Dzīvesveids, Vingrojumi

Septiņi vingrojumi, lai pēdas nezina bēdas

Foto - Matīss Markovskis

Katru dienu mūs nes un notur pēdas. Daba paredzējusi mums staigāt basām kājām pa dabisku virsmu, taču mēs tās ieslogām stingros apavos, paceļam uz augsta papēža un vēl visu dienu nomokām, stāvot kājās. Tāpēc vērts īpaši parūpēties par pēdu veselību, tās izvingrināt 
 un spēcināt.

Fizioterapeite Monta Puide iesaka septiņus vingrojumus, kas trenē un stiprina pēdas, palīdz izvairīties no iespējamām kaitēm, piemēram, mazināt plakano pēdu. Vingrojumus izpilda basām kājām. Var pildīt visu kompleksu vai izvēlēties pāris ieteikto paņēmienu, kas šķiet noderīgāki tieši tev.

 

 

1. Stiepjam pēdas

Kā palīdz. Pēdas apakšējā virsmā stiepjas plantārā fascija, plata un blīva saistaudu plēve, kas savieno papēža kaulu ar pirkstiem. Tā darbojas kā amortizators, kad staigājam un kustamies. Ja fascija visu dienu tiek pārslogota, pamazām var veidoties tā dēvētie papēža pieši. Caur trūcītēm kaula apvalkā iekļuvušie audi sakaļķojas, veidojas sīks, ciets izaugums, kas, pēdai balstoties pret zemi, rada stipras sāpes. Lai pēdas atslogotu, atgūtu elastību, katru vakaru tās pastiepjam.

Kā izpildīt. Apsēžas. Pārliek kāju pāri otrai tā, lai pēdu varētu satvert ar abām rokām. Ar vienu plaukstu tur kājas pirkstu daļu, ar otru – papēdi un stiepj pēdu. Notur 30 sekundes. Atlaiž un vēlreiz pastiepj tikpat ilgu laiku. Tāpat dara ar otru pēdu.

 

2. Izstaipām ikru muskuļus

Kā palīdz. Kad staigājam vai skrienam, ikru muskuļi visu laiku ir sasprindzināti, lai pēdu noturētu neitrālā stāvoklī. Īpaši liela pārslodze ir dāmām, kuras staigā augstpapēžu kurpēs vai nepiemērotos apavos. Arī tiem, kuri ilgstoši brauc ar automašīnu, kājas ir sasprindzinātas, jo visu laiku jādarbojas ar pedāļiem. Apakšstilba muskuļus pastiepjot, tie atslogojas, atpūšas.

Kā izpildīt. Vingrojumu dēvē par sienas stumšanu. Nostājas, ar plaukstām atspiežoties pret sienu. Ar vienu kāju sper soli uz priekšu, veic tādu kā nelielu izklupienu, ieliecoties celī. Otra kāja ir taisna, papēdis stingri tiek spiests pret grīdu. Papēdim jābūt taisnam, tas nedrīkst būt sagriezies uz sānu. Aizmugurējo kāju spiež pret grīdu tik ilgi, kamēr sajūt pastiepjamies ikru muskuli. Var gadīties, ka jāpasper lielāks solis, lai iestiepums būtu jūtams. Ikru muskuli pastiepj 30 sekundes, tad mirkli atpūtina un vēlreiz pastiepj. Pēc tam to pašu izpilda ar otru kāju.

Pievienot komentāru