Dzīves māksla, Psiholoģija

6 ieradumi no padomju laiku audzināšanas, kas kaitē pašam un citiem

Foto: Karīna Miezāja, Valdis Semjonovs, Shutterstock, no Ogres vēstures un mākslas muzeja un no Andreja Pumpura Lielvārdes muzeja krājuma, no albuma "Padomju Latvija"

Vieni atceras padomju laikus ar šausmām, citi ar nostalģiju. Jebkurā gadījumā gandrīz katram, kurš dzīvojis padomju laikos, ir viena vai otra dīvainība, ko veidojusi tieši šī perioda pieredze. Protams, ir arī noderīgas prasmes, taču no daudziem ieradumiem labāk jo ātri tikt vaļā.

Mēģināsim tikt skaidrībā, kādas padomju laika vērtības mūsdienās izskatās nevietā vai senili.

1. Visu labāko paglabāt nākotnei.

Vajag dzert no ieplīsušas tasītes, kamēr jaunā stāv bufetē aiz stikla, gaidot labākus laikus.

Jaunam apģērbam un kurpēm “jānostāvas”, līdz tās sāks nēsāt, turklāt vecās kurpes taču nav vēl līdz galam saplīsušas…

Vispār – viss jaunais, tīrais un spilgtais nav domāts ikdienai, bet kādai labākai dzīves dienai, kura tā arī nekad nepienāk.

Viss labākais tiek atlikts uz “pēc tam”, ciemiņiem, uz svētkiem, jo ikdienā svinībām nav vietas.

2. Kas nav piesiets, tas ir mans.

No kādām padomju laiku atmiņām: “Es pazinu smalku, izglītotu, labvēlīgu cilvēku, kurš aiznesa no iestādes spaini ar cementa maisījumu. Pa ceļam tas, protams, sacietēja. Zaglis sacementējušos vielu izmeta netālu no mājām. Cits paziņa uzlauza aģitēšanas punktu. Aiznesa no turienes vēlēšanu urnu. Aizvilka uz mājām un nomierinājās.”

Ieradums ņemt jebkuras lietas, kas nav piesietas, nav apsargātas, neatkarīgi no tā, vai tās jums noderēs vai ne, ir viena no tipiskām padomju laika psiholoģijas motivētām rīcībām.

Atzīstieties, cik bieži jūsu ģimenē skanēja šai līdzīga frāze: “To nepērc – tētis atnesīs no fabrikas!”

Ja vēl deficīta laikos šāda rīcība šad tad varēja likties aizkustinoša – re, kā gādā par ģimeni! – tad mūsdienās klusa uzņēmuma vai valsts iestādes izzagšana ir lempīga un neiederīga.

3. Neko nevajag mest ārā.

Vēl viena padomju laika psiholoģijas iezīme – neko nemest ārā. Lietu ir žēl, tās gadiem krājas, veidojot bezvērtīgu kultūras slāni un pārvēršot dzīvokli Aladīna alā, ja vien viņš dzīvotu izgāztuvē.

“Ja nu mēs kaut ko izmetīsim, bet rīt to ievajadzēsies?” – šāda doma nedod miera ļaudīm, kuri pārdzīvo ekonomisko krīzi. Un patiesi – vientuļo slēpi var sadedzināt ugunskurā, bet caur izgaismotu, ieplīsušo fotofilmiņu var skatīties uz saulīti.

Dažos gadījumos runa ir par īstiem psihiskiem traucējumiem, bet biežāk tas ir ieradums, kas izstrādājies deficīta gados un mūsdienās izskatās žēlīgi.

47 Komentāri

 1. Lielākajai daļai jau varētu piekrist, tikai ne zagšanai. Tagad ņem visi un visu, kas pat “ir piesiets” un NEVIENS PAR TO NESODA – SEVIŠĶI JA ŅEM DAUDZ – MILJONOS!!! Padomju laikos tāāāāādos apjomos nezaga. Un, ja pieķēra, tad dabūja reālu sodu. Tagad nevienu miljonu zagli nesoda…

   1. …protams, toreiz piemeram, pavaram panemt neapestu zupu , neskaitijas zagsana….toreiz nekam nebija ista saimnieka un visi zaga ko vien var un kur vien var-slimnicas, veikalos, skola, fermas un citur.

  1. Zaga miljonus. Zaga rubli. Zaga krējumu no piena mucas. Zaga visu.
   Nekautrējoties un lieloties.
   Apjomus viegli novērtēt paskatoties kā tauta dzīvo. Šodien visi dzīvo nesalīdzināmi labāk salīdzinot ar dzīvi “rindā pēc desas”.
   Un, ja domā citādāk, tad pieņemu, ka esi kontuzēta.

   1. VISI?! dzīvo labāk!??? Jā, bet lielākoties tie, kuri tiek pie zagšanas – tādā vai citādā veidā. Pretējā gadījumā lielai daļai nebūtu pazemojoša ” lieluma” pensijas un algas. Bet par zagšanu laikam jums liela pieredze?

   2. Nevar zināt, kurš ir kontuzēts- tas, kurš sēž pie pilnas siles un nekautrēdamies ņem visu, kas pienākas un kas nē! Pats droši vien esi no tā pašas šlakas! Tagad nezogot, nevajag smīdināt!

  2. Tās ir arī manas domas. Un tajos BRIESMĪGAJOS LAIKOS vismaz kāds saņēma kaut cik pieklājīgu sodu par nodarījumu valstij, vai cilvēkam. Arī skolās bija disciplīna. Skolnieki neapsaukāja skolotājus, nelika kājas uz sola, nepiekāva līdz nāvei savus skolas biedrus……
   Bet, kas attiecas uz dzeršanu no ieplēstas tasītes, tad arī tagad netrūkst skopuļu un krājēju. Tā kā nevajag vainot valsts iekārtu, bet pašu cilvēku….
   Negrimstu nostaļģijā pēc padomju laikiem, bet vismaz pamatskolu beidza katrs un izglītība bija OBLIGĀTA, nevis kā tagad pēc paša ieskatiem….Un tad brīnāmies, ka nevar dabūt darbu. Kurš darba devējs ņems darbā tādu lubraku, kurš pat pamatskolu aiz sava glupuma nav bijis spējīgs pabeigt?

 2. Patērētāju sabiedrības ” tikumu” kultivēšana. Tik pērk jaunu un met ārā to, ko varētu atdot labdarībai vai vienkārši kādam, kam tas vajadzīgs. Cerams, ka vismaz sašķiro savus atkritumus?

  1. Nevis visi nav zagļi, bet bija darba vietas, kur nebija ko zagt. Es strādāju maizes kombinātā un pirkt maizi, tā jau skaitijās nolaidība (ja nu vienīgi atvaļinājuma laikā).

 3. Visu augstāk minēto tikko varēja lasīt krieviski. Ļoti sovjetiska paraža ir- pašam neko nedomāt, bet tikai norakstīt no KRIEVU ŠPIKERA. Nokaunieties taču reiz un sāciet domāt paši!!!!

 4. Piekrītu viedoklim, ka tā ir patērētāju sabiedrības un atkritumu ražotāju audzināšana. Nevis kaut ko labot, bet laukā izmest un pirkt jaunu. Tas gan neattiecas uz zagšanu. Labākai variants: nepirkt neko jaunu, ja vēl der vecais, ja to var pārtaisīt.

  1. Modernā sabiedrībā to sauktu par zaļu domāšanu, rūpēšanos par apkārtējo vidi, enerģijas taupīšanu utml. Vēl labāk, ja var pieiet radoši un vecām mantām dot jaunu elpu. Tiesa gan, joprojām paliek problēma ar vecām un nelietotām mantām, kas krājas, nevis tiek pārtaisītas, izmantotas vai atdotas.

   1. Ja man kas ir lieks, iesaiņoju maisiņā un aiznesu pie atkritumu konteinera un nolieku maliņā. Ir cilvēki, kuriem tas varbūt noderēs. Un redzu, ka daudzi tā rīkojas. pati esmu atnesusi sev 5 litra burkas, kuras kāds atzinis sev par liekām, izmazgājis, ielicis kastītē un novietojis zālītē konteineru zonā. Zinu, ka tā rīkojas daudzi. Protams, ka var atnest uz labdarības istabu, kur jau ir izvietotas humpalas, bet ne visi varbūt vēlas, lai kāds redzētu, ka viņš tādā veidā iegādājas sev nepieciešamo….
    Arī padomju laikos savas par mazu palikušās drēbes esmu atdevusi daudzbērnu ģimenēm, vai vienkārši cilvēkiem, kam tās vajadzīgas.
    Tā ka – vēlreiz saku – tas viss atkarīgs no cilvēka, ne no laikmeta…

  2. Te jau nav runa par vēl izantojamām mantām, bet tiešām atkritumiem. Kam tu to ieplīsušo krūzi un caurās zeķes ziedosi? Nevienam tavus atkritumus nevajag.

 5. Nu gan muļķības sarakstītas! Vēl jau tie cilvēki ir dzīvi, kas auga un dzīvoja padomju laikos – visticamāk, tie ir arī šī sacerējuma autoru vecāki un vecvecāki… Kāpēc medijos nepārtraukti tiek tiražēts, ka tajos laikos visi zaga, dzēra un vispār, bija tupi un neizglītoti? Jums labāk paliek, publicējot atklātus melus? Tagad ir labāk? Vēl vakar visi mediji rakstīja, cik zemi ir skolu beidzēju eksāmenu rezultāti… tas laikam no pārlieku lielas inteliģences un augstas tikumības.

 6. Nu maizi gan meta ārā veseliem klaipiem, tālab, ka bija lēta un ķieģelītis ātri sakalta vai sapelēja. Zaga arī, sevišķi no darba vietām, ja tur bija pieejamas derīgas lietas. No Balvu gaļas kombināta veda ārā desu desmitiem kg, ko par lēto pirka no kombināta strādniekiem, kuri, protams, to savā nodabā zaga.

 7. Tā jau iet, kad sēž tikai Latvijā, lasa arī tikai latviski un neko nezin, kādi strāvojumi, kādas idejiskās tendences ir pasaulē! Tad viss, kas ir citādāk, nekā pašam mājās, ir “padomju”.

 8. Kas par mulkibam, netika redzets,ka ta zagtu padomju laikos,nevajag spriest pec sevis par visiem.Kads varbut zaga,bat kads nezaga pilnigi neko.,un nekadas zagsanas epidemijas nebija.Nevajag tagad stastit visadas briesmu lietas par tiem laikiem.Visos laikos ir visadi gajis,ir bijusi Kaupeni un vel nez kas.Un izglitiba padomju laikos bija laba limeni.

  1. Tieši tā. Vispārinājumi pēc būtības ir nepareizi – neviens, visi, nekad, vienmēr. Nav tas tā. Ja kāds vai viņa vecāki personīgi zaga, tā būtu viņa paša problēma. Bija cilvēki, kam nekas pie rokām nepielipa.

 9. Zaga, zog un zags, bet padomju laikos par kolhozā nozagtu kombikorma maisu uzreiz bija 2 gadi cietumā , jo tas bija padomju tautas īpašums, un tautas tiesa sprieda ātri un bez žēlastības. Pie tam cietumos bija smagi jāstrādā, jo valsts cietumus neuzturēja, noziedzniekiem vajadzēja pašiem apmaksāt gan savu uzturu, gan apsardzi, gan dzeloņdrāšu žogu. Ir jau vēl cilvēki, kuri dienējuši zonu apsardzē.

 10. Padomju laikos ja tante nozaga no fermas kombikorma maisu, draudēja cietumsods, tagad zog miljoniem un nekas nedraud… Padomju laikos ja salimi, slimnīca par brīvu un ārsti ārtēja, tagad cārsti tik pēc naudas skatās, betr ārstēt pat nedomā, diagnozes nevar noteikt patr ar modernām oerīcē, padoju laikos ārst izklausoties daudz precīzāk diagnozi noteica.. tagad viens bardaks!!

  1. Kāpēc viss ir balts vai melns? Sludina kā tādi apmāti sektanti. Ne padomju laikos bija paradīze , ne tagad , jo paradīze uz zemes nemēdz būt nekad un nekur .

 11. Ir nepareizi krievu īstenoto okupāciju saukt mīļi un nevainīgi par padomju laikiem. Latviešiem okupāciju uzspieda ar varu.

 12. Foto: Karīna Miezāja, Valdis Semjonovs, Shutterstock, no Ogres vēstures un mākslas muzeja un no Andreja Pumpura Lielvārdes muzeja krājuma, no albuma “Padomju Latvija”

  Kur ir bildes? Rewdzu tikai vienu ar kvasa mucu 🙁

 13. Man šķiet ka raksta autoram galvā ir putni, un nomāc kaut kādi komplekti un savā bērnībā iegūti kaut kādi šaura redzējuma stereotipi. Sarakstīts pilnīgs sviests

 14. Tas ienāca kopā ar krieviem kara laikā.Pirms kara laukos pat mājām durvis neslēdza.Kas nav redzējis kā no zirga sūdiem skalo auzu graudus lai būtu ko ēst, tas pārtiku nenovērtē.

Pievienot komentāru