Dzīvesveids, Skaistumkopšana

Metodes, kā atvadīties no liekajiem matiņiem. Dziļāk iepazīstam lāzerepilāciju

Foto - Shutterstock

Vasarā nevēlamo matiņu likvidēšana uz apakšstilbiem kļūst par neatņemamu skaistumkopšanas sastāvdaļu. Daudzām tā ir ierasta, mājās veicama procedūra, bet citām cīņa par gludu ādu ir patiešām sīva.

Skaistumkopšanas pasaulē lieko matiņu likvidēšanas metožu ir ļoti daudz, sākot no regulāras skūšanās dušā un beidzot ar dārgu apmeklējumu lāzerklīnikā. Lai neapjuktu plašajā procedūru klāstā, svarīgi pārzināt efektīvākās metodes, saprast, kādu rezultātu vēlies panākt un vai izvēlētā metode neradīs nepatīkamas sekas.

 

Viegli, bet ādai nepatiks

Par visizplatītāko matiņu likvidācijas metodi var uzskatīt skūšanu – tā ir samērā lēta, nesāpīga, un nav nepieciešamas īpašas prasmes. Tomēr skūšanai ir divi nopietni trūkumi – tā var radīt iekaisumus vai ieaugušus matiņus, turklāt ir neefektīva, jo matiņi ataug jau pāris dienās, ir asi un skrāpē ādu. Līdzīgs efekts ir depilācijas krēmiem vai putām, bet šie krēmi var izraisīt nopietnas alerģiskas reakcijas vai pat apdedzināt jutīgu ādu.

Iedarbīgākas metodes ir vaksācija un epilācija. Vaksējot un epilējot matiņi ataug pēc divām trim nedēļām. Atšķirībā no skūšanās ataugušie mati katru reizi kļūst trauslāki un plānāki. Tomēr arī šīs metodes var radīt iekaisumus, ieaugušus matiņus un ādas pigmentāciju – izraujot matiņus, tiek traumēta āda, turklāt, nemākulīgi vaksējot kājas vai rokas, var noraut ādas virsējo kārtiņu vai pat apdedzināties, ja vasks bijis karsts. Traumēta āda vai ieauguši matiņi normālas ādas īpašniecēm var būt nenozīmīga un novēršama problēma, taču vairākumam sieviešu šīs traumas rada ādas pigmentāciju vai pat sīkas rētas.

 

Sārtie punkti

Ādas īpatnību, kad pastiprināti veidojas pigmentācija un nedzīstoši sārtie punktiņi izrauto matiņu vietā, sauc par keratozi (Keratosis pilaris). Tā ir nevis slimība, bet gan ģenētiski mantots ādas stāvoklis. Izskaidrojums – āda ir sausa un bieza, tāpēc visi sīkie skuvekļa iegriezumi, izrauto matiņu vietas vai traumu pēdas dzīstot rosina ādas raga kārtiņas pastiprinātu veidošanos un melanīna jeb ādas pigmenta uzkrāšanos konkrētajā vietā. To nevar izārstēt, vienīgi apslāpēt. Pret pigmentāciju palīdz krēmi, kas satur urīnvielu (uz iepakojuma to atzīmē kā Urea), kā arī kriomasāža – šķidrā slāpekļa procedūra, kas balina plankumus, mīkstina ādu un uzlabo asinsriti. Ja ir keratoze, noteikti jāizvairās no sauļošanās un mehāniskas matiņu izraušanas jeb vaksācijas un epilācijas.

 

Visefektīvākā metode

Visefektīvākā un vissaudzīgākā metode ir lāzerepilācija. Tā aptur apmatojuma augšanu un attīstību, turklāt pēc katras apstrādes samazinās matiņu daudzums un tie vairs neataug. Lāzerepilācija patiks tām, kuras ar ieaugušiem un iekaisušiem matiņiem cīnās regulāri, jo pēc šīs procedūras tie neieaug.

Lāzeraparatūrai ir atšķirīga jauda un viļņa garums (no tā atkarīgs, cik tālu stars var nonākt līdz matiņiem, tos sadedzinot vai tikai traumējot). Lāzers pazīst mata pigmentu un uz to iedarbojas, taču neskar un netraumē ādu. Bojātās matu saknes atmirst, un mati pēc divām nedēļām izkrīt. No traumētajām saknītēm matiņi neat-aug, vai to augšana ir stipri apgrūtināta.

Pirms procedūras

Uzsākot lāzerepilācijas kursu, jākonsultējas ar speciālistu. Dakteris paskaidros, kādu aparātu izmantos, kā tas darbosies, cik ilgi noritēs procedūra un kas jāievēro pirms un pēc tās. Ieteiks, kādā laika intervālā procedūras būs jāatkārto un cik procedūras būs nepieciešamas. Parasti ir vajadzīgas 4–5 procedūras ar viena vai divu mēnešu intervālu, taču to skaits var atšķirties, piemēram, gaišmatēm un rudmatēm āda jāapstrādā 6–8 reizes.

Dažos gadījumos ārsts var veikt proves epilāciju, lai izprastu, vai lāzers nekaitēs ādai un iedarbosies uz matiņiem. Izmēģinājumu lielākoties veic, ja pacientei ir nevienmērīgs vai tumšs ādas tonis, ļoti gaiši matiņi, vasaras raibumi vai pigmentācijas plankumi. Proves epilācijā ārsts noskaidro, cik liela jauda procedūrā nepieciešama. Nedēļu pēc tās var veikt lāzerepilāciju – kursa laikā proves nebūs jāatkārto.

Pievienot komentāru