Ārstēšana, Veselības politika

Čakša par e-veselību un ģimenes ārstiem: “Kā sistēmu var kritizēt, ja tajā nepiedalās?”

Foto - Ieva Čīka/LETA

Absolūti piekrītu ģimenes ārstu prasībām finansējuma sadaļā, tomēr mums ir ļoti daudz darba ar kvalitāti, kā arī jāsaprot, ka e-veselība ir normāla prasība šodienas ģimenes ārstam, intervijā Latvijas Televīzijas raidījumā “Rīta panorāma” sacīja veselības ministre Anda Čakša.

Ministre norādīja, ka līgumus par e-veselības lietošanu ir noslēguši 17% ģimenes ārstu. Čakšai nav saprotams,kā sistēmu var kritizēt, ja tajā nepiedalās. “Ģimenes ārsti ignorē Ministru kabineta noteikumus, kuri skaidri norāda, ka šiem līgumiem ir jābūt noslēgtiem,” uzsvēra ministre, piebilstot, ka katru mēnesi ģimenes ārstu prakses kapitācijas naudā saņem vairāk nekā 200 eiro tieši datortehnoloģiju uzturēšanai, tai skaitā jautājumiem, kas saistīti ar e-veselības ieviešanu.

Ministre pauda, ka arī ģimenes ārstiem ir “jānāk solis pretī”. Viņasprāt, ar ģimenes ārstiem vēl ir iespējamas konstruktīvas diskusijas. “Es ceru, ka tiešām pacientiem nav jāsatraucas,” teica ministre, komentējot mediķu pieteikto streiku.

Arī Ministru prezidents Māris Kučinskis (ZZS) atzina, ka piekrīt prasībām, kas attiecas uz finansējumu, bet ne tam, kas attiecas uz e-veselību. No sistēmas ieviešanas termiņiem premjers negrasoties atkāpties.

Jau ziņots, ka ģimenes ārsti, nepanākot vienošanos ar Veselības ministriju (VM) par izlīgšanas komisijas veidošanu, nolēmuši streikot, pārtraucot darbu līdz vienošanās panākšanai ministriju. Ģimenes ārsti plāno sākt streiku 3.jūlijā. Streika laikā tiks pārtraukta ģimenes ārsta pakalpojumu sniegšana līdz brīdim, kad izdosies panākt vienošanos ar VM un valdību par streika prasību izpildi.

Savukārt VM joprojām esot atvērta sarunām. Tā uzaicinājuši Ģimenes ārstu asociāciju uz tikšanos nākamnedēļ, lai pārrunātu jautājumus saistībā ar ģimenes ārstu prasībām, iepriekš teica ministrijas pārstāvis Oskars Šneiders.

5 Komentāri

  1. Sistēmas lietošana nesākas no tā brīža, kad noslēdz līgumu. Tai būtu jāsākas ar apmācībām, kurās viss ritētu kā pa diedziņu, nekas, nekur neķeras. Šķiet, šis posms ir izpalicis.
    Otra lieta, ja no esošajiem lietotājiem dzirdamas vien sliktas atsauksmes par sistēmu, kāpēc būtu jāsteidz slēgt līgumu un censties lietot sistēmu, kura darbojas ar kļūdām?

  2. Kāpēc nedod Pensionāriem atlaides,kad iet pie speciālistiem.Un vismaz būtu vieglāk pensionāriem, Jums tur augšā negribas domāt, par ko saņemat naudu.

  3. Vērā netiek ņemta pat visa sabiedrība! Vai tad e-veselības neieviešanas dēļ ir šīs kvotas,rindas,ārstu un medmāsu neapmaksātās virsstundas,trūkstošie speciālisti rajonu slimnīcās un pat paaugstināta maksa par katru telefona zvana minūti,ne jau uz restorānu,bet uz slimnīcu! Vai pirmskara Latvijā ar vienu pašu Labklājības ministrijas Veselības departamentu,ar tikai septiņpadsmit darbiniekiem (sk.VM mājaslapu) bija mēnešiem garas rindas un kvotas? Tādu nebija vispār! Vai veselības ministre veselības obligāto apdrošināšanu,par kuru vairs pat neieminas,domā tagad aizstāt ar šo “e-veselību”? Bet papildus miljonus veselības aprūpei arī turpmāk daļēji izmantot milzumdaudzo ministrijas ierēdņu prēmijām,veselības apdrošināšanas polisēm,daudzajām piemaksām(piemēram,par mobilā tālruņa izmantošanu),lielajiem sociālajiem pabalstiem pēc darba koplīgumiem ar nozares arodbiedrību?

  4. Vai arī pacientu vietā visu lemj vienpersoniski Čakša? Arī par slimokasēm,kuru no visām ES valstīm nav vienīgi Latvijā? Par Eiropas,neatkarīgām no ministrijas,slimokasēm,bez administratīvajiem starpniekiem,lai atkal neatkārtotos 90.gadu slimokasu izsaimniekošana un bankrots! Vai no visiem 26 ES valstu slimokasu modeļiem ministrei pieņemams bija tikai un vienīgi Nīderlandes modelis? Konkrēti kādi iebildumi ministrei ir pret Igaunijas un Lietuvas slimokasu modeļiem? Jo šīs slimokases sekmīgi darbojas jau kopš 2002.gada! Gribam to zināt arī mēs!

Pievienot komentāru