Pāris, Psiholoģija

Palikt draugos ar “bijušo”? Psihologi skaidro, kāpēc tas nav labi

skirsanas-paris-strids

Droši vien ne viens vien pēc šķiršanās no “bijušā” būs dzirdējis piedāvājumu: „Paliksim draugi!” – pat pēc vētraina fināla. Tas liek aizdomāties – kas ar to īsti jāsaprot? Vai otrs domājis vienkārši draudzību, vai ļauna neturēšanu vienam uz otru? Acīmredzot psihologi arī domājuši par šo jautājumu, un viņu secinājumi ir diezgan šokējoši.

Nesenā Oklendas universitātes pētījumā, kurā tika novēroti 860 cilvēki saistībā ar viņu bijušajām attiecībām, psihologi atraduši tiešu saikni starp narcisisma un psihopātijas pazīmēm un cilvēka vēlmi turpināt iepriekšējās attiecības. Citiem vārdiem sakot, cilvēki, kuri palikuši draugos ar “bijušajiem”, ir vai nu narcisi, vai psihopāti.

Kāpēc? Parasti šādus ļaudis vada praktiski vai seksuāli apsvērumi. Tas ir, viņi vēlas palikt draugos nevis tāpēc, ka patiešām jūt līdzi “bijušajiem”, bet tādēļ, ka vēlas šos cilvēkus izmantot savtīgiem mērķiem vai ar viņiem manipulēt.

„Draudzība pēc attiecību pārtraukšanas funkcionāli paliek tāda pati kā agrāk – tādā mērā, kādā iespējama nepieciešamo “resursu” apmaiņa,” teikts pētījumā.
Piemēram, narcisi pieķeras bijušajām attiecībām, jo necieš, ja jājūtas kā zaudētājiem. Paturot otru cilvēku savā tuvumā, viņi jūtas tā, it kā šķiroties tomēr būtu kaut ko ieguvuši, vinnējuši.

Žurnālā, kurā publicēts pētījums “Personība un individuālās atšķirības” („Personality and Individual Differences”), viena no tā autorēm ārste Lisa Velinga skaidro:

„Vīrieši vairāk nekā sievietes sliecas saglabāt iespēju dabūt seksu. Tas saskan ar citu pētījumu, kas rāda, ka vīrieši biežāk veido attiecības seksam.”

Gan narcisi, gan psihopāti nespēj izturēt domu par to, ka “bijušais” vai “bijusī” varētu būt kopā ar citu cilvēku vai ka viņš vai viņa atkal paši varētu būt savas dzīves noteicēji. Tāpēc šāda tipa cilvēki saglabā attiecības ar “bijušajiem”, lai varētu ar viņiem manipulēt un viņus kontrolēt.

Lūk, kāpēc daudzi psihologi iesaka pēc šķiršanās pārtraukt attiecības ar “bijušajiem”. Palikt draugiem nav tā labākā ideja, saudzējiet savu psihi!

 

Avots: soulpost.ru un dailymail.co.uk, pētījums: sciencedirect.com

6 Komentāri

 1. Kaut ko muļķīgāku neesmu lasījis. Kāds narcisms? Man ar bijušajām sievām ļoti labas attiecības, braucu ciemos, draudzējas bērni. Narcisms, egoisms, stulbums- tas ir tas, kas liek bijušajiem paiet garām nesveicinoties. Šodien katrs diletants sevi uzskata par psihologu un publicē savus šauros, personīgos uzskatus.

 2. es piekriitu Uldim.saglabaat labas attieciibas ar bijusho iisteniibaa paraada ,ka Tu pacelies paari savam ego un nepieprasi lietas,ko agraak buutu pieprasiijis ,ja Juus buutu kopaa.buut draugos noziimee,ka Tu esi piedevis un speejiigs turpinaat savu dziivi.Tas vienmeer ir vislabaakais ,ja cilveeki var saprasties nevis tureet launu praatu viens uz otru.peec shii raksta var teikt,ka neatrisinaatas probleemas un. aizvainojums ir labaaks nekaa saprashanaas.piemeeram ja vecaaki ir shkiirushies un paliek draugi ,tas beerniem tikai naak par labu nekaa ja mamma nemitiigi saka cik teetis ir slikts vai teetis saka cik mamma ir slikta utt.LABAS ATTIECIIBAS VIENMEER IR LABAAKS RISINAAJUMS NEKAA BUUT IENAIDNIEKIEM.
  beernam saap ja mamma un teetis viens ar otru nerunaa un ir sveshinieki.beerns ir prieciigs ja mamma un teetis paliek draugi in gimene IISTENIIBAA IR SPEEJIGA iztureeties kopaa.
  loti shaurs un vienpuseejs un aprobezhots raksts.bet taadu loti biezhi paraadaas Latvijaa.psihologi domaa ,ka visam ir viena atbilde.bet situaaciju un cilveeki ir loti dazhaadi un atshkiriigi.Nevar visus peec vienas meerauklas meeriit.
  citreiz lasu rakstus par beerniem un vecaakiem.un ir shoks par aprobezhoto skatiijumu.diemzheel cilveeki tiecas domaat ka vinu pasaule un pieredze ir taa pati kas ir citiem.un vini domaa ka vinu zaales un padomi visiem derees.

 3. kādas gan var būt “labas” attiecības, ja reiz esi no cilvēka izšķīries, kas par varenu egoista demagoģiju! Maisīties otram pa kājām, lai tas nevarētu normāli tālāk veidot savu jūtu dzīvi, tāds ir šo “labo attiecību” patiesais iemesls. Bija brīnišķīga filma “Baseins” 1969.g. kur lieliski parādīts šādu attiecību rezultāts. Un padoms tiem tētiņiem, kur,i aizbizojuši no ģimenes, nāk satikties ar bērniem! Pagaidiet, lai bērni izaug, maksājiet cītīgi alimentus un tad jau redzēs vai bērns gribēs jūs vai arī nē, jo ar vienu pakaļu uz divām kāzām vienlaicīgi nevar paspēt!

 4. Nezinu kas turs būtu tāds slikts. Sen esam šķīrušies. Katram sava dzīve un partneris, bet šad tad satiekamies izpļāpāties. Kā kuram iet, ko vecie draugi jaunu sadarījuši. Nekādu kaislību vairs, tikai draudzīgas sarunas. Varam arī drusku viens otram palīdzēt tīri praktiski vai ar padomu. Kad vētras aiz muguras, iespējams ieslēgt veselo saprātu. Kopīgu bērnu nav, ir katram savi, bet par audzināšanas tēmās arī runājam.

 5. Nesaprotu , visu laiku varēja dzīvot kopā mīļi un labi , nevarēja , katrs aizgāja uz savu pusi ,. Tad kur ta nu pēkšņi taaada mīlestība un draudzība ? Es pilnīgi neatbalstu . Jādzīvo un jādraudzējas , kad ir kopā . Smieklīgi

Pievienot komentāru