Ārstēšana, Citas slimības

Alerģija pret balandām? Uzmanies arī no kumelītēm. Alerģijas no dabas vielām

Baltā balanda. Foto - Aija Geida

Daudzi mēdz uzskatīt: kas ir dabisks, tas nav kaitīgs, un jo vairāk dabas vielu ir konkrētajā produktā, jo labāk. Tomēr ne vienmēr tā ir – citiem tieši šie komponenti var izraisīt nopietnu alerģisku reakciju vai pat tādu dzīvībai bīstamu stāvokli kā anafilaktiskais šoks.

Medus, ārstniecības augi, ziedputekšņi, ekstrakti, uzlējumi… Mūsdienās arvien populārāk kļūst dabas vielu izmantošana uzturā, tautas medicīnā un skaistumkopšanā. Turklāt pastāv viedoklis, ka šīs izejvielas var lietot bez ierobežojumiem un to var darīt ikviens, jo tās taču dabīgas. Tomēr dažas no tām satur daudz ļoti aktīvu vielu, kuru iedarbība ne vienmēr ir cilvēka organismam draudzīga.

 

Uzmanīgi ar ziedputekšņiem!

“Dabas vielu izmantošana nav kas tāds, ko var brīvi atļauties alerģiski cilvēki,” uzsver alergoloģe Ieva Cīrule. “Piemēram, ziedputekšņiem ir tonizējoša, imūnsistēmu stimulējoša iedarbība. Taču jāņem vērā, ka daļai cilvēku no tiem rodas alerģija un, tos lietojot, var iegūt pilnīgi pretēju efektu: pēc putekšņu apēšanas kādam var kļūt nevis labāk, bet tieši otrādi – sliktāk. Ja cilvēki, kuriem drošāk no ziedputekšņiem izvairīties, tomēr lieto tos saturošus uztura bagātinātājus vai kosmētikas līdzekļus, pastāv risks saslimt ar dermatītu vai ādas iekaisumu, dabūt pilošu vai aizliktu degunu, ciest no šķaudīšanas, acu niezēšanas, asarošanas un citām alerģijas izpausmēm.”

Tiem, kuriem ir alerģija pret vērmelēm vai balandām (parasti tā izpaužas vasaras beigās, kad šie augi zied), jāuzmanās arī no tādiem it kā nevainīgiem augiem kā kliņģerītes un kumelītes. Ja kādam, piemēram, ir laringīts un viņš izdomājis elpot kumelīšu tvaikus, vīrusa laikā dzert kumelīšu tēju vai kakla skalošanai izmantot kliņģerīšu tinktūru, no tā viņam veselības stāvoklis var nevis uzlaboties, bet gan pasliktināties.

Arī tik populārā bišu maize, ko parasti lieto organisma spēcināšanai pēc smagām slimībām, pie fiziskas vai garīgas slodzes, kā arī profilakses nolūkā, tie paši ziedputekšņi vien ir, vienīgi bišu pārstrādāti un fermentēti. Līdz ar to bišu maize arī neder tiem, kuriem ir alerģija pret ziedputekšņiem, jo ar to var panākt pilnīgi pretēju iznākumu – kaitējumu veselībai.

Rieksti un citi pārtikas produkti

Dzīvībai bīstamu reakciju – tūsku, elpas trūkumu vai pat anafilaktisko šoku – var izraisīt arī rieksti, piemēram, mandeles, vēl vairāk – pat niecīgas to daļiņas. Daktere Ieva Cīrule no savas pieredzes zina stāstīt, ka viņas praksē bijuši gadījumi, kad vecāki, gribēdami sagādāt savam bērnam to labāko, aptiekā iegādājušies vitamīniem līdzīgu uztura bagātinātāju un, nepārliecinājušies par tā sastāvu, iedevuši savai atvasītei. Jau pēc pirmās lietošanas reizes bērnam sācies anafilaktiskais šoks, jo, izrādās, šajā uztura bagātinātājā bijuši rieksti, pret kuru mazajam izteikta alerģija.

Alerģiskas reakcijas var izraisīt arī zivis, vēžveidīgie.

Pievienot komentāru