Ārstēšana, Veselības politika

Viena divās operāciju zālēs. Ielūkojamies anestēzijas māsas darba aizkulisēs, strādājot slimā medicīnas sistēmā

Foto - Karīna Miezāja

“Pirms pieciem gadiem medicīnas māsas masveidā sāka pamest Latviju, lai strādātu ārvalstīs, citas nomainīja profilu – aizgāja strādāt uz veikaliem, kosmetoloģijas kabinetiem… Politiķiem un amatpersonām lūdzām: dariet kaut ko! Par mums smējās. Mūs visu laiku baidīja ar darbaspēka rindām, kas stāvot pie slimnīcas vārtiem, bet reāli to nav, jo jaunās medicīnas māsas nenāk šeit strādāt. Patlaban mūs baida ar ukraiņu māsām, kuras nākšot mūsu vietā, ja negribēsim strādāt. Mūs visu laiku biedē, bet tagad laikam ir sapratuši, ka ir reāla krīze, jo vairs jau nav ko biedēt,” saka anestēzijas māsa Elīna Podinska, kura strādā Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas 2. operāciju blokā. Viņai ir 12 gadu darba pieredze un augstākā izglītība.

“Mūsu slimnīcas anestēzijas nodaļas māsām no jūnija paaugstināja algu par 50 eirocentiem pie stundas likmes – tagad nesertificētām māsām ir 3,77 eiro stundā, sertificētām – 4,09 eiro pirms nodokļu nomaksas. Tas nozīmē – ja patlaban nopelnu 20 eiro dienā, tad no jūnija pelnīšu 24 eiro. Vai lūgt 30 eiro par dienas darbu ir daudz? Uzskatu, ka tā ir ļoti pieticīga prasība, un medicīnas māsas to jau sen ir pelnījušas. Ko mums dod Saeimas pieņemtais likums par pakāpenisku atteikšanos no pagarinātā normālā darba? Tikpat kā neko, jo dubultā par virsstundām tik un tā nemaksās, būs kaut kāds pārejas laiks ar koeficientiem. Tiek parādīts, ka kaut kas tiek darīts, bet kāda tam jēga! Kad noteica pagarināto normālo darba laiku, nekāda pārejas perioda nebija – grozīja likumu, un viss,” saka Elīna.

 

 

Vai Saeimas lēmums palīdzēs?

Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrības padome 16. maijā nolēma aicināt veselības aprūpes nozares darbiniekus brīvprātīgi jūlijā atteikties strādāt virsstundas, kas netiek apmaksātas ar dubultu likmi. Daļa medicīnas māsu P. Stradiņa klīniskajā universitātes slimnīcā un Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā to jau izdarījušas, sākot no jūnija, tāpēc slimnīcās ir samazināts darba apjoms un pat atceltas operācijas.

Vakar Saeima pieņēma likumu par pakāpenisku atteikšanos no virsstundu darba, par kuru netiek samaksāts, kā to noteic Darba likums. Taču tas būs pārejas periods, sākot no šī gada līdz 2020. gadam, kura laikā piemēros koeficientus, un, kā atzina Latvijas Māsu asociācijas prezidente Dita Raiska, tā tik un tā būšot tikai lāpīšanās jeb niecīgs medicīnas māsu finansiālās situācijas uzlabojums. Galvenais ir papildu finansējums veselības aprūpei, kur atrastos nauda cilvēka cienīgām medicīnas māsu algām – vismaz 1000 eiro par darba slodzi pēc nodokļu nomaksas. Asociācijas vadība to prasa nodrošināt līdz 2020. gadam, un no tā būs atkarīga turpmākā māsu rīcība.

Bieži rodas sajūta, ka politiķiem ir maza saprašana par to, kā strādā medicīnas māsas, un vēl jo mazāka nojausma par to, ka augsto valsts amatpersonu ilgstošā nespēja pieņemt lēmumu par papildu finansējumu medicīnai ir radījusi bīstamas sekas – apdraudējumu pacientu dzīvībai. Medicīnas māsas šo nespēju sauc par noziedzīgu politiku. Pie kā tā ir novedusi, pārliecinājos, pavadot dienu ar anestēzijas māsu Elīnu Podinsku Stradiņa slimnīcā.

18 Komentāri

 1. Bēdīgi! Bet vēl bēdīgāk ir pensionāriem, kas par mūža darbu saņem ubaga grašus un nevar atļauties medicīnas pakalpojumus un ir spiesti izmirt…

 2. Metastāzes-septiņus liekos departamentus-jālikvidē! Atsevišķi Sabiedrības veselības un Veselības aprūpes departamenti?? Farmācijas departaments un vēl ministrijas lieluma Zāļu valsts aģentūra,kura pat zāļu cenu straujo pieaugumu Latvijā nespēj apturēt!! Bez Sabiedrības veselības aģentūras taču iztiekam? Un veselā virknē valstu-gan Eiropā,gan ārpus Eiropas iztiek arī bez atsevišķas Veselības ministrijas!! Sekosim mūsu tuvāko kaimiņu-Igaunijas,Somijas,Zviedrijas un Polijas racionālajam piemēram! Nemētāsimies ar naudu,simtiem lieku ierēdņu uzturēšanai,laikā kad iedzīvotāju skaits valstī nepārtraukti samazinās!

 3. Libekas kundze, paldies par rakstu. 🙂 Tomēr tam būtu vajadzīgs turpinājums – ieskats tās pašas stradiņa slimnīcas un administrācijas bezgalīgi uzpūstajos štatu sarakstos un šo tukšo runātāju nepelnītajās, bet milzīgajās algās un/ vai piemaksās. Tur arī atrastos Elīnas un viņas kolēģu godīgi pelnītā, bet nesaņemtā alga.

 4. Ļoti labs raksts!
  Jācer, ka to izlasīs arī daiļrunātāja Čakša, Kučinskis, Apinis u.c., kas nevēlas un kuriem trūkst drosmes ieviest veselības apdrošināšanu. Nekas cits taču nav izdomāts, pat bagātas valstis to dara.Ja Čakšai iedos naudu bez reformām, tad tas būtu tas pats, kas liet ūdeni caurā mucā. Vispār šī sieviete, kurai tā patīk zīmēties TV kameru priekšā, valstij izdarītu lielu pakalpojumu, ja demisionētu.
  Veselības aizsardzības nozare atrodas katastrofas priekšā. Vai patiešām politiķi to neapjēdz?

  1. Kāpēc man būtu katru mēnesi jāmaksā veselības apdrošināšanās nauda, ja pie ārstiem eju labi ka reizi piecos gados, un tad tāpat būs jāmaksā, jo tā nauda aizies daudzo ierēdņu uzturēšanai med. jomā.

 5. Izturību medicinas darbiniekiem , jo to ko viņi dara ir tiešam apbrīnojami ,visu MŪŽU MĀCĪTIES ,LAI NEZAUDĒTU VIENU LIETU — BŪT KLĀT PACIENTIEM TAD KAD TAS NEPIECIEŠAMS .. saeimai vajadzēja būt saprātīgiem ,jo PASI TAK ĀRSTĒJAS UN PREZIDENTA KUNGS TAK ARĪ IR IZGAJIS AŖSTĒŠANOS MED,DARBINIEKU KLĀTBŪTNĒ .. vai tiešām mediķīem ,māsiņam ir jālūdz algas paaugstināšāna iejo uz ieli sviljot svilpēš >> nu nedarīs viņi to ,jo aiz žēlsr[irdīgās sirds ir liela INTELIGENCE .MUMS IR VISS FORŠĀKIE ĀRSTI MEDMĀSIŅĀS ANESTEZILGI UN VISPĀR – MEDICĪNA !!!

 6. Viss jau sarakstīts labi, bet fotogrāfam gan nevajag likt bildes, kur jaukā māsiņa ar tām pašām drēbēm, ar ko stagā pa pagalmu, stāv pie operāciju galda.

  1. Ļoti žēl, ka rakstītājs nezin kāda izskatās operāciju veļa. Otrkārt pie galda stāv daktere, bet ne māsiņa.Silti iesaku aizej uz slimnīcu un apskaties.

   1. Vai stradiņu skribenti pamodās un sāka spiegt un melot? :DD Pirmajā un otrajā bildē redzams, ka viena un tā pati sieviete, tērpusies kreklā ar zili baltiem kvadrātiņiem, staigā gan pa ielu, gan pa operāciju zāli. Spriežot pēc paraksta zem attēla, tā ir māsa Elīna, bet kas (ne)-sterilitātes ziņā mainītos, ja tā būtu ārste vai rezidente? Nekas.

    Tomēr, ja stradiņi ievērotu sterilitāti, tad nevarētu tik dikti spiegt, ka vajagot jauno korpusu, lai mazinātu intrahospitālo infekciju biežumu. :DD Un ka vajag tre-e-ekni atalgotu “infekciju uzraudzības dienestu”. Labāk jau būtu māsām algu samaksājuši.

 7. Medicīna ir Latvijas kauns un negods. Rīgas domē, piemēram, par papīru pārcilāšanu maksā lielas algas ar piemaksām brīvostās un kur tik vēl ne, bet mediķiem… Žēl uz cilvēku skatīties pēc nostrādātas diennakts!
  Un kas tie par “PĀRCILVĒKIEM”, KAS SAŅEM ALGAS SEPTIŅĀS VIETĀS? Viņi tur “strādā”?! Nē, skaitās, ka stradā! Brokai arī nav kauna ne goda!

 8. Pēc šī raksta čakšai vajadzētu vismaz atstādināt stradiņu slimnīcas vadību, jo rakstā atklājas vismaz 2 noziegumi:

  1) viena māsa uz diviem pacientiem, kuri tiek operēti reizē. Pati Elīna atzīst, ka vienlaicīgu komplikāciju gadījumā viens no pacientiem nomirtu.

  2) ja narkozi dod rezidents, izrādās, viņu pieskatītu māsa, nevis pieredzējis anesteziologs!! Bet māsai tai pašā laikā jādara māsas darbs! – jauno ārstu IR jāmāca citam ārstam. Jā, protams, ja stradiņos nevergotu nepieskatīti rezidenti, slimnīcu vispār nāktos slēgt – bet cik pacienti tādēļ ir miruši? Jaunieši, protams, ļoti cenšas, bet pieredzes taču viņiem nav. Patiesībā paši rezidenti par šo ir šausmās.

 9. Kāpēc šī valsts neieredz Latvijas iedzīvotājus? Kāpēc likumdevējs un izpildvara atbalsta Latvijas zemes izzagšanu? Ko nevar izdarīt Kremlis izdara latviešu partijas! 🙁

 10. Mīļie labie dakterīši un māsiņas! Paldies par visu, ko jūs vēl spējat darīt! Man dzīvē ir vairākas reizes nācies būt kaulainās priekšā. Esmu sastapusies ar ļoti labiem un ne tik labiem meddarbiniekiem. Bet vienmēr esmu cienījusi un apbrīnojusi jūs. Maksāt nieka naudu cilvēkiem, kas diendienā ir stresa situācijās, kuriem ir milzīga atbildība un vēl dažkārt ķerti pacienti, ar kuriem jātiek galā…Pretīga sistēma, vienkārši pretīga!

 11. Naudu vajag nevis dakteriem, bet veselīga dzīvesveida kultivēšanai! Sporta laukumiem, publiskām bezmaksas nodarbībām, cīņai pret atkarībām. Pietiek iestāstīt cilvēkiem, ka visu mūžu ir jāvazājas pa ārstiem un jātērē tam puse ienākumu. Naudas medicīnai pietiktu, ja būtu darīšana tikai ar bīstamām infekcijām, traumām un slimībām, kas radušās negaidīti. Visa nauda aiziet dzīvesveida slimību apkalpošanai. Un mēs vēl savā ziņā esam veiksminieki, jo neesam tik bagāti, lai dzīvotu ilūzijā,ka veselību var nopirkt.

 12. Nu nekas aarkaarteejs.Divi pacienti tas nav paarcilveeciigi. Es savaa laikaa straadaaju ar 64nodaljaa, pie tam kirurgijas, un tais pasos Stradinjos. Un lai nopelniitu saadu algu, taapat bija jaastraadaa pusotra slodze. Un nebija ne vienreizeejo slircu, ne sisteemu, un tabletes tinaam papiiriisos un ar pildspalvu rakstiijaam uzvaardus. Un peec operaacijas pa taisno veda uz nodalju, kur bija labaaka apruupe par reanimaaciju. Kad mani pasu opereja Linezeraa, tur peec operaacijas obligaati 2 stundas reanimaacijaa, tad kad pamodos un no aukstuma saaku raudaat,tad pienaaca man klaat medmaasa un pavaicaaja,nu ko, beidzot esi pamodusies. Vairaak tiesaam sirds saap par pensionaariem.

Pievienot komentāru