Dzīvesveids, Pirts

Piešauj lapām mēli – laiks griezt pirtsslotas. Glabāšanas varianti

pirtsslota

Pirmās pirtsslotiņas droši vien jau sasietas, bet darbīgais slotiņu laiks turpinās arī jūlijā un augustā. Kā tās labāk siet, kā pareizāk uzglabāt?

Pastāv viedoklis, ka enerģiju pirts rituālā vislabāk vairo slotiņas, kas darinātas augošā Mēnesī. Citi ieteic slotiņas griezt divas vai trīs dienas pirms pilnmēness, tad tajās ir visspēcīgākā enerģija un peroties nekrīt nost lapas.

“Es vispirms palūkoju bērza zarus un pataustu lapiņas, vai tās pietiekami nobriedušas. Esmu dzirdējusi, ka dažs labs pat piešauj mēli lapiņām, tām jābūt slidenām, ne raupjām. Pati tā nedaru, bet skatos gan, lai lapiņas nebūtu jēlas. Zara galā lai ir divas pilnībā atvērušās lapiņas, un vēl trešā, kas nedaudz pavērusies,” stāsta pirtniece Līga Ende-Griķe, viņa saimnieko Gulbenes novada Daukstu pagasta ģimenes uzņēmumā “Pirtslietu darbnīca”.

Kā siet?

Līga sagriež kaudzi bērza zaru un mājās tos sašķiro pēc lielumiem, tad tik ķeras pie slotiņu gatavošanas. Peramo slotu veido apaļīgu un kuplu, jo ar tādu var aši uzņemt karstumu un ilgi to noturēt.

Iesāk ar lielajiem zariem, apkārt liek vidējos un ārmalā – maziņos. Šāda slota veidojas maiga un patīkama. Slotu līdzina, vispirms liekot kopā galotnītes, bet kātus piegriež pēc vajadzības. Piemērotākais garums – no pirkstu galiem līdz elkonim.

Var slotiņas vidū ielikt arī kādu ziedošu augu, piemēram, ugunspuķi, vīgriezi vai vībotni. Dažu labu puķīti Līga iesien slotas ārmalā – kopā ar mazajiem bērza zariņiem.

Var veidot jauktās slotas, tik jāpatur prātā katra koka spēks un nozīme. Piemēram, nedrīkstētu apsi, kas cilvēkam palīdz attīrīties, likt kopā ar pīlādzi, kam ir aizsargājoša funkcija.

Kātu apsien ar lina auklu. “Meklējot īsto linu auklu, paraustu, vai neplīsīs. Džutas aukla man šķiet pārlieku asa. Man ir spēcīgas rokas, lina aukliņu savelku pamatīgi, lai slota nav jāpārsien. Zariem žūstot, slotiņa bieži vien kļūst vaļīga,” skaidro Līga.

Daudzi slotiņu kātus satur kopā ar tā dēvētām potēšanas vai naudas gumijām, tā ir ērti strādāt. Ja gumija pavisam netīk, pirms pirtī iešanas to var noņemt, un kātu notīt ar lina auklu.

Pievienot komentāru