Ārstēšana, Citas slimības

Delikāts jautājums – urīna nesaturēšana vīrietim

Foto - Shutterstock

Nodevīgs slapjums biksēs ir liels trieciens vīrieša pašapziņai, kas liek ierobežot sporta nodarbības un citas aktivitātes. Kaut arī valda uzskats, ka urīna nesaturēšanas gadījumā īpaši palīdzēt nevar, tā tomēr ir risināma problēma

Salīdzinot ar sievietēm, kurām urīns iesprūk biksītēs biežāk, vīrieši ir privileģētākā stāvoklī. Kungiem urīnizvadkanāls ir garāks un šaurāks, tā slēdzējmuskulis – spēcīgāks, turklāt urīnpūšļa kaklā atrodas vēl otrs. Urīnizvadkanālu mazliet sašaurina prostata. Tomēr arī kungus mēdz piemeklēt slimības, kas izraisa nekontrolētu urīna izdalīšanos, atzīst urologs Armands Bāliņš.

 

Kāpēc pil un tek

Ne vienmēr vīrieša sūdzība par urīna nesaturēšanu saskan ar urologa vērtējumu. Proti, speciālisti ar to saprot patvaļīgu urīna noplūdi, ja nav vēlmes urinēt. Ja kungs grib doties mazajās vajadzībās, taču nepaspēj aiziet līdz tualetei vai arī pēc čurāšanas urīns turpina pilēt, tās atzīst par citām problēmām, kas sastopamas biežāk. Protams, pacientam vienalga, kādu diagnozi nosaka ārsts, jo bikses slapjas abos gadījumos.

Mēdz jokot, ka vīrietim pēc urinēšanas pēdējais piliens vienmēr tiek biksēs, jo urīnizvadkanāls ir garš un tajā, beidzot čurāt, paliek nedaudz urīna – jo strūkla lēnāka, jo vairāk. Turklāt, ja pūslis nav iztukšojies līdz galam, tas turpina spiest laukā savu saturu.

Lai mazinātu beigu pilināšanu, pēc čurāšanas atlikušo urīnu no urīnizvadkanāla daļas, kas atrodas aiz sēklinieku maisiņa, var, viegli pamasējot, izstumt ar pirkstu.

Ja dienas laikā iztek desmit pilienu, tie ir apmēram simt grami urīna, tāpēc apakšveļa būtu jāmaina nevis reizi nedēļā, bet katru dienu. Uztraukties būtu jāsāk, ja pēc atvieglošanās izdalās vairāk nekā desmit piles, kas varētu liecināt par prostatas labdabīgu palielināšanos vai audzēju.

Par bīstamu uzskatāma situācija, kad kungs nevar pačurāt, jo urīnpūslis ir pārpildīts un urīns tam kā traukam plūst pāri malām. Tad bieži vien ārstam stāsta, ka jau vairākus mēnešus dzīvo ar pamperu, nesaprotot, kāpēc šāda problēma radusies. Tā varētu liecināt par labdabīgu prostatas hiperplāziju, kad palielinātais priekšdziedzeris saspiež un kairina urīnpūsli un jau pievienojusies nieru mazspēja.

Armands Bāliņš novērojis: daudzi domā, ka čurāšanas problēmas vecumā ir nenovēršamas un neko daudz palīdzēt nevar. Citi aplami uzskata: labāk prostatu neoperēt, jo pēc tam nāksies staigāt ar urīna maisiņu pie sāniem. Turklāt medikamenti, kuri jālieto vismaz trīs mēnešus, nav lēti. Tādējādi, pastāvot mītiem un naudas trūkumam, slimība nereti paliek neārstēta.

No urīna nesaturēšanas nereti cieš neiroloģiski slimnieki, kuriem ir, piemēram, dažāda 
veida neiropātijas, kas izraisa traucējumus nervu impulsu pārvadē, Alcheimera slimība, multiplā skleroze, piedzīvots insults vai muguras smadzeņu bojājums. Ņemot vērā vīriešu anatomiskās un fizioloģiskās īpatnības, biežāk šajās situācijās piemeklē nevis urīna nesaturēšana, bet tieši pretēji – aizture.

Jauniem vīriešiem urīna nesaturēšana mēdz rasties pēc mugurkaula, iegurņa, urīnpūšļa kakliņa traumām, kuras gūtas, piemēram, autoavārijās. Novirzoties kauliem, urīnizvadkanāls var tikt norauts no urīnpūšļa, var būt ievainots tā slēdzējmuskulis.

Pievienot komentāru