Ārstēšana, Citas slimības

Peldētāja auss – biežāk vasarā. Kas tā par kaiti, kā izvairīties un ārstēt?

1. Vasaras atpūta dažkārt beidzas ar otītu. To bieži vien sauc par peldētāja ausi, jo tipiska pazīme ir slimības rašanās pēc peldes.

1no2
peldet

Otīts vasarā ir biežāks nekā ziemā, jo siltajā laikā cilvēki ar lielāku aizrautību atvaļinājumu pavada pludmalēs pie ūdeņiem. Slimības pazīmes rodas, kad ārējās auss ejā nonāk ūdens, smiltis vai citas svešķermeņu daļiņas. Tieši tālab, ka visa sākums ir peldes laikā, šo infekciozo iekaisumu dēvē par peldētāja ausi.

Cilvēkam ienirstot un uzpeldot, bung­ādiņa stipri izstiepjas. Nesterilais mitrums uzkrājas un veicina auss sekrēta sašķidrināšanos. Rodas labvēlīga vide, kur vairoties patogēnajām baktērijam. Ausu sērs nelielā daudzumā palīdz nodrošināties pret mikrobiem un sēnītēm.

Otītu rosina arī neakurāta ausu tīrīšana, ārējās auss ejas skrāpējumi un citi mehāniski bojājumi, ilgstoša ausīs ievietojamo austiņu lietošana un dzirdes aparāta izraisīti hroniski kairinājumi, auss ejas izaugumi, sēnīšu infekcija, ekzēma, psoriāze, seboreja, alerģijas un audzēji.

Pāris dienās ausīs rodas sāpes un tūska, ko pastiprina kairinājums, ausis tīrot vai kasot ar vates kociņiem vai citiem priekšmetiem. Ausu, kakla un deguna slimību ārsts Aivars Plēpis brīdina, ka tā var radīt arī mikroplaisiņas ādā, un tajās nokļūst baktērijas. Lai arī iekaisums ir nebūtisks, tas ir visnotaļ sāpīgs. Tāpēc ausis jāmazgā un jātīra tikai tik dziļi, cik var aizsniegt ar pirkstu, kā arī jāslauka vai jātīra ar dvieli vai salveti.

  1. Vasaras atpūta dažkārt beidzas ar otītu. To bieži vien sauc par peldētāja ausi, jo tipiska pazīme ir slimības rašanās pēc peldes.
  2. Auss eja mēdz būt apsārtusi, sāpīga, pat žāvājoties, rijot vai runājot. Sāpes ir pastāvīgas vai asas, pēkšņas. Rodas aizkaitināmība, vispārējs nespēks, bezmiegs un galvassāpes. Auss šķiet aizkritusi un niez.

Pievienot komentāru