Ārstēšana, Veselības politika

Mediķu trūkuma un ģimenes ārstu streika dēļ vadzis lūzīs arī NMP dienestā

Foto-LETA

Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) Rīgas reģionālajā centrā saasinājusies situācija un radušās bažas, ka, ģimenes ārstiem sākot streiku, var būt tādas situācijas, kad nebūs iespējams aizbraukt visos izsaukumos. Situāciju vēl vairāk sarežģī fakts, ka dienestā trūkst mediķu, bet Saeima, pagājušajā nedēļā pieņemot grozījumus Ārstniecības likumā, nevis panākusi, ka mediķu finansiālais nodrošinājums pieaugs, bet gluži otrādi – tas samazināsies.

“Saņemot grozījumus Ārstniecības likumā, tos cītīgi izlasīja gan mediķi, gan arī mūsu iestādes juristi, un mums nav skaidra grozījumu pamatbūtība,” sacīja ārsta palīgs Rafaels Ciekurs. Viņš skaidroja, ja, sākot no jūlija, nedēļā varēs strādāt 55 stundas 60 stundu vietā (viena slodze ir 40 stundas nedēļā), tad deputāti ir nolēmuši ieviest pārejas periodu un par piecām pārstrādātajām stundām piemērot koeficientu1,1. “Veicot aprēķinus par atalgojumu, pārliecinājāmies, ka sertificēts ārsta palīgs, kas iepriekš strādāja 240 stundas, bet no 1. jūlijā strādās 220 (viena slodze mēnesī ir 168 stundas) un kura darbam tiks piemērots koeficientu 1,1, kopumā algas kontā saņems par 82 eiro mazāk nekā līdz šim. Savukārt sertificēta neatliekamās medicīniskās palīdzības ārsts ārsts zaudēs 126 eiro, bet nesertificēts ārsta palīgs– 64 eiro.

Mediķi uzskata, ka ir jāmaksā lielāka alga, nevis jāievieš kaut kādi mistiski koeficienti. Ja ārsts par stundas darbu patlaban saņem 5,32 eiro, tad mediķi lūdz šo samaksu paaugstināt līdz 6,85 eiro, savukārt sertificētam ārsta palīgam samaksa būtu jāpaaugstina no 3,47 eiro līdz 5 eiro, bet nesertificētam speciālistam – no 2,68 līdz 4,21 eiro.

Rīgas reģionālajā centrā ir jūtams mediķu trūkums, par ko liecina kaut vai fakts, ka speciālistu trūkuma dēļ uz līnijas nevar izbraukt divas brigādes, kas ik dienu katra vidēji varētu doties 13 līdz 15 izsaukumos. Maijā katru dienu sešas brigādes nedevās pie pacientiem, bet jūnijā septiņas brigādes katru dienu stāvēja pie sētas un kadru trūkuma dēļ nevarēja doties izsaukumos.

20 Komentāri

 1. sen jau tos iereednnus -vajag izssaut kas naudu zog -paargaujas novadaaa Ciemu priekssniekam alga ar pimaksaam ir 4000 eir menesii–mees nodokllus maksaajam deell vinna algaam-un veelaak maksaas muusu beerni vinniem sakraataas lielaas pensijas

 2. Nu, Valsts NEKAD nav ieinteresēta maksāt tik cik pienākas, toties ir gatava maksāt mazāk un vēl mazāk.
  Par NMPD – izravēt katru otro ierēdni no Lielā kantora un pietiks naudas līnijbrigāžu algām. Jo papīru pārcelšana no viena galda gala uz otru, vai viena faila pārmešana no viena datora uz otru ir labāk atalgota, kā NMPD patiesā darba veicēju darbs.
  Un patiešām pārņem bažas par to, kas notiks pēc 1. jūlija, jo NMPD visu laiku ir spiests iznest uz saviem pleciem visas nejēdzīgo veselības aprūpes reformu sekas.

 3. Tas pat skolotāju “algas paaugstināšanas” sižets- pielikt algu drusciņ un slodzi tāpat. Nebūs pat šo mediķu? Nebūs, kas strādā ātrajos? Kuru no lēmējiem tas interesē! Kurš no viņiem ir profesionālis ekonomikā, medicīnā? Kurš no viņiem tic, ka pie siles izvilks līdz nākamajai siles dalīšanai?! NEKO nemainīs streiki, ne žēlabas.

 4. Šajā situācijā var līdzēt tikai viena vienīga, kopīga, vienota rīcība, proti, visiem NMP darbiniekiem vienlaicīgi iesniegt atlūgumus. Visiem kā vienam! Pēc likuma streikot viņi nedrīkst. Bet atlūgumus iesniegt neviens nevar aizliegt.
  Savādāk treknos kaklus pārmācīt nevarēs…

 5. Patreiz NMP uz visiem izsaukumiem 100% nebrauc ar ieslēgtām bākugunīm un skaņām (piem. uz temperatūru 38,5, vai neparastu pumpu uz deguna, vai vakar sasistu kāju utt.). Vajadzētu tā, lai no 1. jūlija visi ātri 100% uz visiem izsaukumiem un jebkāda veida pacienta transportēšanu veiktu kā paaugstinātas kategorijas izsaukumus. Tas nozīmē, jabkura veida brauciens, izņemot uz apakšstaciju, notiek ar iedegtām bākugunīm un ieslēgtām taurēm. Gribu redzēt, kas notiks ar satiksmi Rīgā un cik priecīgi visi būs.

   1. Nu tā arī ir 50% izsaukumu ir ārpus NMP kompetences, bet cilvēks ir slinks, pie ģimenes ārsta neiet, uz slimnīcas uzņemšanas nodaļu arī nē, bliež tik pa pogām un tā NMP tērē savus resursus pilnīgi nejēdzīgos izsaukumos, kuri parasti sākās ar tekstu – man jau slikti – nedēļu, divas, trīs, mēnesi….

   2. Protams, ka nav. Bet sauc taču. Un pamēģiniet tādu izsaukumu nepieņemt, neaizbraukt utt. Būs pilns Bez tabu, Degpunktā utt., ka ģimenes ārsts šodien vairs nepieņem, ir brīvdienas utt. Bet NMP dabūs lielo sabiedrības bļāvienu, kā tad tā, mēs taču nodokļus maksājam, Hipokrāta zvērests Jums virs galvas karājas utt. Tas nekas, ka tas “vājinieks” ar to pumpu vai temperatūru slimo jau nedēļu. Otra kategorija ir tie ļautiņi, kuri nelieti savas regulārās zāles, vai arī viņiem tās beigušās. A priekš kam pirkt, ja atbrauks ātrie un bez maksas iešpricēs. Un visbeidzit. Ir jāmaina viss medicīnas nozares vinansēšanas modelis, t.sk. NMP.

 6. Apnicis, goda vārds ir apnicis. Visus mēslus pieņem. Zirgs, 23 gadi, sasitis pirkstu. Uz izsaukumu aizbrauc intensīvā brigāde. Kosmoss.

 7. tas pats scenārijs kā ar skolotāju algām – pirms reformas bija 420 eiro par par 21 kontaktstundu, bet “paaugstināja “algu – 680 eiro par 30 kontaktstundām. Līdz ar to DAUDZIEM skolotājiem nav iespējams nopelnīt tos 680 uz papīra, jo 30 kontakstundas nav iespējams skolās nodrošināt katram skolotājam. Tāpēc daudzi nesaņem pat tos 680 uz papīra. uz rokas – 680 – ap 450 varbūt sanāk. Kopējais stundu skaits, ko skolotājs drīkst strādāt , ir 40 – agrāk skolotājs varēja slapju muguru, bet piestrādāt klāt vēl 19 stundas, bet tagad – tikai 10. Grozi kā gribi – šadurskis un valsts skolotājus apčakarēja un ne pa jokam. Protams, skolu vadība, administrācija nopelna labi – par to parūpējās, lai neceltu brēku vismaz administrācijas. tagad to pašu dara ar medicīnisko personālu.Ārsti nopelna pietiekami, bet medicīnas māsas, NMP darbinieki, sanitārui utt – tiek tieši tāpat kā ierindas skolotāji – apšmaukti. Vienreiz vajadzētu streikot apvienoti – skolotājiem un mediķiem, citādi jau nekādā galā no nabadzības, pazemojumiem un pārstrādāšanās laukā netikt…ne medicīnas personālam, ne ierindas skolotājiem.

  1. Nu ko jūs. To vien atceros, kā māte skolotāja pa streikiem staigāja un? 20 gados nemainījās nekas! Tāpēc tagad esmu tā mediķe kas saka – neejiet uz streikiem,neļaujiet sevi pazemot vēl vairaak,stāvot pie Saeimas ar plakātiem!

 8. Nesaprotu, ko ātro mediķi vēl gaida un klusē??? Viņiem jau sen vajadzēja iziet ielās un mašīnas nolikt pie sētas-lai Čakše jūdz 100 gudrās galvas ratos un vālē pie slimniekiem!

 9. Kāpēc AP joprojām pie paaustinatām temperaturam bezmiega paģiru sindroma par velti,un daudziem citiem nevajadzīgiem izsaukumiem?Viss bez maksas! Ja mēs mācamies kā dara pasaulē,tad varu pateikt tā līdzekļus netērē nekur!Kāpēc noņēma samaksu par nepamatotiem izsaukumiem? Nekas nevar labāk ietekmēt kā nauda.50% VAI VAIRĀK IR NEPAMATOTI IZSAUKUMU CILVĒKU NEIZPRATNES DĒĻ KO DARA ĀTRĀ PALĪDZĪBA!to vajadzētu stāstīt vairāk un pašai ĀP

 10. Ooo! Es lielveikalā cepu bulkas un man par stundu samaksā vairāk, nekā nesertificētam ārstu palīgam, kuram 4 gadi jāmācās un pa visādiem mitekļiem ar visādiem smirdeļiem jāņemas!

 11. Algas mediķiem nepalielināt! Tādi ārsti kā LV jāšauj nost! Nemāk uzstādīt diagnozes. Nepareizas diagnozes, cilvēki mirst. Kad vēzis jau pēdējā stadijā, tad saprot, ka ārstētais kuņģis ir bijusi kļūda. Nav sakārtota sistēma kur par to sūdzēties, jo visi uz vienu roku.

 12. Nav par ko maksāt, pilnīga nekompetence mediķiem, nevis ārstē, bet kropļo, no manas pieredzes griesties pie mediķiem vari, ja vairs nav ko zaudēt, sliktāk jau nebūs. Likvidēt ģimenes ārstu sistēmu atgrieztis atpakaļ pie poliklīnikām, tagad pārskaita valsts naudu āmuriem kuri neko nejēdz, vai esi bijis pie nejēgas, vai ne gadiem neko nedara un čīkst, manai ģimenes ārstei piektdienās darba laiks viena stunda ka tik nepārstrādājas.

Pievienot komentāru