Ārstniecības augi, Netradicionāli

Kad vākt ārstniecības augus, ja visu laiku līst? Atbild Zeltīte Kaviere

Foto - Ilze Pētersone

Kā savākt ārstniecības augus lietainā vasarā? Esmu dzirdējusi, ka varot vākt arī slapjus un kaltēt. Vai šādi augi būs kvalitatīvi? Varbūt tomēr pagaidīt, kad uzspīdēs saule?vAnita Siguldā

Atbild ārstniecisko augu zinātāja, Kocēnu novada Vaidavas pagasta zemnieku saimniecības “Silkalni” saimniece Zeltīte Kaviere: “Es neko nevācu slapjā laikā. Izņēmums ir ceļmallapas, kuras uzreiz pārvēršu sīrupā. Pārējos augus neaiztieku. Var atnest mājās un apēst svaigā veidā salātos. Svaigi augi tik un tā ir visvērtīgākie.
Interneta portālu tiražētais viedoklis, ka ārstniecības augi derīgi tikai vienu gadu, nav taisnība. Derīguma termiņš ir vismaz trīs gadi. Maz ticams, ka iepriekšējā gadā zāļu tējām savākts tikai tik daudz, lai izvilktu līdz pavasarim. Savāktais derēs arī nākošgad, ja vasara padevusies lietaina. Mūsu senči bijuši gudri, ne jau velti senāk pagastos bija magazīnas (noliktava, uzkrājumi, no kuriem grūtos laikos aizņemties).

Ja naktī vai no rīta ir nolijis, augus var vākt jau tajā pašā dienā, ja tā bijusi vējaina. Taču jāraugās, lai augs būtu sauss, nožuvis. Lapas vējā ātrāk nožūst, arī sīkie ziedi, it īpaši, ja tie atrodas uz gara kāta. Klinģerīšu ziedi ir masīvi, tāpēc ilgi saglabā mitrumu. Arī no rīta, kamēr nav nožuvusi rasa, ārstniecības augus nelasa. Kāda jēga vākt salijušus ziedus, no kuriem visi ziedputekšņi noskaloti! Turklāt augu ziedlapas, lapas, kas ievāktas mitras, salīp, ātri sāk bojāties, pūt.”

 

Pievienot komentāru