Dzīvesveids, Pirts

Dūņas: Locītavām, zobiem un labam seksam

Foto - Uldis Muzikants un no Guntas Tabores personiskā arhīva

Filmās par savvaļas zvēriem bieži redzams, cik laimīgus tos dara izvārtīšanās purvainos dumbrājos. Dzīvnieki instinktīvi jūt, ka dūņas glabā informāciju no aizlaikiem, kad pasaule vēl bija harmoniska un vesela. Prasme šo vēstījumu uztvert un izmantot svarīga arī mums.

Dūņas ir viena no lielajām un joprojām pienācīgi nenovērtētajām balvām, ar ko daba mūs aplaimojusi. Daudzus gadu tūkstošus atrazdamies bezskābekļa vidē, augu un dzīvnieku sabrukšanas produkti tajās pamazām sabiezējuši viendabīgā bioloģiski aktīvā masā, kas satur tādas minerālvielas, antioksidantus, fitohormonus, vitamīnus, aminoskābes, antibiotiķu analogus un citus komponentus, ko mūsu organisms atpazīst, spēj uzņemt un izmantot.

Kā dūņas iespējams lietot gan dažādu kaišu ārstēšanā, gan veselības profilaksei, stāsta daktere Dzintra Vāvere.

Vētra ir laba, bet no negaisa jāvairās

Dūņas ir bioloģiski aktīvs produkts – izkustinot visu, kas sastāvējies un mazkustīgs, tās organismā var izraisīt pamatīgu vētru. Tāpēc allaž jāraugās, lai šis dabas spēks nepārvērstos postošā negaisā. Pirms sākt dūņu jeb peloīdu terapiju, noteikti vajadzētu aprunāties ar speciālistu. Viszinīgākās konsultācijas iespējams saņemt tajās medicīnas iestādēs, kurās ar dūņām strādā.

Pat tad, ja pamatmērķis ir tikai labsajūtas uzlabošana, ar dūņu procedūrām stiprinot imunitāti, stabilizējot nervu sistēmu, uzlabojot vielmaiņu, kavējot iekaisuma perēkļu veidošanos un veicinot gremošanas sistēmas darbību, sākumā tomēr noderētu izmēģināt to iedarbību.

Melno putriņu uzklāj uz pusstundu un patur uz pavisam neliela ādas laukuma, piemēram, plaukstas virspuses. Pēc pāris dienām būs nepārprotami redzams, kā organismam tas patīk, jo mēdz būt arī individuāla dūņu nepanesība.

Jāielāgo, ka dūņas glabājamas nevis ledusskapī vai pagrabā, bet gan istabas temperatūrā.

Mazina sāpes, uzmundrina šūnas

No senlaikiem pazīstama dūņu spēja kavēt dažādus iekaisuma procesus un mazināt sāpēs.

*Uzliktas sāpošām rokām, ceļgaliem, pleciem un mugurai, tās pabaro skrimsli, kliedējot iekaisumu un darot elastīgākas locītavu saites.

*Dažkārt uz kaula, skrimšļa vai locītavām veidojas sāpīgi sabiezējumi, ko mēdz saukt par radziņiem. Dūņas palīdz šos sablīvējumus mīkstināt, veicinot to uzsūkšanos.

*Dūņu biostimulējošā iedarbība pastiprina šūnu aktivitāti, tāpēc kavē novecošanos, veicina brūču un iekaisumu dzīšanu, sekmē arī dažādu nevēlamu veidojumu, piemēram, cistas, iekapsulēšanos.

*Šīs masas šķīdums ūdenī palīdz iekaisušām smaganām un mutes gļotādai stomatoloģisku sarežģījumu gadījumos. Ja pēc akūtā procesa novēršanas zobs tomēr vēl sāp, tam var piespiest dūņās samērcētu vates pikucīti un minūtes desmit paturēt.

*Dūņas ir brīnisšķīgs līdzeklis, lai attīrītu un turētu labā kondīcijā asinsvadus. Tās palīdz paplašinātu vēnu nogurdinātām kājām, ja vien asinsvadus nav skāris sāpīgs vēnu sieniņu iekaisums jeb tromboflebīts – tad problēmas novēršana jāatstāj speciālistu kompetencē.

*Dūņām piemīt spēcīga antimikroba iedarbība – tās kavē patogēno mikroorganismu attīstību, tāpēc šī dabas viela lietojama ginekoloģijā. Šim nolūkam kalpo vaginālie tamponi. Tos liek, gan lai normalizētu maksts mikrofloru vai saglabātu to, ja lietotas antibiotikas, gan dažādu mazā iegurņa kaišu ārstēšanai un menstruālā cikla normalizēšanai.

* Tā kā dūņās ir bioloģiski aktīvi fitohormoni, tās noder neauglības novēršanai.

*Rektālie dūņu tamponi taisnajā zarnā ieteicami hemoroīdu ārstēšanai un profilaksei, bet vīriešiem – prostatas veselības stiprināšanai un dzimumspējas uzlabošanai un ilgākai saglabāšanai.

1 komentārs

  1. Labam seksam vajadziigs tikai miiljais-labais un suliigais ‘shljur-shljur-shljaks-shljaks-shljur’ manaa piizdinjaa, anaalajaa cauruminjaa un mutiitee! Duunjas – varbuut ka taas vajag dunjkaam!

Pievienot komentāru