Ārstēšana, Citas slimības

Deguna starpsiena – nepareiza. Kad ieteicams taisnot?

Foto - Shutterstock

Kaut gan deguns ārēji ir pavisam glīts, daudziem tā starpsiena ir šķība. Citiem problēmas nerodas, taču, ja šī īpatnība traucē brīvi elpot, to nepieciešams iztaisnot. Kas par to būtu jāzina?

Starpsienai vajadzētu sadalīt degunu divās gandrīz simetriskās daļās, lai nodrošinātu vienmērīgu gaisa plūsmu un nerastos tās turbulence jeb virpuļi kā gadījumā, kad tā ir šķība un izliekta. Visbiežāk šis defekts ir iedzimts, kad skrimšļainā starpsienas daļa aug ātrāk nekā kaulainā un izliecas uz vienu vai otru pusi. Taču tas var būt iegūts pēc sitiena pa degunu, uz tā nokrītot, ciešot autoavārijā vai sportojot.

 

Grūti elpot

Neliels izliekums tikpat kā neietekmē gaisa plūsmu degunā, bet izteikti šķība starpsiena var apgrūtināt elpošanu. Elpojot caur degunu, gaiss pirms nokļūšanas apakšējos elpošanas ceļos bronhos un trahejā tiek attīrīts, sasildīts un mitrināts. Savukārt, elpojot caur muti, izžūst tās gļotāda un var rasties diskomforts.

Kā skaidro P. Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Ausu, kakla un deguna slimību klīnikas vadītājs Dins Sumerags, šķības deguna starpsienas gadījumā veidojas gaisa virpuļi, kas palielina deguna blakusdobumu iekaisuma risku. Gaisa apmaiņa notiek slikti, siltajā un mitrajā vidē savairojas mikrobi. Iesnas var beigties ar deguna blakusdobumu iekaisumu. Ja tas atkārtojas bieži un ilgstoši, deguna gļotāda sabiezē. Pastiprinās gļotu izdale, kas kairina rīkles mugurējo sienu, izraisot diskomfortu kaklā.

Deguna šķība starpsiena var būt arī krākšanas iemesls. Virpuļveida gaisa plūsma var kavēt skābekļa piekļuvi smadzenēm, izraisot galvassāpes.

Starpsienas izliekuma vietā gļotāda nereti ir klāta ar krevelēm un vieglāk ievainojama. Tad vīrusu aktivitātes laikā, palielinoties asinsvadu caurlaidībai, tā mēdz asiņot.

Ja degunā ir slikta gaisa apmaiņa, var sabiezēt deguna gliemežnīcu gļotāda un, sašaurinoties deguna ejām, tiek apgrūtināta elpošana.

Rodoties aizdomām par šķību deguna starpsienu, ausu, kakla un deguna ārsts izvērtēs situāciju. Ja izliekums ir izteikts, to vajadzētu ķirurģiski iztaisnot.

Iespējams, nāksies veikt speciālu izmeklējumu rinomanometriju. Reizēm nepieciešama arī datortomogrāfija, lai noskaidrotu, kas notiek deguna blakusdobumos, un aplūkotu, cik liels izliekums ir starpsienas mugurējā daļā, kuru no priekšpuses ne vienmēr iespējams labi izvērtēt.

Pievienot komentāru