Ārstēšana, Citas slimības

Izsmeļoši par trūci jeb bruku. Jā, smagumu celšana to veicina, pat stiprs klepus!

Foto-Shutterstock

Necel tik lielu smagumu, dabūsi bruku! Šādu brīdinājumu nācies dzirdēt teju vai katram. Kāds tādā veidā patiešām iedzīvojas veselības likstās, bet citi var droši cilāt smagumu, un viņiem nekas nenotiek. Tas tālab, ka trūces, tautas valodā – brukas, iemesls ir iedzimts saistaudu vājums, kas nebūt neskar visus.

– Trūce ir iekšējo orgānu vai dziļo audu izspiešanās zem ādas, muskuļos, ķermeņa dobumos vai citur, – skaidro Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas stacionāra “Gaiļezers” ķirurgs, medicīnas doktors, Latvijas Universitātes docents Igors Ivanovs. – Trūces var būt dažādas, piemēram, mugurkaula diska trūce. Ar smaguma celšanu lielākoties gan saistīta vēdera trūce, kas parasti ir nesāpīga vai izraisa vien nelielas trulas sāpes. Daļai tā izpaužas bērnībā, bet citiem var parādīties pieaugušo vecumā.

Vēdera trūce mēdz būt gan maziem bērniem, gan pieaugušajiem pusmūžā, turklāt vīriešiem biežāk nekā sievietēm. Tas izskaidrojams ar dzimuma anatomiskajām īpatnībām. Trūces ir viena no visbiežākajām patoloģijām, ko nākas ārstēt ķirurģiski, var pat teikt, ka tā ir biežākā slimība plānveida ķirurģijā.

 

Gan vīriešiem, gan sievietēm

Reizumis dzirdēts, ka sievietes smagumu, piemēram, ceļojuma koferi, varot nest droši, jo atšķirībā no stiprā dzimuma pārstāvjiem viņas bruka nepiemeklēšot. Pēc daktera Igora Ivanova vārdiem, trūce var būt tiklab vīriešiem, kā sievietēm, vienīgi tā biežāk izpaužas stiprajam dzimumam.

Ir dažādu veidu trūces:

• vēderā lielākoties mēdz būt cirkšņa vai ingvinālā trūce (trīs ceturtdaļas no visām trūcēm ir cirkšņos, jo tā ir vājākā vieta).

• var būt nabas trūce:

• var būt trūce epigastriālajā rajonā (tā sauktā vēdera priekšējās sienas baltās līnijas trūce);

• mēdz veidoties arī tā dēvētā pēcoperācijas trūce;

• retāk sastopama Spīgela trūce un lumbālā trūce.

Reizēm pacientam vienlaikus ir vairākas trūces, piemēram, cirkšņa un nabas vai nabas un pēcoperācijas trūce, taču, par laimi, tā gadās reti.

Sievietēm nereti veidojas nabas trūce, it īpaši pēc dzemdībām. Tā pamanāma, kad, klepojot vai darot ko fiziski smagāku, nabas vieta spiežas uz āru. Trūce parasti netraucē, bet ir kosmētisks defekts, ar ko sievietes nevēlas samierināties, tāpēc vēršas pie ķirurga.

Foto-Shutterstock
Foto-Shutterstock

Iemesli – visdažādākie

– Vēdera trūces gadījumā pacienta vēdera dobuma orgāni izspiežas zem ādas, muskuļos vai ķermeņa dobumos pa patoloģiski paplašinātām dabiskām vai mākslīgām, piemēram, traumas (naža dūriena, muskuļu plīsuma vai citas) radītām, vēdera sienas spraugām, – skaidro ārsts Igors Ivanovs. – Reizumis guļus stāvoklī slimnieks var trūces vietā izspiedušos orgānus pats viegli iebīdīt atpakaļ vēdera dobumā, taču tas nekādā gadījumā nav situācijas risinājums.

Trūces parādās lielākoties smagumu celšanas, smaga fiziska darba vai piepūles dēļ. Tās var veicināt paaugstināts intraabdominālais spiediens, piemēram, grūtniecības vai liekā svara gadījumā. Pie iemesliem vēl var pieskaitīt ilgstošus aizcietējumus, dzemdības, traumas, stipru klepu. Vēdera trūce var veidoties arī operācijas rētas vietā, it īpaši, ja brūce kādu iemeslu dēļ ilgi nav dzijusi. Var būt citi, pat grūti izskaidrojami cēloņi.

Pamatā ir iedzimts saistaudu defekts – vāji saistaudi ir teju trešdaļai cilvēku. Kādā provocējošā situācijā, teiksim, ceļot smagumu vai stipri klepojot, respektīvi, kad ir paaugstināts spiediens vēderā, vietā, kur vāji saistaudi, var parādīties bruka.

Trūce parasti nesāp. Visbiežāk pacienti sūdzas par nelielu diskomfortu un it kā spiedienu. Var būt nelielas trulas, bet ne stipras vai asas sāpes. Galvenā pazīme, ko cilvēks pamana, – noteiktā vietā vēderā kaut kas izspiežas uz āru. Parasti tas notiek pēc fiziskas slodzes vai kaut ko darot, piemēram, staigājot. Tādējādi dienas ritumā veidojums palielinās, bet guļot un atpūšoties var samazināties vai pat pilnīgi izzust – tā ir galvenā trūces pazīme.

Lai neveidotos trūce, nav nekādu speciālu profilakses pasākumu. Vienīgi tiem, kuriem ir vāji saistaudi, nevajadzētu celt smagumus, jo audi var pārplīst un rasties bruka.

– Trūces var būt gan nenozīmīgas, gan ļoti lielas, pat milzīgas, kad teju visi orgāni izslīd trūces maisā. Īpaši tas saistīts ar pēcoperāciju trūcēm. Taču katrs gadījums jāvērtē atsevišķi. Protams, nav labi, ka iekšējie orgāni atrodas šādā maisā. Ar laiku tas var izraisīt diezgan nopietnas problēmas, teiksim, var veidoties orgānu nosprostojumi, zarnu apasiņošanas traucējumi. Tāpēc trūces gadījumā obligāti jāiet pie ķirurga, lai noskaidrotu, kā ārstēties, – iesaka Igors Ivanovs.

Pievienot komentāru