Netradicionāli, Padomi

Dzīvības eleksīrs – bebru dziedzeru uzlējums. Mednieka sieva Ira Dombrovska atklāj recepti

Foto - Linda Dombrovska

Esmu dzirdējis par bebra dziedzeru uzlējuma ārstnieciskajām īpašībām. Kā to gatavo un kādā nolūkā lieto? ARNIS KĀRKLIŅŠ LIEPĀJĀ

 

Bebram ir trīs pāri dziedzeru: dzimumdziedzeri, tauku dziedzeri un dziedzeri, kas izstrādā smakas sekrētu. Tieši pēdējos izmanto tautas medicīnā. Bebrs uzturā lieto simtiem dažādu vērtīgu zālīšu, tāpēc gatavotie līdzekļi ir dziednieciski, palīdz pret dažādām kaitēm un lietojami gan iekšķīgi, gan ārīgi.

Ilgstoša pieredze uzlējuma gatavošanā ir Irai Dombrovskai no Sējas novada. Gan viņas vīrs, gan meita Linda Dombrovska (žurnāla “Medības” redaktore) ir mednieki, tāpēc ik pa laikam no medībām pārrodas ar bebra dziedzeriem. – Ja jau manta ir pārnesta mājās, būtu grēks to izmest. Svaigi bebra dziedzeri dikti smird un ir arī taukaini, tos apstrādājot, rokas kļūst netīras un pievelkas ar stipro aromātu, tāpēc dziedzerus labāk izkaltēju. Tad ar tiem ir patīkamāk darboties.

Ira Dombrovska stāsta, ka ziemā viņa dziedzerus pakarina virs krāsns, lai kalst, bet izkaltētus glabā burkā. Kad sadomā gatavot uzlējumu, samaļ kafijas dzirnaviņās. Ja izmanto svaigus, tikko no meža atnestus, sagriež nelielos gabaliņos. Kad vaicāju, vai dziedzeriem nav jānoņem plēve vai kādi audi, Ira atbild, ka mednieki to jau ir izdarījuši, tāpēc viņai nav jāapstrādā.

– Uz puslitra pudeli degvīna ņemu vienu bebra dziedzeri, vai tas būtu svaigs vai kaltēts. Pulverī samalto vai gabaliņos sagriezto lieku pudelē un uzleju degvīnu līdz trauka malām. Spirtu neizmantoju, jo tas nokauj visu labo, kas ir dziedzeros. Ja tomēr gribas spirtu, to atšķaida ar ūdeni attiecībā 2 : 3. Uzlējumam jānostāvas aptuveni mēnesi vēsā vietā. Tam raksturīga skaista zeltaini brūna krāsa, taču aromāts nejauks.

Ira atklāj, ka viņa vienu tējkaroti līdzekļa mēdz dzert no rīta vienu vai divus mēnešus profilakses nolūkā. Meita Linda gan brīdinājusi, ka ārsti neiesaka lietot iekšķīgi, tikai ārīgi. Iras dzīvesbiedrs uzlējumu nemaz neizmantojot, bet mednieka sieva uzskata, ka tajā nekā slikta nav, jo pārmaiņas savā organismā nav manījusi. Turklāt mednieki stāstījuši, ka ievainotiem bebriem dziedzeri mēdz būt galīgi tukši, jo dzīvnieks to saturu iztukšojis, lai dziedinātu sevi. Šie dziedzeri esot bebru aptieka. – Nezinu, vai tā ir taisnība vai nav, bet runā, ka bebra dziedzeru uzlējums palīdz pret vēzi, labi dziedē brūces, tāpēc ieteicams pēc operācijām, der arī pret iekaisumiem.

Tautas medicīnā uzlējumu lieto gan profilaksei, gan organisma imunitātes un tonusa paaugstināšanai, gan arī pēcoperāciju periodos, lai veicinātu rētu dzīšanu un atveseļošanos. Lieto uroloģisko un ginekoloģisko slimību ārstēšanai, asinsvadu sieniņu stiprināšanai, trombu veidošanās profilaksei, elpošanas sistēmas slimību ārstēšanai.

Tas sakārto nervu un asinsvadu sistēmu, nostiprina asinsvadu sieniņas un uzlabo vielmaiņu. Ārstē psoriāzi un ekzēmu. Dziednieki iesaka bebru dziedzeru uzlējumu arī onkoloģiskajiem slimniekiem pēc ķīmijas un staru terapijas, lai palīdzētu organismam atjaunoties.

Preparātu iekšķīgi lieto 1–3 mēnešu kursa veidā rītos tukšā dūšā. Ārīgi izmanto sāpošo vietu ierīvēšanai vai kompresēm.

Var ārstēt arī dzīvniekus – medību suņus, zirgus, citus mājlopus. Žurnāla “Medības” redaktore Linda Dombrovska bebra dziedzeru uzlējumu lietojusi savam sunim – vācu medību terjeram. Dzīvniekam bijusi sirds mazspēja, sirds vārstuļi laiduši garām šķidrumu, tas krājies plaušās. – Katru dienu sunim devu uzlējumu un ārsta izrakstītās zāles. Sunim tā nejaukā bebra dziedzeru smaka patīk, tāpēc nebija problēmu.

Lindas uzticamais medību biedrs esot nodzīvojis četrus gadus pēc diagnozes noteikšanas. Vai palīdzējis arī bebra uzlējums, Linda nezina, taču ļaunu nav nodarījis.

4 Komentāri

Pievienot komentāru