Uzturs

Āboli, rieksti, kakao un citi “sirds vitamīni”, ko iesaka ārstes sirds veselībai

1. Pirmajā vietā – veselīgs dzīvesveids

1no3
Foto - Shutterstock.com

No lasītājas vēstules: “Daudz dzirdēts par vitamīniem, ko lieto sirds stiprināšanai. Ģimenes ārste arī saka – vajag dzert vitamīnus sirsniņai. Vai tie ir kādi īpaši preparāti? Ar ko šie vitamīni atšķiras? Cik daudz un bieži tie būtu jālieto?”

Sirds ir cilvēka motors, kas nodrošina dzīvības vissvarīgākās funkcijas, tāpēc par tās veselību īpaši jārūpējas. Pilnvērtīgs uzturs, neiedzīvošanās liekajā svarā, regulāras fiziskās aktivitātes, atturēšanās no smēķēšanas, stresa menedžments – tās ir tikai dažas labi zināmas un ikdienā bieži dzirdētas pamācības, kuru ievērošana lielā mērā palīdzēs saglabāt dzīvībai vitāli svarīgā orgāna veselību.

Pavasarī un vasaras sākumā, kad organisms cenšas atmosties pēc garajiem ziemas mēnešiem un uzņemt spēkus, ne viens vien aizdomājas, vai tieši šajā laikā vajadzētu pabarot savu sirdi ar dažādiem vitamīniem un uztura bagātinātājiem, tādējādi nostiprinot sirds muskuli un vienlaikus visu asinsrites sistēmu.

Medicīnas sabiedrības ARS ģimenes ārste Lāsma Četverga uzskata, ka šajā ziņā visbūtiskākie ir nevis sirds vitamīni vai kādi uztura bagātinātāji, bet gan pareizs un veselīgs dzīvesveids, – tad nekādus īpašus preparātus nevajadzēs. Turpretī, ja sirds apvidū jūtams diskomforts vai konstatēta kāda saslimšana, ārsts var ieteikt kaut ko konkrētu, ņemot vērā pacienta individuālās vajadzības. Pēc dakteres vārdiem, ne sirds vitamīni, ne uztura bagātinātāji tomēr nebūs laimes atslēdziņa, ar kuru varēs atvērt visas durvis un padarīt sirdi pilnīgi veselu.

 

Universālu preparātu nav

“Ieejot aptiekā un taujājot pēc sirds veselības uzlabošanai domātiem vitamīniem vai uztura bagātinātājiem, aptiekāri ar vislielāko varbūtību bez vilcināšanās piedāvās daudzus preparātus,” uzsver ģimenes ārste Lāsma Četverga. “Pareizāk būtu, ja, ņemot vērā pacienta veselības stāvokli, tos ieteiktu ārsts. Tiesa, aptiekās ir pieejami medikamenti un uztura bagātinātāji, kas, piemēram, stiprina sirds muskulatūru, taču tiem ir arī blakusefekti. Kāds no tiem, teiksim, palēnina sirdsdarbību, turpretī cits paātrina. Lai zinātu, ko ieteikt, jāzina, kā darbojas konkrētā cilvēka sirds, piemēram, ja pacientam ir pārsitieni vai mirdzaritmija, derēs tikai tādas zāles, kas sirdsdarbību palēnina. Nav universāla preparāta, kas vienlīdz labi derētu visiem.”

  1. Pirmajā vietā – veselīgs dzīvesveids
  2. Galvenokārt – pēc slimošanas vai pārpūles
  3. Neaizmirsīsim dabas veltes!

1 komentārs

  1. Sirds stiprināšanai ārsts man ieteica 4 lietas kā obligāto programmu – pa 1 lielam ābolam katru dienu(!), lasi vai foreli vismaz 2-3 reizes nedēļā, Brazīlijas riekstus, jo tie satur daudz selēna – katru dienu, un koenzīmu Q10 – Bio-Quinone, jo tas dod enerģiju sirdij. Pienu teica nedzert vispār, labāk tad mandeļu “pienu”. Vēl ieteica tumšo šokolādi, jo tajā ir magnijs.

Pievienot komentāru