Ēšana, Uzturs

Kerobs kakao vietā: vitamīnu un mikroelementu bumba; reti rodas alerģija

Foto - Aija Geida

Lūdzu, pastāstiet par keroba pulveri, ko var lietot kakao vietā! Kā vēl to var izmantot? Nesen televīzijas raidījumā dzirdēju, ka tam piemīt ārstnieciskas īpašības – pazemina holesterīna līmeni un uzlabo pašsajūtu. ILZE PREIĻU NOVADĀ

 

Kakao pupiņām piedēvē daudz vērtīgu īpašību, piemēram, to sastāvā ir antioksidanti, magnijs, dzelzs, A, B grupas, C un E vitamīns, pat omega-6 taukskābes un tā sauktie laimes un svētlaimes hormoni anandamīns, serotonīns. Taču ir viena svarīga piebilde – šīs vielas ir neapstrādātās kakao pupiņās. Tiklīdz tās tiek termiski apstrādātas, daļa vērtīgo vielu iet bojā. Veikalos var nopirkt neapstrādātu raw šokolādi, bet tā ir 3–4 reizes dārgāka par tumšo šokolādi.

Kakao lieliski uzmundrina, bet ne vienmēr cilvēkiem, jo īpaši hiperaktīviem bērniem, tas nepieciešams. Savukārt citiem ir alerģija pret šokolādi, precīzāk pret tās sastāvā esošo teobromīnu un kofeīnu. Tādās situācijās labs aizvietotājs ir keroba pulveris. To iesaka kā kakao un šokolādes aizvietotāju cukura diabēta slimniekiem un cilvēkiem ar palielinātu ķermeņa svaru.

 

Pākstis kā cūku pupas

Kerobu iegūst no ceratonijas koka. Tam ienākas pākstis ar pupiņām, no kurām pēc izžāvēšanas gatavo tumši brūnu pulveri. Apgrauzdētas sēklas izmanto kafijas vietā. Nenogatavojušās pākstis ir līdzīgas mūsu cūku pupām – zaļas, maigas un mīkstas. Vēlāk tās kļūst tumši brūnas, sažūst un ir cietas. Svaigā veidā pākstis uzturā nelieto – tās novāc negatavas un pēc tam kaltē.

Keroba pulveris ir tumši brūns, ar izteiktu aromātu un saldu garšu. Atšķirībā no rūgtenā kakao kerobs ir tik salds, ka produktiem jāpievieno daudz mazāk cukura. Turklāt tas ir bagāts ar vitamīniem (A, B1, B2, B3, D), minerālvielām (kalciju, kāliju, dzelzi, magniju, fosforu, varu u.c.) un šķiedrvielām. Teju pusi sastāva veido dabiskie cukuri (ogļhidrāti). Šajā augā nav ne grama teobromīna un kofeīna, tāpēc ēdieni no tā lielākoties neizraisa alerģiju.

Ceratonijas koku audzē Vidusjūras zemēs. Uzskata, ka kvalitatīvus augļus iegūst Levantes apvidū Tuvajos Austrumos, Kiprā, Itālijā, Spānijā. Šis koks ir izturīgs pret slimībām un kaitēkļiem, tāpēc audzēšanā nav nepieciešams izmantot ķimikālijas.

 

Garša mazliet atšķiras

Lai gan daudzi pārdevēji apgalvo, ka kerobu var izmantot kakao vietā attiecībās 1 : 1 un garša nemainās, patiesībā tā nav. Šim pulverim nav tik izteiktas šokolādes garšas un aromāta. Katra ražotāja produkts atšķiras atkarībā no tā, kā ievākts, žāvēts, vai apstrādes procesā apgrauzdēts. Pulverim mēdz būt gan salda garša un jūtama karameles nots, gan rūgtums un nedaudz skābena garša. Visvieglāk strādāt ar kerobu, kam ir maiga, sabalansēta garša, bez piegaršām, skābenuma un rūgtuma. Praksē pārbaudot dažādus keroba veidus, iepatikās firmas “Rapunzel” produkts, kā arī tas, ko iepako “Supergarden”. Kvalitatīvu kerobu var iegādāties arī veikalā “Rudra”. Nācies vilties kerobā, ko pēc svara pārdod tirgū.

Pievienot komentāru