Ārstēšana, Veselības politika

Premjers, veselības ministre un Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācijas vadītāja paraksta sadarbības vienošanos

Foto - Edijs Pālens

Ministru prezidents Māris Kučinskis (ZZS), veselības ministre Anda Čakša un Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācija (LLĢĀA) vadītāja Līga Kozlovska parakstījuši vienošanos par turpmāku rīcību situācijas uzlabošanai veselības nozarē, aģentūru LETA informēja premjera preses sekretārs Andrejs Vaivars.

Parakstītajā dokumentā Ministru prezidents un veselības ministre apņemas nodrošināt ka Saeimā tiks iesniegts pieprasījums par 2018.gadā kopējā finansējuma pieaugumu veselības nozarei pret 2017.gada finansējumu veselības nozarei līdz 200 miljoniem eiro apmērā, kā arī normatīvi nostiprināt nosacījumu, ka, pieaugot finansējumam veselības nozarei, proporcionāli pieaug arī primārās veselības aprūpes finansējums.

Valdības pārstāvji apņemas arī nodrošināt propocionālu ārstniecības personu darba samaksas pieaugumu, paredzot no 2018.gada 1.janvāra ģimenes ārstiem maksājamās kapitācijas naudas atalgojuma daļas pieaugumu un veikt nepieciešamās izmaiņas, lai kapitācijas naudas un ģimenes ārsta palīga vai māsas atalgojuma aprēķinos par pamatu noteiktu virtuālo ģimenes ārstu prakses lielumu 1500 reģistrēto pacientu skaitu ģimenes ārsta praksē atbilstoši konceptuālā ziņojumā “Par veselības aprūpes sistēmas reformu” definētajam.

Tāpat, izskatot Ministru kabineta sēdē konceptuālo ziņojumu “Par veselības aprūpes sistēmas reformu” Ministru kabineta sēdes protokolā tiks iekļauta atruna, ka konceptuālajā ziņojumā iekļautajā primārās veselības aprūpes sadaļā vēl ir iespējamas izmaiņas, kā arī uzdevumu darba grupas izveidei, kurai līdz 2017.gada 15.septembrim būs jāsagatavo detalizēts redzējums primārās veselības aprūpes attīstībai, tajā skaitā, nosakot prasības pašvaldību atbalstam to teritorijā esošo ģimenes ārstu praksēm.

Premjers un veselības ministre apņemas sagatavot un līdz šā gada 1.septembrim pieņemt nepieciešamās izmaiņas normatīvajos aktos, paredzot, ka līdz 2018.gada 1.janvārim vienotās veselības nozares elektroniskās informācijas sistēmas lietošana ģimenes ārstiem ir brīvprātīga. Valdības pārstāvji arī apņemas nodrošināt, ka Nacionālais veselības dienests (NVD) efektīvāk sadarbojas ar vienotā veselības nozares elektroniskās informācijas sistēmā integrējamo lokālo programmatūru izstrādātājiem, kā arī atkārtoti apzina situāciju par interneta pieslēguma pieejamību ģimenes ārstu praksēs.

Kučinskis un Čakša apņemas nodrošināt, ka NVD nodrošina īpašu atbalstu vienotās veselības nozares elektroniskās informācijas lietošanā pirmspensijas un pensijas vecumā esošiem ģimenes ārstiem, kā arī tiks noteikta piemaksa ģimenes ārstiem, kas strādā lauku teritorijās, kā arī jaunajām praksēm, izveidojot darba grupu, kura izstrādās detalizētu regulējumu.

Līdz 2018.gada 1.janvārim tiks aprēķinātas arī ģimenes ārsta praksei apmaksājamo manipulāciju faktiskās izmaksas un uzsākta to ieviešana.

Savukārt LLĢĀA dokumentā apņemas aicināt ģimenes ārstus nodrošināt ar NVD noslēgto līgumu izpildi, uzsākt ģimenes ārstu pieslēgšanos vienotai veselības nozares elektroniskai informācijas sistēmai, nodrošinot ģimenes ārstu pieslēgšanos minētai sistēmai līdz šā gada 1.septembrim.

Dokumentu parakstījušās puses kopīgi apņemas sadarboties un pārrunu ceļā risināt jautājumus, kas saistīti ar veselības nozares aktualitātēm.

Jau ziņots, ka šodien ģimenes ārsti uz vienu dienu pārtrauks streiku, Latvijas Televīzijas raidījumā “Rīta panorāma” teica Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas (LĢĀA) valdes loceklis Pauls Princis. Viņš informēja, ka streika komiteja izsludinājusi akciju “Valdība vilcinās, ārsti dara”, kuras laikā šodien tiks uz dienu pārtraukts streiks.
Jau ziņots, ka, pārstājot sniegt valsts apmaksātos veselības aprūpes pakalpojumus, 3.jūlijā plkst.12 vairāk nekā 600 ģimenes ārsti sāka streiku, solot, ka tas turpināsies tik ilgi, kamēr ar valdību izdosies vienoties par ģimenes ārstu izvirzītajām prasībām.

Viena no ģimenes ārstu prasībām ir palielināt patlaban noteikto kapitācijas naudas maksājumu par 30%, savukārt Veselības ministrija piedāvājusi palielināt kapitācijas naudā iekļauto darba algu. Ģimenes ārstam nav tikai darba alga par ārstniecisko darbu, bet ģimenes ārsts ir arī prakses vadītājs, tāpēc kapitācijas naudā iekļauti arī dažādi administrācijas izdevumi. Šī iemesla ģimenes ārstiem svarīgi, lai tiek palielināta visa kapitācijas nauda.

Tāpat VM un ģimenes ārstu domas atšķiras jautājumā par reformā iekļauto ieceri veidot kopprakses. LĢĀA vadītāja skaidroja, ka šādu kopprakšu veidošana nozīmēs dežūras vakara stundās un brīvdienās, kas mainīs visu līdzšinējo darba modeli.

1 komentārs

Pievienot komentāru