Dzīvesveids, Padomi

Feromoni valda pār pasauli. Kāpēc, meklējot otru pusīti, mazgāties – tikai mēreni

Shutterstock ilustrācija

Varbūt, meklējot otru pusīti, var pamēģināt rīkoties pēc dzīvnieku un kukaiņu pasaulē populārākās metodes – apostīšanas? Speciālisti skaidro, ka tieši izdalītās smaržas jeb feromoni pievilina vai neatstāj vienaldzīgu pretējo dzimumu.

 

Izmanto pat kukaiņi

– Feromoni ir izdalītā smarža, kas raksturīga noteiktas sugas īpatņiem. Tā liecina par gatavību pāroties un ietver informāciju par konkrēto radību, – skaidro entomologs Jānis Dreimanis.

Arī kukaiņi vadās pēc feromoniem. To izplatīšana sevišķi svarīga ir naktstauriņiem un citiem lidoņiem, jo dienā aktīvie radījumi sevi var prezentēt ar košām krāsām un kustībām. Piemēram, jāņtārpiņu mātīte pat nodrošinājusies divkārt, jo papildus vilina ar gaismas signālu. Tā uzrāpjas paaugstāk uz kāda zāles stiebra vai sīka krūmiņa un gaida. Mātītes baterijas dod gaismu 20 stundas, tāpēc šis resurss tiek izmantots apdomīgi, apmēram divas stundas dienā. Kad izredzētais satikts, spīdēšanai vairs spēkus netērē. Romantiskā spīdēšana parasti sākas ap Jāņiem, un tad arī cilvēki vairāk uzturas dabā (meža pļavās, mežmalās) un pamana šo parādību. Taču šogad laikasptākļu dēļ process sāksies vēlāk, prognozē entomologs. Dabā tas var ilgt līdz pat augusta beigām.

Speciālu dziedzeru sintezētos feromonus sajūt tikai attiecīgās sugas pārstāvji.

 

Dzīvniekiem smarža ir nozīmīga

– Cilvēkiem salīdzinājumā ar citiem zīdītājiem ir vāja oža, tāpēc mēs smalko aromātu uztveram gan ar smaržu, gan zemapziņas līmenī, – stāsta zoologs Jānis Ozoliņš. Dzīvnieku pasaulē (pie tās zināmā mērā piederam arī mēs) feromoniem ir milzīga nozīme. Tie izdalās kopā ar sviedriem, siekalām, urīnu, izkārnījumiem. Feromoni liecina par cilvēka dzimumu, pievilcību, gatavību pāroties. Tās ir sarežģītas ķīmiskas vielas, aromātiskie ogļūdeņraži. Ne velti ir pat jēdziens jūtu ķīmija.

Interesanti, ka feromoniem mēdz būt arī starpsugu iedarbības efekts. Attiecībā uz dzīvnieku/cilvēku pasauli tas ir, piemēram, bebru dziedzeris, ko izmanto pat mākslīgo aromātu ražošanā. Daži vīrieši mēdz lietot šo mantu arī tīrā veidā, taču ir ļoti jāuzmanās ar pārdozēšanu.

Labs deguns ir vilkam vai sunim, un tie informāciju par kuces meklēšanos var saņemt kilometriem tālu ar vēja starpniecību. Abi dzīvnieki mēdz arī krustoties, un tas notiek tāpēc, ka vilkus daudz medī un atrast partneri īstajā brīdī neizdodas. Radušies hibrīdi gan nav nekas labs – tos ir grūti nomedīt, tie nodara lielu postu un apdraud savvaļas vilku populāciju.

Drīz pēc Jāņiem otru pusi meklēs stirnas, staltbriežu govis. Tām šīs smaržu zīmes pareizās izvēles izdarīšanā ir sevišķi svarīgas. Tēviņi feromonus izplata arī ar pieri, trinot to gar kokiem, krūmiem (kokus driskās notrin arī tādēļ, lai atbrīvotu ragus no mīkstās ādiņas). Šim nolūkam izvēlas kādu atsevišķi stāvošu objektu (akmeni, koku, krūmu).

Jo vientulīgāks dzīvnieka dzīvesveids, jo lielāka nozīme smaržu zīmēm.

Ja kaķis glaužas ap cilvēka kājām un rokām, tas visdrīzāk nav mīlas dēļ. Dzīvnieks vienkārši atstāj savu informāciju, izmantojot saimnieku vai viesi kā afišu stabu.

Pievienot komentāru