Ārstēšana, Veselības politika

Čakša: jauno sistēmu visvairāk izjutīs nodokļu nemaksātāji

Foto - Ieva Lūka/LETA

Jaunās veselības aprūpes finansēšanas sistēmas ieviešanu visvairāk izjutīs nodokļu nemaksātāji, šodien žurnālistiem teica veselības ministre Anda Čakša.

Viņa atzina, ka, ieviešot jauno finansēšanas sistēmu, jau 1.janvārī iedzīvotāji, kas veic sociālās iemaksas, visticamāk, atšķirību no pašreizējās situācijas nejutīšot. “Latvijas veselības aprūpe ir tik dziļā krīzē, ka, lai pateiktu, ka no rītdienas viss būs labi, nav iespējams,” atzina Čakša.

Tomēr viņa skaidroja, ka iedzīvotājs, kas nemaksā nodokļus, izmaiņas jutīs, jo attiecīgi nesaņems pilno veselības aprūpes pakalpojumu grozu, kas nozīmēs, ka viņam lielākā daļa kompensējamo medikamentu, kā arī ārsta konsultācijas un izmeklējumi būs pilnas maksas pakalpojums.

Savukārt iedzīvotājiem, kuriem pienāksies pilnais pakalpojumu grozs būs jāveic tikai pacientu līdzmaksājumi. Pagaidām par pacientu līdzmaksājumu atcelšanu netiek runāts, un tie, pēc Čakšas domām, ir salīdzinoši nelieli.

Pēc ministres paustā, mērķis ir nākamā gada laikā nodokļu maksātājiem parādīt ieguvumus no jaunās sistēmas, proti, laicīgu tikšanu pie ārsta, īsākas rindas un pārskatāmāku sistēmu.
Čakša informēja, ka neatliekamās palīdzības grozā tiks iekļauta neatliekamā palīdzība, ko sniedz slimnīcā, ģimenes ārsta konsultācijas, psihiatrija un grūtnieču aprūpe, kā arī pakalpojumi tiem, kas sirgst ar slimībām, kas ietekmē sabiedrību kopumā – cukura diabēts, onkoloģija, tuberkuloze, C hepatīts un HIV.

Savukārt pilnajā grozā, ko saņems nodokļu maksātājs, būs arī ambulatorās konsultācijas, plānveida palīdzība, radioloģijas un laboratoriskie izmeklējumi, rehabilitācija un aprūpe mājās. Pilnajā grozā iekļauti arī visi kompensējamie medikamenti, jo neatliekamajā grozā tiks iekļauti tikai tie, kas paredzēti attiecīgajām šī groza diagnozēm.

Vienlaikus ministre norādīja, ka pilnais grozs attieksies arī uz bērniem, pensionāriem, pilna laika studentiem un cilvēkiem ar invaliditāti. Par to, kāds grozs pienāksies bezdarbniekiem, vēl nav izlemts, turklāt joprojām notiek diskusijas par to, kurām sabiedrības grupām vēl pienāksies valsts atbalsts.

Čakša norādīja, ka veselības pakalpojumu dalīšanai grozos ir daudz ieguvumu. “Redzam, ka nodokļu nomaksa mums nav iegājusies kā standarts, un man liekas, ka caur šo mēs varam cilvēkus motivēt, parādot, ka, veicot nodokļu nomaksu, cilvēks pretī saņem sakārtotu, labu valsts pakalpojumu,” sacīja Čakša.

Pēc viņas paustā, papildu finansējums veselības aprūpē sniegs arī iespēju rūpēties par to, lai vispār ir kāds, kas strādā. Turklāt jaunā sistēma varētu nodrošināt, ka pakalpojumi ir pieejami adekvātā laikā nevis, kā tagad, kad uz atsevišķiem pakalpojumiem jāgaida pat gads.
Kā ziņots, koalīcijas partneri panākuši vienošanos par sociālo iemaksu pieaugumu, savukārt par lielāku iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) likmes progresivitāti diskusijas vēl turpināsies, žurnālistiem pēc koalīcijas sanāksmes paziņoja Ministru prezidents Māris Kučinskis (ZZS).

Sociālās iemaksas iecerēts celt, lai palielinātu veselības aprūpes finansējumu. Paredzēts, ka sociālās iemaksas solidāri – pa pus procentpunktam – pieaugs gan darba devējiem, gan darba ņēmējiem. Savukārt nodokļu nemaksātājiem varētu būt noteikts speciāls maksājums.

Attiecībā uz IIN progresivitāti koalīcijas partneri vēl sagaida Finanšu ministrijas aprēķinus, lai turpinātu diskusijas.

16 Komentāri

 1. Netiek runāts vairs arī par Čakšas solītajām slimokasēm! Tie trīs piedāvātie slimokasu modeļi bija pirmie un pēdējie?!

 2. Ļoti slikti! Cilvēki, kuri jau tā nevarēja atļauties doties pie ārsta, būs no tā vēl tālāk. Baidos, ka šis % tā kā tā nenodrošinās neatliekamu palīdzību maksājošajiem.

 3. “Latvij;ā’patlaban ir ļoti augsts sociālais nodoklis-33%*,no šī nodokļa budžetā ienāk ceturtā daļa jeb 1220 miljoni latu,taču par spīti tam nepietiek finansējuma “obligātajai veselības apdrošināšanai”,ko tagad ir plānots ieviest?”
  Skat.”Uģis Gruntmanis:Veselības obligātā apdrošināšana-vai par to jau nemaksājam?”,Uģis Gruntmanis,dr.,Diena.lv Otrdiena,22.janvāris (2008) http://www.diena.lv/lat/politics/doctor/ugjis_gruntmanis_Veseliibas_obligaataa_apdros….
  *) 2017.gadā sociālais nodoklis-34,09%.

  1. no socbudzeta ne cents netiek dots veselibai. tāpec jau liekas smiekligi ka socnodokli piesaista veselibas aprūpei. nu var jau protams jebkurā mirklī to vienu procentu novirzit, bet šobrid paši definejuši ka veselibai no tā neko nedos

 4. un tie ir bērni,studenti, jaunās mā’miņas, pensionāri, bezdarbnieki….. kā valdiba rūpejes par vismazāk aizsargātajiem, vienkārši prieks skatities

 5. Pagaidām nekur neko neredzu,ko darīt perifērijā dzīvojošam mikrouzņēmuma darbiniekam. Alga ir tikai minimālā. Laikam jau nāksies atdot galus bez jebkādiem medicīniskajiem pakalpojumiem. Skumji,bet fakts!

 6. Ak ta’ SISTĒMU gan, ko? Tā nav nekāda sistēma, bet gan Čakšas caurā, nepiebāžamā kule, lai kādos gudros vārdos to nedēvētu…

 7. Invalīdus sociāli apdrošina valsts, bet tikai vecuma pensijai… hmmm… vai no tās nabaga 65-100 e pensijas būs vēl kārtējais 101… maksājums jāveic, vai? aptrakuši, vai?…

 8. Un kāpēc netiek ierēķināts līdzmaksājums? Te vairāk domāju ārstēšanos slimnīcā. Ja parastais līdzmaksājums pie speciālista ir nosacīti neliels, tad par nedēļu ilgu ārstēšanos stacionārā jāšķiras teju no simtiņa. Vai tas arī ministrei šķiet neliels, ja jau nodokļi tiek palielināti?

 9. Neko nesapratu! Es jau gadu gadiem par visiem medicīnas pakalpojumiem esmu maksājusi ar skaidru naudu, arī bērnu stomatoloģiju. Strādājošam cilvēkam tas kvotas, rindas nav iespējams ne saprast, ne izstāvēt. Saprotu, ka viss medicīnas bedžets tiek “izšauts” bomžu aprūpei + farmācijas lobiju rebās. Tad kas tagad mainīsies man, izņemot kārtējo nodokļu pieaugumu????

 10. Tāpat un vienmēr jāmaksa pēc pilnas programmas ,jo ari mana mamma visu mužu maksāja nodokļus un līdzko nokļuva slimnīcā bija jāmaksā un bez atlaidēm ,tā ka lai nefilozofē šī čakšaa kundze

 11. Atkal kārtējie murgi kuri nemaksā tos nodokļus,pierakstīties pie ārsta speciālista jāgaida 3 mēneši rindā,bet par naudu uzreiz tiku,protams ka samaksāju ārstam par konsultāciju,bet čeku nerakstīja,man no tā čeka nekāda jēga neviens neko neatmaksā,tā ir un būs.Var tikai d..st ministre,nekas nemainīsies.

Pievienot komentāru