Intīmā veselība, Sekss

Tabletes avārijas situācijai. Vai tās ir efektīvas?

Foto - AFP/LETA

Nevēlama grūtniecība dažkārt mēdz iestāties, pat lietojot pretapaugļošanās līdzekļus, piemēram, ja pārplīst prezervatīvs. Tad atliek cerēt, ka glābs avārijas kontracepcija, kas nopērkama bez ārsta receptes. Taču, protams, rodas šaubas – vai arī tā nepievils?

– Avārijas kontracepcijas tabletes kavē tā sauktā luteinizējošā hormona izdalīšanos, kas veicina ovulāciju – nobrieduša folikula pārplīšanu. Tās satur progesteronu tikpat lielā koncentrācijā kā desmit ikdienā lietotas pretapaugļošanās tabletes. Ja sieviete šādu kaudzi sabērtu saujā, droši vien padomātu, vai vēlas uzņemt tik lielu medikamenta devu, – stāsta ginekoloģe Vēsma Kažociņa.

Šīs tabletes ir vērts lietot ne vēlāk kā 72 stundas pēc neaizsargātā dzimumakta, taču sievietes, kurām nav ieteicami hormonālie pretapaugļošanās līdzekļi, tās nedrīkst izmantot.

Ja ovulācija notikusi pāris stundu pirms dzimumakta un olšūna jau atbrīvojusies un virzās uz dzemdi, šī metode no grūtniecības nepasargās. Tad atliek cerēt uz otru efektu, proti, ka, paaugstinoties progesterona līmenim, dzemdes iekšējais slānis strauji uzbriedīs, bet pēc 24 stundām, hormona daudzumam krasi pazeminoties, nolobīsies, tāpēc nereti 3–4 dienas pēc avārijas kontracepcijas lietošanas parādās smērējoši izdalījumi. Ja medikaments tomēr nebūs līdzējis un iestāsies grūtniecība, tas neradīs draudus mazuļa attīstībai.

Vai šī kontracepcija būs efektīva, atkarīgs galvenokārt no tā, kurā menstruālā cikla dienā noticis dzimumakts. Piemēram, lielāka grūtniecības iestāšanās iespēja ir no 7. līdz 20. dienai, bet 25. dienā tā tikpat kā nav iespējama. Ja plīsis prezervatīvs vai noticis cits negadījums īsi pirms gaidāmajām mēnešreizēm, avārijas tableti vērts dzert vienīgi sirdsmiera labad, un šajā gadījumā tās iedarbība uz organismu arī nebūs tik postoša. Taču, lietojot to brīdī, kad gaidāma ovulācija, vidēji no 9. līdz 12. menstruālā cikla dienai, var rasties cikla traucējumi līdz pat trim mēnešiem. Tad, lai izsargātos no grūtniecības, ne šajā, ne arī nākamajā ciklā nevar paļauties uz auglīgo dienu skaitīšanu – jālieto prezervatīvs vai cita veida pretapaugļošanās līdzeklis.

Šādu avāriju nevajadzētu pieļaut biežāk kā vienu vai divas reizes gadā. Ja sievietei ir reta dzimumdzīve, šī kontracepcija nav piemērota, lai pastāvīgi izsargātos no grūtniecības. Tā kaitē mazāk nekā aborta veikšana, tomēr nodara lielu ļaunumu, jo izjauc hormonālo līdzsvaru organismā.

5 Komentāri

  1. Paldies par godīgu informāciju! Tiešām šī metode ir organismam traumatiska. Tāpēc noziedzīga ir “Papardes zieda” darbība šo līdzekļu popularizēšanai bērniem. Domājiet pirms dariet!

  2. Ja pasekotu līdzi savai auglībai un pamācītos, kad ķermenis ir auglīgs un ovulāciju ir acīmredzama un jūtama, nevajadzētu stresot un domāt par tādām tabletēm un gumijām un nedodarboties ar seksu to auglīgo laiku, bet ja neko nesajēdz no cikla un auglības, tad jālieto visa farmācijas smagā artilērija un visu dzīvi panikot un dzīvot stresā par nevēlamu grūtniecību un taisīt ķīmiskos abortus ar tām tabletēm. Tā zirga deva avārijas tabletes bērnu iespaido, nevajag melot par nekaitīgumu, kā kaut kas tik iznīcinošs var nekaitēt tam embrijam, kurš grib iesakņoties.

  3. NELIETOJU NEKADAS KONTROCEPCIJAS LIDZEKLU NAV TADI* VEJADZIGI KAD STAVOKLI TAD MAN SIT PA VEDERU AR VISU SPEKU NEVELA PERSONAS LAI NEBUTU STAVOKLI VAIN NAV IESTAJUSIES GRUTNIECIBA

Pievienot komentāru