Ārstēšana, Veselības politika

VM ar ģimenes ārstiem turpinās streika sarunas

Foto - Ieva Čīka/LETA

Veselības ministrijas (VM) un Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas (LĢĀA) pārstāvji šodien turpinās streika sarunas.

VM pagājušajā nedēļā jau vairākkārt tikās ar Ģimenes ārstu asociāciju, lai pārrunātu ģimenes ārstu prasībās saistībā ar pieteikto streiku.
Kā aģentūrai LETA iepriekš sacīja asociācijas prezidente Sarmīte Veide, VM piedāvājums ir tālu no Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas (LĢĀA) izvirzītajām streika prasībām.

Veide norādīja, ka sarunu laikā ar VM izkristalizējās punkti, kuros soli pretim varētu spert gan ģimenes ārsti, gan ministrija, tomēr vienošanās netika panākta. Asociācija nākamo VM piedāvājumu gaidīs nākamnedēļ, kad 26.jūnija vakarā ministrija un ģimenes ārsti tiksies atkārtoti.

Veide pastāstīja, ka ministrijas un ģimenes ārstu domas visvairāk atšķiras divos jautājumos – kapitācijas maksājuma palielināšanā, kā arī veselības aprūpes sistēmas reformā ietvertajā kopprakšu izveidē.

Viena no ģimenes ārstu prasībām ir palielināt patlaban noteikto kapitācijas naudas maksājumu par 30%, savukārt ministrija piedāvājusi palielināt kapitācijas naudā iekļauto darba algu. Ģimenes ārstam nav tikai darba alga par ārstniecisko darbu, bet ģimenes ārsts ir arī prakses vadītājs, tāpēc kapitācijas naudā iekļauti arī dažādi administrācijas izdevumi. Šī iemesla ģimenes ārstiem svarīgi, lai tiek palielināta visa kapitācijas nauda, uzvēra Veide.

Tāpat VM un ģimenes ārstu domas atšķiras jautājumā par reformā iekļauto ieceri veidot kopprakses. Veide skaidroja, ka šādu kopprakšu veidošana nozīmēs dežūras vakara stundās un brīvdienās, kas mainīs visu līdzšinējo darba modeli.

Veide norādīja, ka asociācija lūgusi VM pārskatīt veselības aprūpes reformā iekļautās sadaļas par primāro aprūpi, tās izstrādājot no jauna. Pēc asociācijas domām, šajās sadaļās ir daudz labu piedāvājumu, tomēr nepieciešami dažādi uzlabojumi un precizējumi.
Vienlaikus asociācijas prezidente skaidroja, ka ģimenes ārsti gatavi sākt darbu e-veselības sistēmā no 1.septembra, bet ar nosacījumu, ka sistēma strādā tehniski pietiekami ātri, kā arī, lai no darba nespējas lapas ārā tiktu izņemta diagnoze. Šo sadaļu plānots izņemt un cēloņus mainīt tikai nākamā gada martā. “Ja mēs sākam no septembra, tad sākam no septembra, un soli pa solim sākam ar vienu, piemēram, darba nespējas lapu. Tad, kad darba nespējas lapa strādā kvalitatīvi, ātri un atbilstoši mūsu darba grupā izstrādātajām izmaiņām likumos, tad var sākt ņemt tālāk receptes,” skaidroja Veide.

Viņa norādīja, ka patlaban, divus mēnešus pirms jāsāk darbs e-veselībā, viņas kolēģi, kas jau strādā ar sistēmu, norādījuši, ka e-veselība nedarbojas tā, lai netraucētu pacientu aprūpei, proti, sistēma ir pārāk lēna un rada lielas problēmas. “Piemēram, pagājušās nedēļas piektdienā sistēma vispār atslēdzās, un trīs dienas nevarēja sistēmai pieslēgties, tā nevar strādāt,” piebilda Veide.

Kā ziņots, ģimenes ārsti, nepanākot vienošanos ar VM par izlīgšanas komisijas veidošanu, nolēmuši streikot, pārtraucot darbu līdz vienošanās panākšanai ministriju. Ģimenes ārsti plāno sākt streiku 3.jūlijā. Streika laikā tiks pārtraukta ģimenes ārsta pakalpojumu sniegšana līdz brīdim, kad izdosies panākt vienošanos ar VM un valdību par streika prasību izpildi.

2 Komentāri

  1. Kā piegriezies klausīties šitās alkatīgo pensionāru gaudošanā par naudu.Par darbu vispār nav runas un e veselība kā suņanagla pakaļā. Ģimenes ārsts – tas nosaukumā vien jau ir ņirgāšanās par pacientiem, cik tad patiešām ir ārsti, pamatā atprečo farmācijas zāles bez izmeklējumiem,ja kāds nomirst arī nav bēda, par to nav jāatbild. Neviena centa, lai iet pensijā, lai nāk jaunie strādāt gribošie, nu ir iespēja tikt vaļā no ku-kū sasniegušiem pensionāriem, ja ministrijai būs stingrs mugurkauls.Inspekcija jau neko nedara, lai atbrīvotu pacientus no šī balasta.

  2. Veselības ministrijas (VM) un Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas (LĢĀA) pārstāvji ! Jūs no sākuma izrevidējiet savā kantorī liekos, nevajadzīgos uzņēmumus, un tēriņus, kuri nāk no citu nodokļu maksātāju algas – un tikai tad vārstat muti !
    Un pilnīgi piekrītu nika, idiņš, īpašniekam – jēdziens “ģimenes ārsts” ir sevi sen jau degradējis. Labāk Jūs nosaukt par “ģimenes slaucējiem”, jo no 1000 reizēm vienā, Jūs tikai izrādat Hipokrāta zvērestam cienīgu attieksmi pret cilvēku ! Bet, tikai atprečojat dārgas farmācijas uzņēmumu zāles. Zinu, ka par to saņemat dažādus labumus (man viena radiniece ir no Jūsu naudas slaukšanas kantora) un par “ģimeniskajiem” pacientiem Jums ir, lielākai daļai, pie pakaļas !

Pievienot komentāru