Ārstēšana, Veselības politika

Ģimenes ārsti nepiekrīt Kučinska piedāvājumam un streiku pagaidām nepārtrauks

Foto - LETA Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas un Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācijas pārstāvju tikšanās ar Ministru prezidentu, kurā pārrunās situāciju veselības aprūpes sistēmā.

Latvijas Ģimenes ārstu asociācija (LĢĀA) negrasās atkāpties no savām prasības – palielināt kapitācijas naudas apjomu un pagaidām streiku pārtraukt neplāno, aģentūrai LETA norādīja LĢĀA vadītāja Sarmīte Veide.

Piedāvājumu par kapitācijas naudas pieaugumu asociācija neesot sagaidījusi arī pēc vakar notikušās sarunas ar Ministru prezidentu Māri Kučinski (ZZS).
Vakar vakarā LĢĀA saņēmusi vēstuli no Kučinska ar viņa piedāvājumu ģimenes ārstiem situācijas uzlabošanai, aģentūrai LETA pastāstīja LĢĀA vadītāja Sarmīte Veide. Viņa skaidroja, ka esot panākts kompromiss par pieslēgšanos e-veselības sistēmai, reformas īstenošanu. Taču vienošanās par kapitācijas naudas pieaugumu aizvien nav panākta.

Veide atzina, ka kapitācijas naudas palielināšana ir prasība, no kuras ģimenes ārsti negrasās atteikties, taču līdz šim premjera piedāvājumā ir tikai punkts par atalgojuma daļas palielināšanu atbilstoši reformas plānam. Veide sacīja, ka mediķiem ir ļoti būtiski panākt kapitācijas naudas pieaugumu, lai spētu nodrošināt prakses vietu uzturēšanu, kas, kā sacīja ārste, ik gadu sadārdzinās.

Paziņojumā medijiem LĢĀA norādīja, ka, izskatot Kučinska priekšlikumus, Streika komiteja nolēma neparakstīt piedāvāto vienošanos, to pamatojot ar vienošanās projektā neietvertajiem priekšlikumiem par streika svarīgākajām prasībām.

LĢĀA streika komiteja gatavo atbildes priekšlikumus un tos iesniegs Ministru prezidentam šodien. Tāpat LĢĀA aicina Kučinski plānot divpusēju tikšanos ar
Streika komiteju nākamās nedēļas sākumā, lai varētu klātienē izskatīt LĢĀA streika komitejas priekšlikumus.

Notiekošais ģimenes ārstu streiks tiek turpināts, jo valdības piedāvātais neparedz risinājumus streika prasībām, uzsvēra asociācijā. Tā sagaida, ka Kučinskis un veselības ministre Anda Čakša meklēs piemērotus risinājumus ģimenes ārstu izteiktajām prasībām un tādējādi parādīs, ka valdība spēj uzņemties atbildību un risināt problēmas ar piemērotiem līdzekļiem.

Arī Latvija Lauku ģimenes ārstu asociācija, kas neietilpst Streika komitejā, izvērtējot Kučinska piedāvājumu, secināja, ka tas ir ļoti nekonkrēts, tādēļ pagaidām tam piekrist nevar. Lauku ģimenes ārsti sagatavojuši atbildes vēstuli Kučinskim ar konkrētu piedāvājumu priekšlikumu uzlabojumiem. Vēstule jau nosūtīta valdības vadītājam.

Kā ziņots, pārstājot sniegt valsts apmaksātos veselības aprūpes pakalpojumus, pirmdien plkst.12 vairāk nekā 600 ģimenes ārsti sāka streiku, solot, ka tas turpināsies tik ilgi, kamēr ar valdību izdosies vienoties par ģimenes ārstu izvirzītajām prasībām.

Viena no ģimenes ārstu prasībām ir palielināt patlaban noteikto kapitācijas naudas maksājumu par 30%, savukārt Veselības ministrija (VM) piedāvājusi palielināt kapitācijas naudā iekļauto darba algu. Ģimenes ārstam nav tikai darba alga par ārstniecisko darbu, bet ģimenes ārsts ir arī prakses vadītājs, tāpēc kapitācijas naudā iekļauti arī dažādi administrācijas izdevumi. Šī iemesla ģimenes ārstiem svarīgi, lai tiek palielināta visa kapitācijas nauda.

Tāpat VM un ģimenes ārstu domas atšķiras jautājumā par reformā iekļauto ieceri veidot kopprakses. LĢĀA vadītāja Veide skaidroja, ka šādu kopprakšu veidošana nozīmēs dežūras vakara stundās un brīvdienās, kas mainīs visu līdzšinējo darba modeli.

5 Komentāri

  1. Ģimenes ārsti jūsu alkatība ir samērojama ar tiem oligarhiem ,kas šodien ir izgaismoti. Jūs esat gatavi iet pāri slimo cilvēku “līķiem” , lai tikai izrautu vēl no budžeta naudu. Jūs neesat parādījuši jūtamu kvalitāti savā darbā. Es to labi redzi no savas ģimenes ārstes apmeklējumiem. Krēsls viņai ir pieaudzis pie pakaļas. Nomēra spiedienu (ko es daru pats mājās>) un tas ir viss. Vēl izraksta nosūtijumu pie kāda specialista un izraksta recepšu zāles. Viņa necenšas iedzilināties pacienta problēmā, bet nogrūž citam ārstam, bet pieprasa jūtami palielināt finansējumu. Cinisms un nekaunība!

    1. ja viņi šodien nestreikos un neprasīs, tad rīt tev vispār nebūs kas dakterē. šodien tev sāp un tu te vemsties ka iet pāri līķiem, bet rīt tu varesi vienkārši mierigi kaktiņā mirt un nebus kas tevi ārstē. padomā kaut mazliet uz priekšu neviss tikai žulto te

  2. Vismaz vienu trešdaļu vajag atlaist.Jo ļoti daudz ir tādu kas nāk un iet kad ,un kā pašam sagribas.Un nospļauties par izsniegtajiem numuriņiem un pacientiem.”što nādo ? “recepjik,biļutjeņ, iļi napravļjeņjie kudato.Vienvārdsakot bardaks.

  3. Atbalstu pilnībā ģimenes ārstu streiku! Un pēc būtības, streikā būtu jāiesaistās arī citiem ārstiem un māsām, kuri strādā valsts un pašvaldību iestādēs. Šī ir jūsu un arī mūsu iespēja paust attieksmi par veselības aprūpes organizāciju valstī.
    Šo vairāk kā 20 gadu laikā ierēdņi ir šaudījušies no vienas reformas pie citas. Masterplāni, kuri neīstenoti līdz galam pārvēršas citos. Lielo slimnīcu apvienošana, kaut reizēm nepabeigta līdz galam, jau domā kā atvienoties. Izveidojot Austrumu slimnīcu apvienoja vaieākas slimnīcas, atšķirīgās lokalizācijās. Jau labu laiku nezin, ko darīt, lai no dažām tiktu vaļā, Linezers stāv pustukšs, nabagi nezin, ko iesākt, Infekciju slimnīcu pārvalda visiem zināmā B. Rozental ( Saskaņa). Tur atkal neviens nezin, kā ar viņu tikt galā. Ārsti, māsas raujas melnās miesās strādājot, lai varētu nopelnīt un sapelnīt naudu e tik sev, bet visām tam administrējošam personām, ko gudri nosaukuši par ātstu atbalsta persinām(!) Pavārs un sabiedrisko attiecību speciālists saņem vairākkārt lielāku atalgojumu nekā jebkurš mediķis. Galvenais ārsts saņem neadekvātu atalgojumu, attiecībā uz savu darba apjomu un atbildību. Nav nekāda izstādāta ilgtermiņa koncepcija veselības aprūpē. Nekāda. Apdrošināšanas medicīna nav ieviesta, pakalpojumi ir slikti pieejami, moderni medikamenti nepieejami, rehabilitācija- nekāda. Māsu trūkst, drīz arī ārsti. Tā ir ministra un ministru prezidenta tiešā atbildība

Pievienot komentāru