Ārstēšana, Veselības politika

VM: Ģimenes ārstu kopprakses varētu nebūt uzstādījums, bet ārstu brīvprātīgs lēmums

Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas vadītāja Sarmīte Veide

Tā kā Latvijas Ģimenes ārstu asociācija (LĢĀA) iebilst pret veselības aprūpes sistēmas reformā iecerēto kopprakšu veidošanu, Veselības ministrija (VM) apliecinājusi, ka to veidošana varētu būt brīvprātīga tiem ārstiem, kas to vēlētos.

Kā aģentūrai LETA teica VM pārstāvis Oskars Šneiders, VM tikusies ar Ģimenes ārstu asociāciju, lai pārrunātu ģimenes ārstu prasībās saistībā ar pieteikto streiku. Tikšanās reizē tika panākta vienošanās, ka šīs dienas laikā LĢĀA tiks sagatavota vēstule ar ministrijas redzējumu par ģimenes ārstu norādīto problēmu iespējamajiem risinājumiem.

Savukārt LGĀA prezidente Sarmīte Veide norādīja, ka tikšanās laikā no VM puses izskanēja daži “ieskicējumi” ministrijas redzējumā, taču ne konkrēti priekšlikumi prasībās norādīto problēmu risināšanā.

Veide norādīja, ka ministrija un asociācija bija vienisprātis, ka jaunajām ģimenes ārstu praksēm nepieciešams finansiāls atbalsts, lai sāktu darbu. Līdz 2013.gadam finansiāls atbalsts tika nodrošināts, tāpēc tagad LĢĀA to lūdz atjaunot. “Jā, viņi [ministrija] piekrīt, bet nav zināms ne atbalsta finansēšanas avots, ne apmērs, ne arī laika periods,” piebilda Veide.

Veide teica, ka tikšanās reizē trūcis konkrētības, jo tiklīdz ticis uzdots precizējošs jautājums, tā ministrijas pārstāvji nav spējuši atbildēt.

Viena no ģimenes ārstu prasībām ir palielināt māsu un ārstu palīgu atalgojumu par 30% katru gadu trīs gadu laikā, tāpēc sarunas laikā VM ģimenes ārstiem skaidroja, kāds ir paredzētais atalgojuma palielinājums veselības aprūpes darbiniekiem, tostarp ģimenes ārsta praksē nodarbinātajiem, ja nozarei tiks piešķirts papildus finansējums nepieciešamajā apmērā.

Vienlaikus liels strīdus jautājums starp VM un ģimenes ārstiem ir e-veselības ieviešana un tās ieviešanas termiņš, kas, pēc VM plānotā, ir 1.septembris. Ģimenes ārsti šo termiņu vēlas atlikt, tomēr par to, kāds varētu būt lēmums, skaidrāks varētu tapt pēc abu pušu atkārtotas tikšanās rīt, 21.jūnijā.

Veide gan aģentūrai LETA norādīja, ka nevēlas šo laiku atlikt, bet gan vēlas, lai sistēma līdz šim laikam būtu ērta, ātra un droša.

Kā ziņots, ģimenes ārsti, nepanākot vienošanos ar VM par izlīgšanas komisijas veidošanu, nolēmuši streikot, pārtraucot darbu līdz vienošanās panākšanai ministriju. Ģimenes ārsti plāno sākt streiku 3.jūlijā. Streika laikā tiks pārtraukta ģimenes ārsta pakalpojumu sniegšana līdz brīdim, kad izdosies panākt vienošanos ar VM un valdību par streika prasību izpildi.

Tāpat ziņots, ka viena no Ģimenes ārstu asociācijas biedru prasībām ir palielināt patlaban noteikto kapitācijas naudas maksājumu 1,25 eiro par 30% katru gadu turpmākos trīs gadus, kā arī palielināt ģimenes ārsta veikto manipulāciju tarifus, kopējo apmaksas apjomu palielinot ne mazāk kā par 45% 2018.gadā.

Vienlaikus asociācijas prasība ir palielināt māsu un ārstu palīgu atalgojumu par 30% katru gadu trīs gadu laikā, atbalstīt esošo ģimenes ārstu neatkarīgu prakšu attīstību, tostarp jaunatveramo ģimenes ārstu prakšu izveidošanas un aprīkošanas finansēšanu, kā arī nodrošināt, ka e-veselības sistēmas katru daļu ģimenes ārstam obligāti jāsāk lietot tikai gadu pēc tam, kad Ģimenes ārstu asociācija saņēmusi pārliecinošus datus gan par konkrēto e-veselības sistēmas daļu efektīvu funkcionalitāti, gan par tehniski un tiesiski nodrošinātu augsta līmeņa pacientu tiesību un datu aizsardzību.

Ģimenes ārstu asociācija martā VM iesniedza prasību palielināt ģimenes ārstu, ģimenes ārstu palīgu un māsu darba atalgojumu, kā arī nodrošināt pacienta datu aizsardzību e-veselības sistēmā un noteikt, ka e-veselības sistēma vai tās daļas obligāti ir jālieto tikai pēc tam, kad ir iegūti pārliecinoši dati par sistēmas efektīvu funkcionēšanu un dots laiks, lai ģimenes ārsti var sagatavoties sistēmas lietošanai.

2 Komentāri

    1. Cik dzirdu,parak daudz cilveku sudzas par gimenes arstu darbu!!! Uzstrada prasibas,bet stradat negrib.tai skaita manejais gimenes arsts! Vinju nemainisu,cits bus tads pats.poliklinika vel padomijas arsti ar tadu domasanu. Kada vel holistiska pieeja? Tadi arsti negrib zinat,kas tas ir.

Pievienot komentāru