Bērni, Veselība

Māmiņa brīdina par bērnu iekāroto “spinneru” bīstamību

Fidget Spinner

Ja tev ir bērni vecumā no sešiem līdz 17 gadiem, visticamāk, arī jūsu ģimenē jau ienākuši spinneri (“fidget spinners”). Jaunākā “obligātā rotaļlieta” ir trīsstūra formas ierīcīte, ko griež starp diviem pirkstiem. Latviešu valodā tai ieteikts visai dīvains nosaukums “grozāmgrābslis”.

Sākotnēji radīts kā palīglīdzeklis psihes līdzsvarošanai bērniem ar uzmanības deficīta sindromu, ārkārtīgi populārā mantiņa šobrīd jau aizliegta daudzās ASV skolās, jo novērš uzmanību no mācību procesa.

Aktīviste cīņā pret svina piesārņojumu un četru bērnu māmiņa Tamāra Rubina raizējas ne tik daudz par mācību procesa traucēšanu, cik par iespējamām briesmām veselībai.

Organizācijas “MisLEAD” dalībnieces dzīvi 2005. gadā nopietni izmainīja bērnu saindēšanās ar svinu 2005. gadā.

“Mans dēls guva neārstējamus smadzeņu bojājumus. Viņa vizuālā atmiņa ir ceturtajā stadijā. Viņam ir grūti normāli dzīvot, jo viņa smadzenes nespēj pilnvērtīgi apstrādāt vizuālo informāciju.”

Tamāra šobrīd velta daudz laika, testējot populārus produktus saistībā ar svina sastāvu un informējot sabiedrību par to slēptajām briesmām.

Ar rentgenstaru fluorescējoša spektometra palīdzību Tamāra nolēma pārbaudīt arī vairākus spinnerus, lai pārliecinātos par to drošumu.

Testa rezultāti parādīja, ka daļa spinneru ir droši, bet tiem, kuri veidoti no misiņa vai aprīkoti ar LED gaismiņām, var būt bīstami. ASV Patēriņa produktu drošuma komisija pieņēmusi noteikumus, saskaņā ar kuriem rotaļlietās svina saturs nedrīkst būt lielāks par 100 daļiņām uz miljonu (ppm).

Vienā no Tamāras veiktajām pārbaudēm atklājās, ka krāsa satur 334 ppm svina un 155 ppm dzīvsudraba. Savukārt vienā no misiņa spinneriem svina daudzums sasniedza pat 42 800 ppm.

Kā tas iespējams? Oriģinālajam spinnerim nav patenta, kas nozīmē, ka praktiski jebkurš var ķerties pie to izgatavošanas, izplatīšanas un pārdošanas. Tas nozīmē, ka var būt grūtāk noteikt, kā izveidojies svina saturs.

Saindēšanos ar svinu ne vienmēr ir viegli atklāt vai diagnosticēt, un bieži to nepamana vai diagnosticē nepareizi. Ja notikusi saindēšanās ar svinu, var būt šādi simptomi:

– apetītes zudums;
– grūtības koncentrēties;
– augsts asinsspiediens;
– neārstējami smadzeņu bojājumi;
– sirds bojājumi.

Tās sekas var būt arī letālas, jo īpaši zīdaiņiem un maziem bērniem.Its effects can also be fatal, especially in infants and young children.

Tamāra vēlas pievērst vecāku uzmanību faktam, ka saindēšanās ar svinu nav “nabadzīgo problēma” vai tāda, kas raksturīga noteiktai demogrāfiskai grupai vai tautai. “Šī problēma var skart ikvienu.”

Kā māte, kuras bērni cietuši no saindēšanās ar svinu, viņa iesaka vecākiem uzzināt, kādas ķīmiskas vielas ir saistītas ar iespējamu svina klātbūtni spinneros.

“Bažas rada dzelteni metāli, jo svinu saturošs misiņš ir ļoti dzeltens. Un uzmanīgi jāizturas arī pret smagākiem spinneriem, jo svins tos tādus var padarīt. Ne visos gadījumos, bet dažos noteikti. Tāpat nevajadzētu izvēlēties spinnerus ar elektroniskām detaļām.”

Ja vien tie nav pirkti pie droša tirgotāja, kurš ievēro visus noteikumus un normas, modīgās rotaļlietas var izrādīties bīstamas, jo tās tiek masveidā ražotas lielā ātrumā pēc neizsekojamām specifikācijām.

Tā kā viņa, protams, fiziski nespēj pārbaudīt ikvienu tirgū pieejamo spinneri, viņa atturas no rekomendācijām par konkrētiem produktiem, bet aicina vecākus būt uzmanīgiem attiecībā uz to ražotāju un sastāvu.

7 Komentāri

  1. ne raksts. pat ja bērns apēdis praktiski visu rotaļlietu, ar svinu viš nesaindēsies. jā viņas bērnam saindešanās ar svinu, bet ne jau no šis rotaļlietas, to viš dabuja savādāk. vienkārši uz tā bāzes viņai jumts nobidijās un visur tagad pastiprināti svinu meklē

  2. tā ir RIETUMU psihes slimība’–kāda rietumu sabiedrības deformēta bāba taisot ar auto kreiso pagriezienu ,nogrieza ceļu citai tādai pašai deformētai, un iekūlās avārijā.tad nosprieda ,ka kreisie ir bīstami un izgudroja maršrutu kurā ir tikai vieni vienīgi labie pagriezieni.Tagad vedot sīci uz dārziņu ,kurš no mājas 300 m attālumā ,viņai jānobrauc 5km.:)

  3. Šī rotaļlieta nav domāta tādiem bērnuem, kas bāž mantas mutē. Arī 16-gadniekam ne, ja viņš to joprojām dara. Bet tad ar tējkarotēm arī uzmanīgi: ja nu norij.
    Un pogas, pogas! Labāk, ja apģērbs bez tām.

Pievienot komentāru