Ārstēšana, Citas slimības

Žurkas pagrabā? Uzmanies no saslimšanām!

zurkas

“Pagrabā ir pastrādājušas žurkas, jo apgrauzti kabači. Skopums mest ārā, bet dzirdēts, ka žurkas pārnēsā dažādas slimības. Vai tās ir bīstamas cilvēkiem? Kādas ir pazīmes?” EDVĪNS INČUKALNA NOVADĀ

Grauzēji – žurkas un peles – ir daudzu bīstamu infekcijas slimību pārnēsātāji. Parasti cilvēks ar tām inficējas saskarsmē ar inficētām grauzēju fekālijām, ar grauzēja piesārņotu vidi vai tad, ja grauzējs iekož un rētā nonāk tā siekalas.

Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Infekciju uzraudzības dienesta vadītājs, infektologs, hepatologs Māris Liepiņš nosauc infekcijas, ar ko cilvēks var saslimt no grauzējiem, it īpaši no žurkām: – Biežākās ir ādas ēdes, piemēram, trihofītija (ādas bojājumi ar perēkļveida matu izkrišanu), un zarnu parazitārās slimības, kā teniāzes, par ko liecina slikta dūša, vemšana un caureja.

Savukārt mājas peles ir limfocitārā horiomeningīta vīrusa primārais rezervuārs. Ja cilvēks bijis vesels, šī inficēšanās var paiet bez subjektīvām sūdzībām un tikai dažos gadījumos novērojama viegla meningīta aina – neliela temperatūra, galvassāpes un slikta dūša. Šis vīruss ir bīstams cilvēkiem pēc orgānu transplantācijas, vēža ārstēšanas laikā un citos gadījumos, kad ir stipri novājināta imunitāte, jo tad iespējams pat letāls iznākums.

Ar grauzējiem, īpaši žurkām, saistītas vēl divas citas saslimšanas. Hantavīrusu infekcija noris ar drudzi, sīkiem asinsizplūdumiem un nieru mazspēju, bet leptospirozes gadījumā papildus šiem simptomiem ir dzelte. Turklāt slimības norise var būt ļoti smaga, tādēļ bieži vien ir nepieciešama ārstēšanās intensīvās terapijas nodaļā.

Ļoti reti grauzējs kodiena laikā ar siekalām cilvēku var inficēt ar tularēmiju un ar dažiem grauzējiem specifiskiem mikroorganismiem, kas izraisa brūces infekciju un pat trakumsērgu.

Māris Liepiņš atgādina, ka no šīm likstām sevi var pasargāt ar efektīvāko un vislētāko daudzu slimību profilaktisko pasākumu – rūpīgu roku mazgāšanu tekošā ūdenī. Arī pārtika – augļi un dārzeņi – pirms lietošanas jāmazgā tekošā ūdenī. – Grauzēju apskādētos dārzeņus derētu izmest, taču, ja ievērojat abus iepriekš minētos elementārās pašaizsardzības pasākumus, kā arī nesaudzīgi nogriežat apgrauztā kabača galu, sevi var pasargāt no daudzām slimībām, – stāsta ārsts.

Pievienot komentāru