska attārpošana, akcentē speciāliste.

 

logo-36

 

Pievienot komentāru