Ārstēšana

Slimības, kas vasarā nomoka mazāk

Foto - Shutterstock

Vasara ir veselībai labvēlīgs laiks. Siltie un saulainie gada mēneši rada dzīvesprieku, labāku noskaņojumu un vienlaikus mazina dažādu hronisku saslimšanu izpausmes, līdz ar to daudziem uzlabojot pašsajūtu. Vairāku diagnožu piemeklētie par to pārliecinās gadu no gada, jo, sākoties rudenim, veselības problēmas parasti atkal liek vairāk par sevi manīt. Ne velti daudzi drēgnajos un aukstajos mēnešos mēdz aizceļot uz zemēm, kur ir silts un saulains visu gadu, jo tur uzreiz jūtas daudz labāk.

 

Ādas slimībām sausums netīk

Derma Clinic Riga dermatoloģe Zane Stāmere novērojusi, ka vasarā tiešām mazinās dažādu ādas slimību iedarbība. Viena no kaitēm ir psoriāze – hroniska saslimšana, kam raksturīga baltu zvīņu veidošanās uz ādas (biežāk uz elkoņiem, ceļgaliem, galvas matainajā daļā). Tāpat sarūk atopiskā dermatīta un piņņu izpausmes. Tas izskaidrojams ar siltāku un sausāku laiku. Pozitīva iedarbība ir arī ultravioletajiem stariem, tomēr tas nav raksturīgi visām ādas slimībām. Daži pacienti atzīst, ka, vasarā saēdoties ogas, atopiskais dermatīts tieši pastiprinās. Arī daļai ar psoriāzi sirgstošo ultravioleto staru iedarbībā gada siltajos mēnešos slimība var pieņemties spēkā.

Tiem, kuriem vasarā veselības stāvoklis uzlabojas, saules peldes, protams, ir ieteicamas, taču, tā kā ultravioletie stari veicina risku saslimt ar ādas vēzi, daktere Zane Stāmere neiesaka pacientiem visas ādas problēmas risināt vienīgi ar atrašanos saulē, kaut gan var šķist, ka tā ir lētāk un tas vairāk atbilst ekoloģijas un bioloģijas principiem, nekā lietojot medikamentus vai ziedes. Ārste to raksturo kā koku ar diviem galiem, kas var ļoti sāpīgi iesist.

Neatkarīgi no tā, vai ir vai nav hroniskas ādas slimības, ikvienam sauļojoties noteikti jālieto aizsargkrēmi, lai pasargātu ādu no kaitīgo ultravioleto staru ietekmes. Slimniekiem šos līdzekļus ieteicams lietot mazākās devās, toties biežāk.

Pusaudžiem, kurus apsēdušas pinnes, vajadzētu būt ļoti uzmanīgiem, jo, tiklīdz saules stari vairs nesildīs kā pašlaik, vaina, iespējams, atkal pastiprināsies. Lai tā nenotiktu, tuvojoties vasaras sezonas beigām, pusaudžiem noteikti jāsāk regulāri lietot ādas kopšanas līdzekļus un laikus jākonsultējas ar dermatologu vai savu kosmetologu, lai nepieļautu paasinājumu un ādas stāvokļa uzlabošanās saglabātos ilgāk. Apkarojot pinnes, vislabāk iesaistīt dermatologa un kosmetologa tandēmu.

 

Stabili laika apstākļi – locītavām prieks

Runājot par locītavu saslimšanām, Medicīnas sabiedrības ARS traumatologs ortopēds Arnolds Skirmanis skaidro, ka laika apstākļi pozitīvi ietekmē veselības stāvokli ne tikai vasarā, bet arī ziemā. Kad iestājas normāls – stabils un prognozējams – laiks ar noturīgu atmosfēras spiedienu, visas locītavu hroniskās kaites traucē mazāk vai netraucē vispār. Visvairāk uzlabojumi vērojami tiem, kuri sirgst ar hroniskām locītavu deformācijām, artrozi, reimatiskām saslimšanām.

Locītavu darbība lielā mērā ir atkarīga no spiediena. Te jāatceras fizikas likumi, proti, atmosfēras spiediens izpaužas tādā apjomā, ar kādu spēku spiež virs ķermeņa esošais gaisa slānis. Kad tas ir stabils un nemainās, tas nekairina proprioreceptorus, kas organismā atbild par spiediena sajūtu. Turklāt vasarā siltums vienlaikus darbojas arī kā fizioprocedūra, tādējādi ar locītavu problēmām sirgstošajiem komforta līmenis manāmi pieaug.

Pievienot komentāru