Bērni, Bērnība

Īpaša metode: 12 brīnumainas, dziedinošas frāzes, ko teikt bērnam miega laikā

Foto - you-journal.ru/

Bērnu veselībai vienmēr palīdz vārdi – tie, ar kuriem māte vēršas pie atvases, jo augošais bērns ir kā sūklis, kas uzsūc visu. Ļauni vārdi var nogult apziņas dziļumos, un iesakņojušās sāpes nākotnē var saindēt bērna dzīvi, bet labvēlīgi vārdi no mīlošiem cilvēkiem palīdz dziedināties un dod spēku. Mamma kā pats tuvākais cilvēks, kas visciešāk saistīts ar mazuli, var veikt brīnumus. Šajā Olgas Valjaevas rakstā no portāla you-journal.ru vēstīts par īpašu vārdu teikšanu noteiktā bērna miega ciklā un par to, kā tie mazuli var dziedināt, harmonizēt.

Stāsta kāda sieviete: “Kad mēs vēl tikai sākām cīņu par mūsu vecāko dēlu, kāds psihologs vēl bez dažnedažādiem jocīgiem un nederīgiem padomiem mums pasniedza milzu dāvanu. Viņš izstāstīja par kādu eksperimentu, kuru veica kaut kur Anglijā (varu kļūdīties, tikai atkārtoju pēc viņa teiktā): slimojošo bērneļu mammas katru nakti veica kādu vienkāršu rituālu. Proti, pēc tam, kad bērni aizmiga, viņas sagaidīja aktīvo miega fāzi – tā iestājas aptuveni pēc piecpadsmit minūtēm. Tad vecākiem bija jāsaka bērnam vienkārši vārdi: “Es tevi mīlu. Es lepojos ar tevi. Es esmu ļoti priecīga, ka tu esi mans dēls. Tu man esi vislabākais dēls.”
Vārdi bija aptuveni šādi – visiem vienādi (tikai bērna dzimumam atbilstoši).

Pētījumā šos bērnus salīdzināja ar citiem – ar tādām pašām diagnozēm, bet kuru mammas naktī nečukstēja īpašos vārdus. Mazuļi, kas saņēma mammu atzīšanos mīlestībā miedziņa laikā, atveseļojās daudz ātrāk. Lūk, kāda mātišķā maģija!

Uzreiz sākām rīkoties. Kur vēl vienkāršāk, turklāt šī terapija ir bez maksas. No sākuma es sacīju to, kas bija jāsaka “pēc scenārija”. Pēc tam sāku improvizēt. Pagāja pieci gadi, un es joprojām čukstu dažādus vārdus saviem puisēniem. Katram no viņiem un gandrīz katru nakti.

Man ir grūti runāt par konkrētiem rezultātiem, bet Danim vairs nav autisma. Esmu pārliecināta, ka maniem nakts čukstiem te bijusi nozīme. Ir vēl kaut kas, ko tas dod man un bērniem. Svarīgi saprast – maģija darbojas divpusēji! Kaut ko svarīgu saņem gan bērns, gan mamma, un katram šis “kaut kas svarīgais” ir citāds.”

Ko tas dod?

• Tuvības sajūtu ar katru no bērniem.

Tās ir ne ar ko nesalīdzināmas sajūtas. Lai cik viņiem nebūtu gadu, miega laikā bērni līdzinās maziem eņģeļiem. Pa dienu gadās, ka viņus nav tik vienkārši apskaut un paturēt klēpī – viņiem jau ir tik daudz gadu! Bet naktī es apņemu katru no viņiem, runāju par to, kas katram no mums svarīgs. Sajūtu, kā pieaug un jo stiprāka kļūst mūsu tuvība.

• Individuāli katram bērnam veltītu laiku.

Dienas gaitā ne vienmēr varu veltīt uzmanību katram bērnam personiski. Biežāk mēs esam kopā kā viena komanda. Spēlējamies, darbojamies, ēdam – visi kopā. Bet šajā brīdī katrs no viņiem ir īpašs. Turklāt katram es saku citādākus vārdus. Atkarībā no tā, ko šobrīd gribas un kas vajadzīgs tieši šim mazulim.

• Varu pateikt kaut ko svarīgu, ko dienā varbūt nepaspēju.

Dienas mēdz būt dažādas. Reizēm informācijas daudzuma vai saldumu ēšanas dēļ bērni neuzvedas īpaši labi, un tas apgrūtina mūsu kopā būšanu. Bet kad es naktī čukstu viņiem austiņā to, ka viņu mīlu, tas viss paliek pagātnē – strīdi, nesaprašanās, aizvainojumi…

• Bērns jūt mīlestību.

Reiz es izlasīju, ka bērnam biežāk jāsaka vārdi: “Vai tu zini, ja mēs varētu izvēlēties no visiem pasaules bērniem, mēs izvēlētos tevi?”. Kad pirmo reizi to pateicu Matvejam, viņš bija sajūsmā un vienlaikus pārsteigts: “Ko, patiešām mani?!” Tā es sapratu, ka bērniem ir ļoti svarīgi just, ka viņi ir īpaši, svarīgi un vajadzīgi – tieši tādi, kādi viņi ir. Tagad šī frāze ir līdzās vārdiem: “Vai es tev šodien teicu, ka tevi mīlu?”, kas iesakņojusies mūsu dzīvē. Turklāt Matvejs (tā kā viņš pagaidām ir visrunīgākais) atbild, ka viņš izvēlētos mūs kā vecākus un noteikti izvēlētos arī savus brālīšus.

• Es visu laiku saku svarīgas frāzes.

Sistēmiskās izvietošanas terapijā ir tāds jēdziens kā “atļaujošās frāzes” – vārdi, kurus mēs sakām izvietojuma laikā un kuri maina cilvēku pasaules uztveri, dziedē dvēseles. Vārdi parasti ir vienkārši – par mīlestību, pieņemšanu, nožēlu. Esmu novērojusi – ja šīs frāzes saku saviem bērniem naktī, daudzas problēmas atrisinās pašas no sevis. Piemēram, par ģimenes hierarhiju.

Kādas frāzes es parasti izmantoju:

– “Es esmu tava mamma, un tu esi mans dēls.”
Šie vārdi palīdz, ja jūs nejūtat saikni ar bērnu, tieši dvēselisko saikni. Arī tad, ja starp jums ir izjaukta hierarhija – nav saprotams, kurš no jums ir bērns, kurš – vecāks.

Pievienot komentāru