Ārstēšana, Veselības politika

Ārsti jūtas neaizstāvēti. Mieles pēc Satversmes tiesas atteikuma saistībā ar virsstundām

Latvijas Mākslīgās asinsrites asociācijas vadītājs Normunds Sikora (no kreisās), Bērnu ķirurgu arodbiedrības vadītājs Ģirts Aleksejevs un bērnu ķirurģe Zane Ābola apspriežas, vai rakstīt jaunu konstitucionālo sūdzību Satversmes tiesai, apstrīdot nesen pieņemto Ārstniecības likuma grozījumu atbilstību Darba likumam un Satversmei. Foto - Dainis Bušmanis

“Mēs ar lielām bažām raugāmies, ka valstī, kur pieņemta nodokļu reformas politika, ir ļoti neskaidrs veselības aprūpes budžeta finansējums. Mūsu aicinājums būtu ļoti konsekventi aprēķināt un saprast, kāda darba samaksa tuvākajos pāris gados būs medicīnas māsām, ārstiem, vecmātēm. Virsstundu apmaksas jautājums ir tikai viena lieta, bet vēl aizvien, dzirdot diskusijas politiskajā telpā un redzot politiķu neizpratnes pilnās sejas par problēmas būtību, ne ārstu, ne māsu, ne vecmāšu vidū nav skaidrības par to, kā mūsu alga veidosies 2018., 2019. un 2020. gadā. Mediķi arvien skaļāk un uzstājīgāk paudīs savas prasības. Tas ir neizbēgami. Neskaidrība ir milzīga, tāpēc es spēju saprast ģimenes ārstu gana agresīvo nostāju, jo nav ticības, vai kādreiz būs citādāk,” vakar žurnālistiem teica Rīgas Dzemdību nama ārste Vija Veisa.

Vairāki mediķi preses konferencē pauda savu pārsteigumu par Satversmes tiesas (ST) atteikumu ierosināt lietu par viņu iesniegto prasību. Piecdesmit ārsti, kas pārstāv Bērnu ķirurgu arodbiedrību, Latvijas Ķirurgu asociāciju un Rīgas Dzemdību namu, 5. aprīlī vērsās tiesā ar konstitucionālo sūdzību, uzskatot, ka Ārstniecības likumā iekļautais pants, kurš ļauj nemaksāt par virsstundām dubultā, ir pretrunā ar Darba likumu un Satversmes 91. un 107. pantu. Ārsti prasīja atcelt apstrīdēto normu no tās pieņemšanas brīža. Tas nozīmē, ja ST šo prasību apmierinātu, mediķiem no valsts būtu jāsaņem kompensācijas par nesamaksātajām virsstundām, sākot no 2009. gada, un tas būtu nepatīkami valdošajām politiskajām aprindām.

Satversmes tiesas noraidījuma viens no pamatojumiem ir – pieteikuma iesniedzējiem šajā konkrētajā gadījumā bijis jāpierāda, ka apstrīdētā norma rada nelabvēlīgas sekas tieši viņiem. Mediķiem bija individuāli jāpievieno sūdzībai savi darba līgumi, jo bez tiem nevarot noskaidrot lietas apstākļus attiecībā uz iespējamo aizskārumu katrai ārstniecības personai, kas iesniegusi pieteikumu. Tiesai neesot bijis saprotams, kurā brīdī ir radies pamattiesību aizskārums.

Arī tiesībsargs Juris Jansons ir iesniedzis ST pieteikumu. Ja ST normu atzīs par antikonstitucionālu, tai būs jāizvērtē, ar kuru brīdi tā zaudē spēku. Tiesai šī lieta jāsagatavo līdz 16. oktobrim.

4 Komentāri

  1. Viņiem “mieles”redziet, bet to ka pususe no Jums no medicīnas būtu ar sūdainu koku prom jādzen redz “mieles”neizsauc.Mazie neaizstāvētie nabadziņi.

    1. Redz viena no problēmām jau tāda arī ir,ka nav kas par tādu algu strādā,un tādēļ jau nav ko paņemt vietā,ja dažus ar to sūdaino koku patrieks. Rinda nestāv. Varbūt ir kāds kurš par 380 eiro uz papīra par pusslodzi būtu ar mieru piesegt 5 darbdienas,reizēm brīvdienas,kādreiz vēl pa nakti atbraukt uz slimnīcu un par šo naudu arī operēt un uzņemties atbildību+ izglītoties par savu naudu? Rindu kaut kā neredzu. Man kā ārstam darbs nodaļā ir dārgs hobijs ar adrenalīna devu. Bet cik ilgi?

  2. Ir jāsniedz atkārtoti! Tas ir vienīgais juridiskais ceļš, kā pieradīt, ka tā ir klaja vienas profesijas cilvēku diskriminācija attiecibā uz valstī noteikto darba laiku! Nosauciet valsti, kurā nedēļā cilvēkiem ir noteiktas vairāk kā 40 stundas! Ir tikai mazāk. Ja to vēl nostiprina ar likumu, tas ir prettiesiski un jācīnās līdz galam! Valsts iet bojā, kad nav vairs atšķiramas labaslietas no sliktām, taisnība no neteisnības utt.

  3. Interesanti noformulēts-“Normāls virsstundu darbs mediķiem “! Tātad ir arī nenormāls?Par normālo maksā normāli, bet par nenormālo- nenormāli?
    Cīnieties, mīļie. Skolotāji ir dimbā, tiem neļauj galvas pacelt, jo darbojas princips -“skaldi un valdi”, administrācijas pārstāvji dzīvo zaļi, mazie baidās bilst vārdiņu, atlaidīs.No ārstiem tomēr baidās vairāk.

Pievienot komentāru