Ārstēšana, Veselības politika

Nodokļu nemaksātājiem liegs valsts apmaksātu veselības aprūpi

Foto-Fotolia

Pēc veselības aprūpes reformām sociālo iemaksu nemaksātāji Latvijā varēs saņemt tikai ģimenes ārsta aprūpi, neatliekamo palīdzību un ārstēšanu dažu slimību gadījumā, liecina Veselības ministrijas (VM) šodien publiskotā informācija par precīziem valsts apmaksāto veselības aprūpes pakalpojumu groziem nodokļu maksātājiem un nemaksātājiem.

Kā informēja ministrijā, pilnu valsts apmaksāto veselības aprūpes pakalpojumu grozu saņems personas, kas veic sociālās iemaksas un pacientu grupas, kuras būs atbrīvotas no šo iemaksu veikšanas, piemēram, bērni līdz 18 gadu vecumam, pensionāri, Nodarbinātības valsts aģentūrā reģistrējušies bezdarbnieki, trūcīgās personas un citas grupas, kuru precīzs saraksts tiks definēts likumā.

Ņemot vērā, ka noteiktās nodarbinātības jomās strādājošie, piemēram, mikrouzņēmumi, individuālie komersanti, autoratlīdzību saņēmēji un citi, nav sociālo iemaksu maksātāji, tiks paredzēta iespēja viņiem, veicot noteiktu ikmēneša maksājumu, saņemt pilno valsts apmaksāto veselības aprūpes pakalpojumu grozu.

Patlaban vēl nav precīzi definēts šāda maksājuma iespējamais apjoms un par to vēl tiks diskutēts, atzīmē VM. Politiķi ir izteikušies, ka tie varētu būt 10 līdz 20 eiro mēnesī.

Pilnajā valsts apmaksāto pakalpojumu grozā ietilpst primārā veselības aprūpe jeb ģimenes ārsta aprūpe, kā arī bērniem līdz 18 gadu vecumam zobārstniecības pakalpojumi, ārstu speciālistu sniegtā aprūpe, medicīniskā aprūpe mājās pie noteiktām indikācijām, Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) pakalpojums, palīdzība Steidzamās medicīniskās palīdzības punktos, diagnostiskie izmeklējumi, ārstniecība dienas stacionārā, stacionārā aprūpe, proti, neatliekamā medicīniskā palīdzība slimnīcās, observācijas gultas, plānveida stacionārā palīdzība, neatliekamā medicīniskā palīdzība ambulatori slimnīcas Uzņemšanas nodaļā, kā arī valsts kompensējamie medikamenti un medicīniskā rehabilitācija.

Savukārt tās personas, kuras nebūs sociālo iemaksu veicēji, būs atbrīvotas no šo iemaksu veikšanas vai nebūs veikušas noteiktā ikmēneša maksājumu, būs tiesīgas saņemt pamata veselības aprūpes pakalpojumu klāstu – ģimenes ārsta aprūpi, NMPD pakalpojumus, palīdzību Steidzamās medicīniskās palīdzības punktos, valsts kompensējamos medikamentus tikai pie atsevišķām diagnozēm, neatliekamo medicīnisko palīdzību slimnīcā, ārstēšanu noteiktu slimību gadījumā, piemēram, onkoloģijā, noteiktās infekcijas slimībās, psihiatrijā, kā arī grūtnieču aprūpi.

Pārējie veselības aprūpes pakalpojumi personām, kuras nebūs veikušas sociālās iemaksas vai nebūs veikušas noteikto ikmēneša maksājumu, būs pieejami ārstniecības iestādēs atbilstoši iestāžu maksas pakalpojumu cenrādim, skaidro VM.

Kā ziņots, koalīcijas partneri panākuši vienošanos par sociālo iemaksu pieaugumu, savukārt par lielāku iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) likmes progresivitāti diskusijas vēl turpināsies, žurnālistiem pēc koalīcijas sanāksmes paziņoja Ministru prezidents Māris Kučinskis (ZZS).

Sociālās iemaksas iecerēts celt, lai palielinātu veselības aprūpes finansējumu. Paredzēts, ka sociālās iemaksas solidāri – pa pus procentpunktam – pieaugs gan darba devējiem, gan darba ņēmējiem. Savukārt nodokļu nemaksātājiem varētu būt noteikts speciāls maksājums.

Attiecībā uz IIN progresivitāti koalīcijas partneri vēl sagaida Finanšu ministrijas aprēķinus, lai turpinātu diskusijas.

11 Komentāri

  1. Maksātāji var apdrošināties piekļūšanai dakteriem, bet lipīgās slimības no neapdrošinātiem un neārstētiem saņems par brīvu. Tas tak vienreiz tika minēts kā arguments pret pacientu segregāciju, bet redzams, ka naudas kārajiem tas ir vienalga.

  2. valsts apmaksāta veselibas aprūpe ir mīts ko veluztur dzīvu, jo reāli ja tev ko vajag tad rinda ir pēc gada vai pat diviem, un tev piedavā par maksu kaut tulit. un cilvēki maksā jo nav izvēles

  3. Nu jauki, tātad laukos milzigs skaits cilveku paliks bez iespējām uz medicīnisko aprūpi, jo daudzi joprojām dzīvo naturālās saimniecībās, kādu eiro piepelnot pie bagātākiem kaimiņiem.

  4. No kā lai maksā? Vispirms nodrošiniet visus cilvēkus ar darba iespējām.
    Ja pieņem tik stulbus likumus, tad vispirms labojiet Satversmi. Tādā gadījumā 93 pants ir jālikvidē.

  5. Jā, man arī radās jautājums…kāda tad ir tā valsts apmaksātā aprūpe?….par visu mēs paši maksājām dārgi! Nez, kāpēc mūsu kaimiņos Lietuvā gan valstij atrodas nauda, lai apmaksātu veselības aprūpi?! Tikai pie mums nekam nav nauda??!!!

  6. Atradušies ,,plānā galdiņa urbēji”,vai kāds var paskaidrot vai nedēļas laikā kāds no nodokļa maksātājiem spēj apmeklēt astoņus dakterus,iztaisīt visas analīzes un salabot zobus?Nevar, bet ,,importa ”latvieši var ,jo otrdien viņam lidmašīna uz mītnes zemi.Tas ,ka valsts no šiem ,,pacientiem” nesaņem ne kapeikas paši vainīgi viss nogulst maz apmaksāto ārstu maciņos.Shēma . Zvans savam (pazīstamam) dakterim,ielidoju pirmdien,aizlidoju pēc nedēļas,,noorganizē tikšanu pie šādiem dakteriem,…… ,norēķins skaidrajā.Viss notiek.

Pievienot komentāru