Ārstēšana, Citas slimības

Polipi zarnās – kā tos atklāj un ārstē

Foto - Shutterstock

“”Man veica kolonoskopiju, un ārste teica, ka noņēma pāris polipu. Vai šos veidojumus vienmēr vajag likvidēt? Vai tos var atklāt tikai šādā veidā? Lūdzu, pastāstiet par tiem sīkāk!” 
SARMĪTE RĪGĀ

Zarnu polipi ir sīki gļotādas izaugumi. Parasti to nav vairāk par trim līdz pieciem, taču citkārt savairojies tik daudz, ka nevar pat saskaitīt, un šādu slimību dēvē par resno zarnu polipozi. Polipi var būt no dažiem milimetriem līdz vairākiem centimetriem lieli, kad aizņem gandrīz visu zarnas lūmenu. Daži ir uz kājiņas, bet citi – uz platas pamatnes. Visbiežāk polipi attīstās pēc 50 gadu vecuma, vairākumā gadījumu vīriešiem un smēķētājiem.

Parasti šie veidojumi neizraisa sūdzības, taču reizēm asiņo. Tad vēdera izejā ir asiņu piejaukums, vai arī to atklāj, veicot slēpto asiņu testu fēcēm.

Polipi ir labdabīgi veidojumi, taču reizēm mēdz pārvērsties ļaundabīgā audzējā. Tas notiek lēni, aptuveni 15 gadu laikā. Šajā ziņā ne vienmēr bīstamāki ir lielākie izaugumi.

Polipu veidošanās iemesls nav pilnībā izpētīts. Pēc Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Endoskopiju nodaļas vadītājas, gastroenteroloģes Anitas Lapiņas domām, galvenais cēlonis ir iedzimtība, tāpēc īpaši profilakses pasākumi, lai nerastos jaunveidojumi, nav iespējami, taču zarnas būs pateicīgas par veselīgu ēšanas režīmu un bagātīgu šķiedrvielu uzņemšanu.

Kā atklāt

Lai diagnosticētu polipus, vislabākā metode ir endoskopija – videokolonoskopija, kas ļauj detalizēti izvērtēt zarnas gļotādu un tās struktūru, atklāt pavisam sīkus polipus un noteikt to veidu. Izmeklēšanu veic caur anālo atveri, ievietojot taisnajā un resnajā zarnā endoskopu – pirksta resnuma lokanu caurulīti. Vēl precīzāk gļotādu var izpētīt, izmantojot krāsu filtrus. Irigoskopija, ievadot resnajā zarnā kontrastvielu, mūsdienās ir atvirzījusies otrajā plānā, jo nav tik precīza.

Endoskopija nav sāpīga un lielākoties notiek, kā saka tautā, miedziņā, injicējot atsāpinošus un nomierinošus medikamentus – pacients mierīgi guļ, un ārsti var netraucēti strādāt.

Izmeklējums būs kvalitatīvs tikai tad, ja pacients būs tam atbilstīgi sagatavojies. Nedēļu pirms izmeklējuma nedrīkst ēst sēklu maizi un augļus, ogas ar sēkliņām. Iepriekšējā dienā jādzer speciāli preparāti, lai iztukšotu zarnas, un procedūras dienā nedrīkst ēst un dzert. Kā stāsta daktere Lapiņa, tie, kam mēdz uzpūsties vēders, nereti, labu gribēdami, ir lietojuši medicīnisko ogli, taču tas traucē kvalitatīvi veikt izmeklējumu. Arī citi pēc paša iniciatīvas dzerti medikamenti var apgrūtināt diagnostiku.

Sirdsslimniekiem, kuri lieto aspirīnu un specifiskus medikamentus asiņu šķidrināšanai, nedēļu pirms kolonoskopijas to jāpārtrauc darīt, jo, ņemot audu paraugus no zarnu gļotādas, iespējama pastiprināta asiņošana.

Precīzi neievērojot ārsta norādījumus, diezgan sarežģīto manipulāciju var nākties veikt atkārtoti. Jāpiebilst, ka pacientam diennakti pēc procedūras jāatsakās no autovadīšanas.

Pievienot komentāru