Ārstēšana, Citas slimības

Mīti un patiesība par epilepsiju un to, kā palīdzēt lēkmes laikā

Foto - Shutterstock
Epilepsija skaitļos

* Ar epilepsija slimo 1% sabiedrības.

* Vienu epileptisku lēkmi dzīves laikā piedzīvo 2–5% cilvēku.

* Tiek uzskatīts, ka uz miljonu iedzīvotāju ir ap 5000 pacientu.

* Latvijā nav precīzas epilepsijas slimnieku uzskaites. Daži aprēķini uzrāda 10 000 cilvēku, kas cieš no epilepsijas, bet citi – 14 000.

* Epilepsijas pacientiem ir 2–3 reizes augstāka mirstība nekā vidēji populācijā. Biežākie nāves iemesli ir elpceļu infekcijas (bronhopneimonija), onkoloģiskas slimības (epilepsija var būt galvas smadzeņu audzēja radītas sekas), traumas.

Joprojām ar noslēpumainības auru

Nav vairs daudz slimību, kas XXI gadsimtā būtu saglabājušas tādu noslēpumainību kā epilepsija. Visdrīzāk tāpēc, ka vēl pirms nepilna pusgadsimta Padomju Savienībā epilepsiju ārstēja psihoneiroloģiskajās slimnīcas. Aizspriedumu dēļ slimniekiem bija grūti atrast darbu, tāpēc cilvēki savu slimību kā briesmīgu kaunu slēpa. Lielbritānijā līdz pat 1970. gadam epilepsijas slimniekiem bija aizliegts precēties, ASV štatos šādu aizliegumu sāka atcelt 60. gados. Bija izplatīts aplams, nevienā pētījumā neapstiprināts pieņēmums, ka epilepsiju vecāki nodod bērniem.

Šodien zināms, ka epilepsija ir sarežģīta kaite, taču tā nav garīga slimība. Tā neliedz strādāt, atpūsties, mīlēt, precēties un laist pasaulē pilnīgi veselus bērnus. Ja slimība pareizi diagnosticēta, ārsti var izvēlēties medikamentus, kas novērš lēkmes vairākumam pacientu. Ir tikpat lielas izredzes nodzīvot garu un laimīgu mūžu kā jebkuram veselam cilvēkam. Kādi ir mīti un patiesība par epilepsiju?

Skaidro Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas stacionāra Gaiļezers Epilepsijas vienības epileptologs un neirologs Normunds Sūna.

epilepsija_graf

Pievienot komentāru