Dzīves māksla, Psiholoģija

Empātijas tumšā puse, par kuru neviens nerunā

Foto - Shutterstock

Par empātijas tumšo pusi runā reti, tomēr tā pastāv un tā spēj saindēt empātiskā cilvēka dzīvi.

Empātija ir spēja iejusties otra cilvēka ādā un saprast viņa domas un jūtas. Empātisks ir tāds cilvēks, kuram piemīt spēja rezonēt ar citiem cilvēkiem dažādos līmeņos. Pateicoties šai spējai, viņš precīzi spēj sajust viņu emocionālo labsajūtu.

Pagaidām nav zināms, kādā veidā šī spēja ir attīstījusies, taču daudzi uzskata, ka tā ir iedzimta un tiek nodota ar DNS.

Kā tas darbojas? Pasaulē viss rezonē ar elektrisko enerģiju. Tiek uzskatīts, ka empātiski cilvēki spēj sajust izmaiņas apkārt esošajā elektriskajā laukā.

Par empātiskiem uzskata cilvēkus, kuri nav vienaldzīgi pret citu jūtām – viņi ir atsaucīgi, rūpīgi, iejūtīgi un žēlsirdīgi. Tāpēc jūs droši vien izbrīnīs fakts, ka empātijai ir arī tumšā puse.

Cilvēki mēdz gaidīt no empātiskajiem atbalstu un ieteikumus. Tas nozīmē arī to, ka iejūtīgie redz daudz vairāk nekā pārējie cilvēki. Daudzās dzīves sfērās tas var radīt problēmas.

Iejūtoties citos, sadeg paši

Viņi nespēj vadīt savas emocijas.

Jūs varbūt iedomājaties, ka empātiskie lieliski pārzina emocijas un tāpēc viegli spēj tikt galā ar savējām. Taču patiesībā cilvēki ar padziļinātu spēju iejusties citas personas emocionālajā stāvoklī pastāvīgi cīnās, savaldot savas emocijas. Citu emocijas viņi jūt tik spēcīgi, it īpaši skumjas, ka dažreiz to iespaidā paši krīt depresijā.

Viņiem ir grūti atšķirt savas emocijas no citu cilvēku emocijām, kā arī atrast citus līdzīgos, ar kuriem dalīties savās domās.

Saskarsme ar negatīvo enerģiju noved pie pārpūles.

Empātiski cilvēki saskaras ar lielu informācijas apjomu, jo viņi ļoti stipri jūt elektriskās enerģijas, tāpēc var justies nomākti un pārlieku noguruši, cenšoties aptvert notiekošo.

Šie cilvēki ļoti uzticas citiem, tic labajam – tāpēc nereti viņus izmanto negodprātīgi ļaudis. Pēc dabas empātiskie ir devīgi un labsirdīgi – ar to viņi var piesaistīt tādus cilvēkus, kuri tikai ņem, neko nedodot pretī.

Ja empātisks cilvēks uzzina, ka ir piemānīts, viņš var iekrist dziļā depresijā.

7 Komentāri

 1. Ar lielo līdzjušanu slimam cilvēkam pati “iekritu”, pagāja gadi, kamēr izķepurojos. Un iemācījos vairs līdzi nejust citu bēdām, sāpēm.

 2. Lai arī cik nežēlīgi tas kādam neizklausītos, bet klupt virsū ar palīdzēšanu, padomiem un citu problēmu atrisināšanu nemaz nedrīkst. Tas ne tikai iztukšo pašu, bet arī otram nekāda labuma no tā nav. Te nav runa par ekstrēmiem gadījumiem – slimību, palīdzību tuviniekiem un palīdzību, kad tā tiešām tiek lūgta. Empātija neuzliek par pienākumu būt “mātei Terēzei”. Ļoti slidena tēma starp līdzjūtību un ego apmierināšanu.

 3. Pilnīgs sviests!
  1) Autoram nav ne mazākās sajēgas, kas ir elektrība un kas ir emocijas.
  2) Viss vienā čupā, kā mušas ar kotletēm. Empātija ir nevis līdzjūtība, bet gan spēja izjust otra cilvēka emocijas un tās saprast.
  Līdzjūtība ir otra pažēlošana (vajadzīga vai nevajadzīga), kas patiesībā neprasa empātiju. Proti – otru var žēlot arī tad, ja neapjēdz, kā otrs patiesībā jūtas.
  Lai spētu izjust otra emocijas un tās saprast, vajag vienkārši neieciklot savu uzmanību uz savām vajadzībām un paštēlu. Ar to pietiek, jo empātija ir dabiska ikvienai sociālai būtnei (bara dzīvniekam). Tāpēc autora spriedelēšana, ka empātiski cilvēki it kā ir īpaši, ir tukša.
  3) Empātija nav saistāma tikai ar otra cilvēka negatīvām emocijām. Tādu nemaz nav! Ir stēniskas / astēniskas un patīkamas / nepatīkamas. Ikviena emocija ir dabiska noteiktos apstākļos, tāpēc kaut ko nosaukt par “negatīvu” ir līdzvērtīgi bērnu pasakai, kur plēsējs vilks ir ļaunuma iemiesojums, kamēr zālēdājs zaķītis, ko vilks medī, ir gaišai tēls.
  4) Ko nozīmē “dāļāt savu enerģiju”?! Kaut kāda indiešu “prāna”, ko caur “čakrām” nodod vai tamlīdzīgi “ekstrasensoro” šarlatānu murgi par “enerģētisko vampīrismu”?!
  5) Apgalvojums, ka empātiski cilvēki nespēja atšķirt savas emocijas no otra emocijām, ir vienkārši pērle! Tieši empātiski cilvēki vislabāk to prot, atšķirībā no citiem, kuru uzmanība ir ieciklota uz sevi un viņi savu noskaņojumu un priekšstatus projicē uz citiem, necenšoties pamanīt atšķirību.
  6) Apgalvojums, ka empātiski cilvēki ļoti uzticas citiem, ir pilnīgas un galīgas muļķības. Tieši otrādi – tādi cilvēki, kuri neprot pamanīt un saprast otra cilvēka emocijas, var viegli ietekmējami, jo dzīvo savu ilūziju pasaulē.
  7) Apgalvojums, ka empātiski cilvēki pēc dabas ir devīgi un labsirdīgi, ir tāds pats sviests, kā viss pārējai te sacerētais. Iespējams, autors ir domājis – dēļ tā, ka empātiski cilvēki atšķiras no pretējā polā esošajiem sociopātiem (cilvēkiem, kurus neinteresē citu cilvēku emocijas, bet interesē tikai pašlabums un paštēls), empātiski cilvēki neuzvedas tik egostiski, kā sociopāti. Jā, taisnība. Taču tas automātiski nenozīmē, ka empātiski cilvēki kļūst devīgi un labsirdīgi. Ja viņš izjutīs un sapratīs, ka otrs cilvēks ir, atvainojos, sūdabrālis (piemēram, terorizē savus neaizsargātos ģimenes locekļus), tad viņš var attiekties pret tādu arī pietiekami skarbi.

  Aiz visām muļķībām, kas šajā rakstā sacerētas, pat grūti pamanīt nedaudzos vērtīgos aspektus. Diemžēl.
  Viens no tiem ir, ka empātiski cilvēki tiešām saskaras ar lielu informācijas daudzumu, jo mijiedarbībā ar citiem pamana ne vien cilvēku runāto, bet arī daudzus citus aspektus. Tas vispār nav slikti. Taču tas tiešām var ļoti nogurdināt.
  Un ja sava darba dēļ nākas daudz mijiedarboties ar cilvēkiem saspringtās situācijās (piemēram, skolas psihologi, kuriem jāsaprot bērnu uzvedība, konflikti utt.), tad ir liels izdegšanas risks.
  Tikai atkal jau rakstā kārtējais sviests. Ko nozīmē “par to neviens nerunā”?! Par izdegšanas riskiem pietiekami daudz tiek runāts. Tas, ka autors dzīvo mucā (savās ilūzijās un maldos), nemaina realitāti. Autoram derētu kaut nedaudz vispirms painteresēties par tematu, par ko grib izteikties…

 4. Pie šiem argumentētajiem iebildumiem vajadzētu pielikt klāt autoru, jeb pašam ir jāslēpjas? Bet man bija ļoti interesanti, jo esmu pieskaitāma pie empātiskiem cilvēkiem.

Pievienot komentāru